Sklep
W zakładzie pracy mamy ustalone zasady gospodarowania odzieżą i obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej wraz z tabelą norm. Czy pracownicy powinni potwierdzać otrzymanie przydzielonych im środków na indywidualnych kartach wyposażenia, gdzie potwierdzają otrzymanie poszczególnych rzeczy osobno? Czy potwierdzenie otrzymanych rzeczy może być w formie: "potwierdzam odbiór odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej wg obowiązującej tabeli norm”?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownicy otrzymują ekwiwalent pieniężny za należne im odzież i obuwie robocze. Księgowa domaga się potrącenia im podatku od tych należności. Czy słusznie? Proszę o podstawę prawną.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Na jakiej podstawie ustala się wykazy odzieży i obuwia roboczego niezbędnych dla stanowisk obsługowych w szkole np. sprzątaczek i woźnych?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie świadczenia przysługują osobie skazanej skierowanej do zakładu pracy przez sąd? Kto przeprowadza szkolenia bhp takiej osoby? Kto zaopatruje ją w odzież i obuwie robocze?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Zgodnie z podstawą prawną to pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze. Czy w zasadach przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego ewentualnie w tabeli norm można zamieścić poniższą informację: „Zamiast konkretnej odzieży lub obuwia roboczego, danemu pracownikowi przysługuje określona kwota pieniężna na ten zakup we własnym zakresie.”?
Czy pracodawca ma obowiązek podawać w zamówieniu wykaz norm na zamawianą odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, czy jest to obowiązek dostawcy? Czy w tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej należy wyspecyfikować takie normy? Co powinno zawierać zamówienie na powyższe środki, aby było prawidłowo zrealizowane, co należy podać wybranemu dostawcy, jakie dane i czy mają być przywołane normy przez pracodawcę w zamówieniu?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W naszej firmie przydzielono kierowcom komunikacji miejskiej ubrania służbowe. Czy powinniśmy zapewnić pranie tego ubrania lub ekwiwalent pieniężny za pranie przez pracowników samodzielnie tego ubrania?
Jakie wymagania w zakresie bhp muszą być spełnione wobec magazyniera i magazynu żywych choinek?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jednym z obowiązków dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy nauczycieli, jest zapewnienie im właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Właściwy dobór oznacza dostosowanie ich do warunków i charakteru pracy tej grupy zawodowej.
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej
Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinna być wyposażona przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik musi zdać odzież roboczą ( okres jej zużycia mija 2013r.) jeżeli został zwolniony z winy pracodawcy?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowie zlecenie przysługuje odzież robocza i środki higieny osobistej?
Przy rozpisywaniu nowej tabeli norm przydziału odzieży ochronnej i roboczej występują rozbieżności w propozycjach pracodawcy jak i związków zawodowych, a mianowicie związkowcy nie zgadzają się na proponowane dresy, które zakład ma na stanie i żądają w zamian fartuchów i spódnic/spodni- na co nie wyraża zgody pracodawca. Pytanie moje brzmi czy pracodawca ma obowiązek uzyskać akceptację związkowców na proponowaną przez siebie wersje czy też może mimo konsultacji podjąć decyzję wbrew organizacji związkowej. Proszę również o informacje, jak można rozwiązać taką sytuacje, oraz o przykłady jeśli takowe istnieją.
Czy należy potrącić (proporcjonalnie) pracownikowi wypłacony w pełnej wysokości, w momencie zatrudnienia ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, jeżeli została rozwiązana z nim wcześniej umowa o pracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy odzież pracowników kuchni oraz sprzątaczek (szkoła) przez nich używana -buty i fartuchy powinna spełniać odpowiednie wymogi? Czy pracodawca powinien posiadać dokumenty potwierdzające zgodność odzieży z odpowiednimi normami, atestami?
Mariusz Foremniak specjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone