Sklep
Projekt ustawy covidowej zakładający m.in.: testowanie pracowników oraz odszkodowania za zarażenie COVID-19 w pracy, uprawnienie pracodawcy do żądania od pracowników przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19, został odrzucony przez Sejm. Co dalej z tzw. lex Kaczyński/lex konfident?
Redakcja Portalu BHP
Mamy kolejny projekt ustawy covidowej. 27 stycznia pojawił się nowy projekt ustawy dający pracodawcy uprawnienia do sprawdzania wyników testów na COVID-19. Pozwala też dochodzić odszkodowania za zarażenie koronawirusem w pracy. Na jakich zasadach tym razem przyznanie uprawnienia pracodawcom? Jakie obowiązki nakłada na pracowników? Poznaj najnowszy pomysł na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Pracodawca, dysponujący zakładem produkcyjnym, odpowiada na zasadzie ryzyka, co oznacza, że musi wykazać wyłączną winę pracownika w spowodowaniu wypadku przy pracy, aby uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej, w razie stwierdzenia uchybień w zakresie bhp, pracodawca zobowiązany jest także do wypłaty zadośćuczynienia za krzywdy psychiczne, które wypadek wyrządził pracownikowi – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Michał Culepa
Od 17 maja 2018 r. zmienia się stawka jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. Teraz jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosić będzie 809 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Resort rolnictwa, w ślad za Radą Ubezpieczenia Społecznego Rolników, proponuje podwyższenie wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu do kwoty 809 zł. Byłoby to pierwsze od prawie 4 lat podwyższenie wysokość tego świadczenia. Ponadto podwyższenie jednorazowego odszkodowania nie oznacza podwyższenia miesięcznej składki na ubezpieczenie.
Do biura wtargnął przez uchylone okno ptak. Pracownik podjął się jego złapania. Ptak dziobnął go w palec. Z uwagi na skaleczenie udał się do szpitala gdzie przeprowadzono badania oraz otrzymał zastrzyk przeciw tężcowy. Od lekarza w SOR-ze otrzymał receptę na antybiotyk (czas leczenia 5 dni.), oraz skierowanie po profilaktycznym leczeniu do poradni zakaźnej. Zamierzam to zdarzenie uznać jako wypadek przy pracy – czy słusznie?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeden z członków OSP podczas zawodów strażackich (biegu w sztafecie) upadł na kolano i doznał urazu. Jak wygląda sprawa odszkodowania?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Od 1 kwietnia obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które zostały wprowadzone obwieszczeniem ministra pracy i polityki społecznej z 26 lutego 2014 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. poz. 187).
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, o których mowa w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Będą obowiązywać do 31 marca 2015 r.
Marek Kalman, specjalista z zakresu bhp
Osobie której uznano wypadek przy pracy, pomimo że nastąpił z winny rażącego niedbalstwa pracownika nie wypłacono zasiłku chorobowego. Czy prawidłowe postępowanie jest prawidłowe? Czy w takim wypadku nie należy się jedynie jednorazowe odszkodowanie?
Jan Pióro
Jak już informowaliśmy, 23 lipca na posiedzeniu Sejmu 23 lipca w dyskusji został zgłoszony wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Wniosek został rozpatrzony, a projekt skierowany do dalszych prac w Komisji Spraw Wewnętrznych.
Ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie zakładu pracy, także przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Użyte w ustawie wypadkowej pojęcie „zwykłych czynności” należy rozumieć bardzo szeroko – chodzi tu zarówno o czynności należące do samego procesu pracy, jak i związane z przygotowaniem oraz zakończeniem pracy, które pośrednio służą wypełnieniu obowiązków pracowniczych (np. przebranie się w ubiór roboczy, ochronny, pozostawienie ubrań w szatni, spożycie posiłku, udanie się do biura celem załatwienia spraw administracyjnych itp.) – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka, dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Przy umowie zlecenia nie potrącono składki wypadkowej, bo zleceniobiorca pracuje na etat w innej firmie i osiąga dochody wyższe od minimalnych. W trakcie wykonywania umowy zlecenia uległ wypadkowi. Czy należy mu się odszkodowanie na podstawie karty wypadku?
Tomasz Zwolak
prawnik, specjalista w zakresie
prawa pracy
Jeżeli pracownik-kierowca podczas podróży służbowej powierzył prowadzenie pojazdu osobie trzeciej, która z nim podróżowała i ta osoba postronna spowodowała wypadek samochodowy, nie można uznać tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik zerwał związek z pracą, przy czym nie wystąpiły sytuacje usprawiedliwiające nieświadczenie pracy, takie jak przestój lub przerwa w pracy. W konsekwencji pracownik nie ma prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, przyznawanego w razie wypadku przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone