Sklep
Wykonywanie pracy przy użyciu wózka widłowego podnośnikowego wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowia i życia wykonujących je pracowników, innych pracowników oraz osób postronnych. Osoba pracująca na takim stanowisku powinna posiadać niezbędną wiedzę w zakresie bezpiecznych metod wykonywania pracy. Dlatego istotne jest właściwe jej przeszkolenie. Aby szkolenie stanowiskowe uwzględniało wszystkie obowiązkowe tematy musi odbywać się według właściwie opracowanego programu szkolenia. Przykład takiego programu przygotowali eksperci portalu bhp. Korzystając z niego z całą pewnością przeprowadzisz właściwe szkolenie na stanowisku kierowcy wózka jezdniowego.
Jednym z obowiązkowych szkoleń bhp jest instruktaż na stanowisku pracy – szkolenie wstępne stanowiskowe. Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Aby mieć pewność, że właściwie wywiązuje się z tego obowiązku proponujemy skorzystanie z przygotowanej listy kontrolnej. Dzięki niej sprawdzicie stan przeprowadzanych w Waszej firmie instruktaży stanowiskowych i będziecie mieć pewność, że Wasi pracownicy są właściwie przygotowani do pracy.
Jeden z pracowników, który pracuje na stanowisku operatora wózka widłowego, a w międzyczasie zrobił uprawnienia na koparko ładowarkę, jednak jego głównym zajęciem jest praca na wózku widłowym, tej koparko ładowarki używa sporadycznie na terenie zakładu. Drugi pracownik pracuje na stanowisku ślusarz, mechanik, a w międzyczasie zdobył uprawnienia spawacza bo takie czynności wykonuje. Czy powinnam zmienić umowę, tym pracownikom, poddać ich badaniom lekarskim, czy wystarczy sam instruktaż stanowiskowy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie leżą obowiązku po stronie pracodawcy (spółka A), który zawarł umowę z inną spółką (Spółka B) na świadczenie usług polegające na wykonywaniu usługi dla spółki B przez pracowników i na sprzęcie Spółki (A) natomiast na terenie Spółki B. Czy spółka A musi dokonać instruktażu stanowiskowego swoich pracowników na nowym terenie spółki B? Czy należy wykonać ponowne badania lekarskie dla oddelegowanych pracowników? Czy pod daną umowę należy podłączyć listę oddelegowanych tymczasowo pracowników do spółki B w celu świadczenia powierzonych usług? Czy spółka A zobowiązana jest wykonać pomiary środowiska pracy, jeżeli uznaje że na danym terenie spółki B występują czynniki szkodliwe? Czy należy dokonać nowej oceny ryzyka zawodowego dla oddelegowanych pracowników?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Instruktaż stanowiskowy dla przedstawiciela handlowego powinien zapewniać uzyskanie przez szkolonego informacji oraz zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu czynników środowiska pracy, ryzyka zawodowego, sposobów ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metod bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku. Mając to na uwadze prezentujemy program szkolenia wstępnego stanowiskowego bhp przedstawiciela handlowego.
Pracownik zatrudniony na stanowisku kelnera wykonuje wiele czynności związanych z obsługą gości w zakładach gastronomicznych oraz poza zakładem gastronomicznym w czasie świadczenia usług cateringowych. Praca kelnera i barmana związana jest z wieloma zagrożeniami i uciążliwościami dla zdrowia i życia pracownika. Należy o nich poinformować pracownika podczas szkolenia wstępnego stanowiskowego. Mając to na uwadze prezentujemy program instruktażu stanowiskowego bhp kelnera, barmana, w którym wskazujemy jakie zagadnienia należy omówić w czasie tego szkolenia bhp.
Czy wymagane jest przepisami wyszczególnienie, przez pracodawcę, każdego pracownika dozoru wyznaczonego do prowadzenia instruktażu stanowiskowego z nazwiska imienia oraz stanowiska osobno? W firmie tych wszystkich osób było by około 45 a ponadto w przedsiębiorstwie System Zarzadzania Jakością, wyznaczenie każdego pracownika z i mienia i nazwiska osobno spowoduje to że przy każdej zmianie osoby, stanowiska, działu, konieczna jest zmiana kilkunastu dokumentów we wszystkich komórkach organizacyjnych.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Zima to okres wytężonej pracy dla operatorów piaskarek, pługów i innych maszyn służących do utrzymania przejazdu dróg i ciągów komunikacyjnych pieszych w odpowiednim stanie. Pracownicy nowo zatrudniani na takich stanowiskach przed przystąpieniem do pracy powinni odbyć instruktaż stanowiskowy. Szkolenie to powinno jednak być przeprowadzone na podstawie odpowiednio przygotowanego programu. Mając to na uwadze, prezentujemy przykładowy program szkolenia wstępnego stanowiskowego operatora maszyny pługopiaskarki.
Przekazanie pracownikowi informacji o sposobie wykonywania pracy i warunkach panujących na danym stanowisku pracy stanowi realizację obowiązku pracodawcy w zakresie konieczności przeszkolenia pracownik przed dopuszczeniem go do wykonywania pracy. Dzięki takim informacjom pracownik będzie mógł wykonywać pracę nie tylko w warunkach komfortu, ale również w sposób bezpieczny. Przygotowany przykładowy program instruktażu wskaże, na jakie informacje należy zwrócić uwagę szkoląc pracowników zatrudnionych na stanowisku krawcowej/szwaczki.
Czy pracownik zatrudniony na tym samym stanowisku pracy od 10 lat, który nie odbył instruktażu stanowiskowego ale odbywał szkolenia okresowe w zakresie bhp powinien zostać skierowany teraz do odbycia w/w instruktażu?
Czy pracownik produkcyjny (stanowisko robotnicze) wykonujący pracę na stanowisku xx, który przechodzi na stanowisko produkcyjne zz (w ramach tego samego wydziału), ale o innym charakterze tych prac, inne maszyny, inna organizacja pracy itp. powinien odbyć instruktaż stanowiskowy dla stanowiska zz wraz z zapisem w karcie szkolenia bhp ze odbył instruktaż na stanowisku zz?
Czy osoby zatrudnione na stanowisku brygadzista, operator procesu i operator zmianowy, mające największą wiedzą na temat maszyn i urządzeń oraz zagrożeń z nimi związanych w firmie, mogą przeprowadzać instruktaż stanowiskowy nowo zatrudnianych pracowników? Kierownicy i mistrzowie zmianowi, którzy do tej pory przeprowadzali z nowymi pracownikami instruktaże stanowiskowe jako przełożeni mają mniejszą wiedzę. Czy w takiej sytuacji jeżeli stwierdzamy, że operatorzy procesu i operatorzy zmianowi praktycznie kierują innymi pracownikami podczas produkcji, to czy możemy im wykonać szkolenie okresowe bhp dla kadry kierowniczej i zezwolić im na wykonanie instruktażu stanowiskowego? Jak w takiej sytuacji wygląda szkolenie nowego pracownika na stanowisku operatora procesu lub operatora zmianowego, kto ich powinien szkolić?
Czy wykonując prace na wysokości powyżej 3 m (polegające na odśnieżaniu, przeglądach central, konserwacji urządzeń znajdujących się na dachu, przeglądach, remontach i konserwacji instalacji odgromowej, kontroli stanu i napraw poszycia) pracownicy powinni posiadać uprawnienia alpinistyczne? Czy wystarczy, że osoby posiadające tego typu uprawnienia przeszkolą innych pracowników, którzy będą mogli wykonać wskazane prace?
Gł. specjalista ds. BHP
Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.) instruktaż stanowiskowy prowadzi osoba kierująca pracownikami lub pracodawca. Muszą jednak spełniać określone wymagania.
Czy pielęgniarka wykonująca dodatkowe zadania w zakresie koordynacji zadań pielęgniarskich może przeprowadzać szkolenie bhp wstępne - instruktaż stanowiskowy dla innych pielęgniarek, które rozpoczynają pracę w danej poradni?
Anna Błażejczyk
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone