Sklep
Czy za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust na terenie zakładu pracy, w miejscach w których pracownik powinien stosować powyższe zasady, w związku z sytuacją pandemiczną, pracodawca może stosować wobec pracownika kary porządkowe przewidziane w art. 108 kp.?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak się okazuje nie wszyscy pracownicy chcą stosować środki ochrony twarzy zapewnianie rzez pracodawców. Część z nich chce stosować własne ŚOI. Rodzi się więc pytanie: Czy pracownicy mogą pracować we własnych ochronach twarzy (własna przyłbica/maseczka/półmaska itp.)? Czy ma tu zastosowanie przepis Kodeksu pracy w sprawie środków ochrony indywidualnej?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy w strefie czerwonej ładowacz podczas odbierania odpadów w pojemnikach na mieście ma obowiązek zakrywania ust i nosa?
Michał Culepa
W związku z wprowadzeniem wszędzie strefy żółtej COVID, pracownicy nawet w biurze dopominają się o wyposażenie w ich maseczki. Dodam, że pracownicy nie mają kontaktu z klientem ani osobami zewnętrznymi. Zaopatrujemy biura w płyny do dezynfekcji oraz rozsunęliśmy szerzej biurka zachowując odstęp 1,5m. Czy jeszcze w związku z tym nowym obostrzeniem muszę zaopatrzyć pracowników biurowych, którzy siedzą ze sobą w pokoju w maseczki?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik
Czy osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, pracodawca ma obowiązek zapewniania maseczek?
Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie, w której m.in. obowiązkowe jest noszenie maseczek lub innych osłon nosa i ust. Rodzą się zatem pytania, czy na terenie zakładu pracy, firmy również trzeba nosić maseczkę, zasłaniać usta i nos? Czy zapewnienie odległości 1,5 m zwalnia pracodawcę z obowiązku wyposażenia pracownika w maseczki? Czy maseczki mają być stosowane tylko tam gdzie tej odległości nie można zachować? Czy "strefa żółta" nakłada jakieś dodatkowe obowiązki na pracodawcę?
prawnik
Czy pracodawca musi zapewnić maseczki dla pracowników wykonujących prace porządkowe w budynku w częściach wspólnych, np. na klatkach schodowych?
Mariusz Foremniak
gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy od 16.04. 2020 r. jest obowiązek zakrywania ust i nosa również w zakładzie produkcyjnym, gdzie nie przebywają osoby z zewnątrz? Czy przyłbica jest również odpowiednią ochroną w przypadku zasłaniania ust i nosa?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista prawa pracy
Mając na uwadze obowiązek noszenia maseczek, czy pracownicy koszący trawę mogą nosić zamiast maseczki przyłbicę?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie wszędzie poza domem trzeba będzie nosić maseczkę. Zobacz, jak wygląda sprawa stosowania nowych przepisów w miejscu pracy według najnowszego rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2020 r. Nie wszyscy pracownicy będą musieli stosować maseczki, a niektórzy będą mogli stosować przyłbice.
Opr. Red.
Stosowanie środków ochrony osobistej to teraz nie tylko zachowanie zdroworozsądkowe ale też wymóg prawny. Obowiązkowe jest już stosowanie rękawiczek, a od 16 kwietnia 2020 r., również maseczek poza miejscem zamieszkania, zameldowania - czyli również w pracy. Jednak jaką maseczkę wybrać? Jak nie dać się naciągnąć na maski niemające nic wspólnego z bezpieczeństwem?
Chcąc zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy wyposażamy ich w środki ochrony indywidualnej. W dobie koronawirusa, częstym dodatkowym środkiem ochronnym stały się maseczki. Jednak, czy stosowanie maseczek może być pomocne w ochronie przed koronawirusem? Czy każdy rodzaj maseczki spełnia funkcję ochronną? Kto powinien nosić maseczkę? Oto odpowiedzi na te często dziś zadawane pytania.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone