Sklep
Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. Coraz więcej osób zgłasza pracodawcom, że mają pozytywny wynik testu na COVID-19. W przypadku zachorowania jednego z pracowników na koronawirusa pracodawca musi zgłosić do sanepidu pracowników po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Czy w takim wypadku wystarczy, że pracodawca prześle e-mailem listę takich pracowników do sanepidu? Czy Sanepid może wymagać innej formy zgłoszenia – poprzez portal gov.pl za pomocą profilu zaufanego? Dowiedź się więcej na ten temat.
Michał Culepa
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
w prawidłowy sposób zareagować w przypadku zachorowania pracownika na COVID-19,
w odpowiedniej formie dokonać zgłoszenia do sanepidu pracowników po kontakcie z osobą chorą na COVID-19
w odpowiednim czasie odwołać się od decyzji sanepidu.
Z inicjatywą w sprawie umożliwienia zdalnej pracy w domu podczas izolacji lub kwarantanny może wyjść sam pracownik (osoba zatrudniona). Może on bowiem w tym czasie wykonywać taką pracę, ale nie musi. Aby poinformować o swojej gotowości do pracy w czasie przebywania na kwarantannie czy izolacji możesz skorzystać z przygotowanego wzoru wniosku pracownika o umożliwieniu pracy zdalnej. Wniosek ten jest również jednym załączników do regulaminu pracy zdalnej.
W celu usprawnienia funkcjonowania zakładu pracy w okresie epidemii, szczególnie jeżeli pracodawca przewiduje możliwość kierowania pracowników do pracy zdalnej, zasadne jest wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej. Nie ma jednak formalnego obowiązku, aby wprowadzić regulamin pracy zdalnej w firmie. Aby ułatwić Ci opracowanie takiego dokumentu dla Twojego zakładu pracy przedstawiamy przykładowy regulamin pracy zdalnej. Dokument opiera się na przepisach „specustawy” z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).
Najnowsza zmiana przepisów z 28 listopada 2020 r. daje możliwość wykonywania pracy w okresie obowiązkowej kwarantanny, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, w trybie pracy zdalnej. Rozważyć trzeba jednak, kiedy możemy mieć doczynienia z pracą zdalną i w jakim przypadku można skorzystać z nowych przepisów?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Nie jeden pracodawca zastanawiał się czy dopuszczalna jest praca zdalna podczas kwarantanny. Eksperci Portalu BHP wielokrotnie odpowiadali na to pytanie, starając się interpretować obowiązujące przepisy i obecne realia stanu epidemii. Wszelkie te wątpliwości rozwiewają nowe przepisy zmieniające zapisy w tarczy antykryzysowej. Wśród wprowadzonych od 29 listopada 2020 r. zmian znalazł się bowiem przepis dający możliwość pracy zdalnej podczas kwarantanny.
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy pracownik służby BHP, będący sam na kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, może prowadzić zdalnie szkolenia wstępne BHP (instruktaż ogólny) nowo zatrudnianym osobom w firmie, w której sam pracuje?
Czy wysłać na badania kontrolne pracownika, który był na zwolnieniu lekarskim 28 dni i pod koniec tego zwolnienia lekarskiego nałożono na niego kwarantannę wobec czego jego nieobecność w pracy przekroczyła 30 dni? Czy kwarantannę należy w takiej sytuacji wliczyć do dni niezdolności do pracy z tytułu choroby i przed powrotem do pracy skierować pracownika na badania kontrolne?
Niebawem w kolejnych przepisach tarczy antykryzysowej znajdzie się wyraźny zapis o możliwości wykonywania przez osoby zatrudnione pracy zdalnej, w okresie objęcia ich przez sanepid obowiązkową kwarantanną.
Pracownik poinformował pracodawcę, że członek jego rodziny uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Dyrektor postanowił, odsunąć pracownika od pracy do momentu wykonania badań na obecność koronawirusa. Czy postąpił prawidłowo? Według jakich zasad usprawiedliwić nieobecność w pracy takiego pracownika?
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Pracownicy z Ukrainy i Białorusi posiadający stosowne pozwolenia na pracę w Polsce, zatrudnieni są na umowę o pracę. Zbliża się okres urlopowy i chcieliby wyjechać do swojego stałego miejsca zamieszkania (Ukraina, Białoruś). Czy po powrocie z urlopu będą podlegali obowiązkowi 14 dniowej kwarantanny? Czy zniesienie obowiązku kwarantanny, dotyczy tylko członków UE, a pozostali pracownicy zatrudnieni w Polsce pochodzący spoza UE muszą odbywać kwarantannę?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Jakie są procedury Sanepidu, ZUS w sytuacji objęcia pracownika kwarantanną a związane z pandemią koronawirusa? Czy pracownicy objęci kwarantanną muszą dostarczać pracodawcy jakiś dokument informujący, że zostali skierowani na kwarantannę? Czy jeżeli pracownik nie chce dobrowolnie wziąć urlopu (płatnego lub bezpłatnego) pracodawca może za niego taki wniosek wystawić?
Jakie są procedury Sanepidu, ZUS w sytuacji objęcia pracownika kwarantanną związaną z pandemią koronawirusa? Czy pracownicy objęci kwarantanną muszą dostarczać pracodawcy jakiś dokument informujący, że zostali skierowani na kwarantannę? Czy jeżeli pracownik nie chce dobrowolnie wziąć urlopu (płatnego lub bezpłatnego) pracodawca może za niego taki wniosek wystawić?
Jest, stało się, mamy oficjalnie potwierdzone przypadki korkonawirusa w naszym kraju. Czy to dopiero początek? Niezależnie jak sytuacja się rozwinie powinieneś wiedzieć, jakie uprawnienia i obowiązki mają pracodawcy i pracownicy w związku z realnym już zagrożeniem zarażenia koronawirusem. Czy wiesz, że pracodawca może m.in. polecić pracownikowi wykonywanie pracy z domu? Może nawet zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Sprawdź, jak prawidłowo stosować przepisy prawa pracy aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
uniknąć nakazu lub grzywny w przypadku kontroli PIP związanej z koronawirusem.
określić w prawidłowy sposób obowiązki pracownika i pracodawcy - co musi a co może w związku z koronawirusem
ustalić zasady wynagradzania i wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego w związku z koronawirusem
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone