Sklep
Jednym z przywilejów kobiety będącej w ciąży jest dodatkowa przerwa w pracy, w sytuacji gdy praca wykonywana jest na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy. Przerwa to 10 minut, po każdych 50 minutach spędzonych przed monitorem. Do tego dochodzi przerwa przewidziana dla każdego zatrudnionego przed monitorem ekranowym w wymiarze 5 minut po każdej godzinie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego. Zatem która przerwa ma zastosowanie w przypadku pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? A może jedna i druga przerwa od pracy przy monitorze ekranowym wchodzi w grę?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Co jednak gdy kobieta w ciąży czy karmiąca dziecko piersią wyrazi zgodę na wykonywanie takich prac wzbronionych? Jeżeli potwierdzi taką zgodę pracodawcy w formie pisemnej? Czy może to stanowić podstawę dopuszczenia jej do wykonywania pracy formalnie wzbronionej? Co na to inspektor pracy w razie ewentualnej kontroli?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Praca przed komputerem charakteryzuje się swoistymi zagrożeniami dotyczącymi narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Redukcja wspomnianych zagrożeń jest możliwa poprzez właściwą organizację czasu pracy – wprowadzenie 5 minutowych przerw w pracy lub zapewnienie pracy niewymagającej obsługi monitora ekranowego. Na przerwy 10 minutowe mogą liczyć pracownice w ciąży, na podstawie przepisów szczególnych. Czy oznacza to, że ciężarna pracownica ma również prawo do 5 minutowych, niezależnych przerw wliczanych do czasu pracy?
Czy kobieta w ciąży i kobieta karmiąca dziecko piersią zatrudniona na stanowisku pracownik socjalny może wykonywać pracę w środowisku, gdzie w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego stwierdzono możliwość kontaktu ze czynnikiem biologicznym opisanym w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, pkt. IV Prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, jeżeli w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka z uwzględnieniem działań profilaktycznych ryzyko oszacowano na poziomie akceptowalnym?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Właśnie zakończyły się prace parlamentarne nad nowelizacją Kodeksu pracy. Obecnie obowiązujące przepisy nie spełniają bowiem standardów w zakresie równouprawnienia płci w zakresie dostępu do zatrudnienia. Zmiany dotyczą doprecyzowania zakazu zatrudniania kobiet (w ciąży i karmiących piersią) przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Kinga Grodzicka-Lisek
Będą zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania kobiet w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. To już drugie podejście do zmiany tych przepisów. W czasie poprzedniej kadencji Sejmu projektowano zmianę art. 176 Kodeksu pracy i wynikających z tego artykułu przepisów wykonawczych. Przepisowi temu zarzuca się naruszanie zady równouprawnienia płci w dostępie do zatrudnienia.
Czego zabrania się kobietom w ciąży lub w okresie karmienia piersią?
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone