Sklep
Dentysta z racji wykonywania swoich obowiązków narażony jest na wiele zagrożeń zawodowych, w tym ryzyko kontaktu z czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi oraz obciążenia psychofizyczne związane z wykonywaną pracą. Zatem bardzo ważne jest uświadomienie mu tych zagrożeń oraz metod i zasad ochrony przed nimi w czasie instruktażu stanowiskowego. Aby ułatwić Wam to zadanie, ekspert Portalu BHP przygotował prezentację zawierającą informacje o podstawowych zagrożeniach dla zdrowia występujących na stanowisku stomatologa. Możecie prezentację tę dostosować do własnych potrzeb i warunków panujących na danym stanowisku pracy.
Praca operatora pilarki łańcuchowej to czynności, podczas wykonywania których pracownik narażony jest na wiele zagrożeń związanych z występowaniem czynników niebezpiecznych i szkodliwych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku powinny zatem znać zasady i metody bezpiecznego wykonywania zadań. Dlatego też przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego (szkolenia wstępnego stanowiskowego) na tym stanowisku jest obowiązkowe. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował przykładowy program tego szkolenia bhp. Materiał ten z pewnością ułatwi Ci pracę i pozwoli zaoszczędzić Twój cenny czas.
Kto może przeprowadzić instruktaż stanowiskowy w przypadku kiedy w zespole samozarządzającym nie ma kierownika? Czy taki instruktaż może przeprowadzić osoba z zespołu, która wprowadza nową osobę w tematykę pracy? Czy tylko pracodawca?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Jakie uprawnienia i kwalifikacje powinna posiadać osoba, która przeprowadza pracownikom instruktaż stanowiskowy? Czy długa praktyka zawodowa i rola kierownika jest wystarczającą formą doszkolenia pracownika (wiedza i doświadczenia zawodowe) do przeprowadzania stanowiskowego instruktażu?
Jan Pióro
Czy pracownik pracujący na drabinie na wysokości poniżej 2m, bez konieczności wychylania się, musi zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp przejść za każdym razem instruktaż stanowiskowy? Jak to wygląda w przypadku pracy Pani sprzątającej, która myje okno na I piętrze stojąc na drabince (wewnątrz budynku) o wysokości 50 cm i aby je umyć od zewnętrznej strony musi je otworzyć?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W zakładzie pracy zatrudniony jest pracownik, który wykonuje prace powyżej 3 m. Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie, że może wykonywać prace na wskazanych wysokościach. W związku z tym pracownik podlega szkoleniu wstępnemu BHP. Kto może wykonać instruktaż stanowiskowy jeśli bezpośredni przełożony nie czuje się na siłach przeprowadzić takiego szkolenia. Czy szkolenie wstępne stanowiskowe może wówczas wykonać i pisemnie potwierdzić pracownik nie należący do osób kierujących pracownikami ale mający doświadczenie i zasób wiedzy w tym kierunku oraz kurs zewnętrzny do pracy na wysokościach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Ślusarz przed podjęciem zadań na stanowisku pracy powinien zostać poddany szkoleniu bhp, w tym szkoleniu wstępnemu na stanowisku pracy. Czas, który należy poświęcić na instruktaż stanowiskowy ślusarza, oraz jego tematyka są uzależnione od rodzaju i zakresu zadań danego pracownika. Niemniej jednak zgodnie z ramowym programem instruktaż stanowiskowy powinien trwać minimum 8 godzin lekcyjnych. Jeżeli zastanawiasz się, co podczas takiego szkolenia powinno zostać omówione skorzystaj z przygotowanego przez eksperta Portalu BHP przykładowego program instruktażu stanowiskowego bhp ślusarza. Dzięki niemu będziesz miał prawność że przeprowadzane przez Ciebie szkolenie obejmuje wymagane zagadnienia i jednocześnie oszczędzisz czas na jego przygotowanie.
Czy trzeba powtórzyć szkolenie bhp po kilkunastodniowej (kilku miesięcy) przerwie w zatrudnieniu? Czy jest taki przepis?
Halina Góralska
Jakie czynności powinny być podjęte w przypadku, gdy pracodawca nie zlecił przeszkolenia pracownika za stanowisku robotniczym przed dopuszczeniem go do pracy, a ten obowiązek przypomniał mu się np. dopiero po miesiącu od zatrudnienia? Jak można skutecznie uzasadnić tą sytuację?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Kierowca samochodu ciężarowego, najczęściej zaliczany jest do grupy pracowników na stanowiskach robotniczych lub innych, w pracy których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy. Natomiast szkolenie wstępne stanowiskowe powinno być przeprowadzane na postawie programu szkolenia. Aby zapewnić właściwe przeprowadzenie takiego szkolenia eksperci Portalu BHP przygotowali przykładowy program instruktażu stanowiskowego dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. Za jego pomocą w łatwy sposób przygotujecie szkolenie dla pracownika zatrudnionego na podobnym stanowisku w Waszej firmie.
Ramowy program instruktażu stanowiskowego wskazuje, że szkolenie powinno uwzględniać kilka etapów szkolenia min. rozmowę wstępną instruktora z instruowanym pracownikiem. Jaka powinna być treść tej rozmowy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy specjalista spoza zakładu może przeprowadzić szkolenie stanowiskowe pracownika skoro pracodawca nie ukończył jeszcze szkolenia dla pracodawców? Taka sytuacja: 1 lipca –piątek pracownik podejmuje pracę, a pracodawca kończy szkolenie dla pracodawców i osób kierujących pracownikami 04 lica – poniedziałek. Kto w takim przypadku powinien przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?
Zakład pracy dąży do sytuacji, w której każdy pracownik będzie potrafił obsługiwać jak największą ilość maszyn. Czy szkolenie na kolejnym gnieździe pracy pracownik może potwierdzać na wewnętrznym dokumencie (lista gniazd, ocen ryzyka i instrukcji bhp, z którymi został zapoznany), czy na karcie szkolenia wstępnego?
Pracodawca zamierza powierzyć pracownikowi prace na nowym stanowisku: operator maszyn do całorocznej obsługi terenów zielonych. Pracodawca nie posiada kadry, która mogłaby pracownika przeszkolić w zakresie obsługi tych maszyn. W związku z tym, że pracodawca nie dysponuje osobami, które mają odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, zamierza posiłkować się specjalistami z zewnątrz. Jak prawidłowo pracodawca powinien udokumentować przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego? Czy w karcie szkolenia BHP, przeprowadzenie szkolenia potwierdza specjalista zewnętrzny, czy też osoba kierująca pracownikami? Czy, może i specjalista z zewnątrz i osoba kierująca pracownikami?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W firmie studenci odbywają praktyki studenckie. Jak powinien wyglądać instruktaż stanowiskowy dla tych osób? Czy może to być ten sam program co dla nowych pracowników, czy może należałoby stworzyć nowy z okrojoną treścią ale za to krótszy czasowo?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone