Sklep
Jeśli regulamin zakładowy zakłada, że odzież i obuwie robocze jest własnością pracodawcy przez okres 2 lat ale nie określa, że pracownik musi oddać odzież po np. zerwaniu umowy, jej rozwiązaniu, czy są jakieś przepisy regulujące, że pracownik musi rozliczać się z odzieży której nie zdarzył zużyć? Czy pracodawca może żądać zapłaty części kwoty za odzież?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W Twojej firmie pracownicy korzystają z odzieży i obuwia roboczego? Sprawdź, jakie określone wymagania musi spełniać zapewniania przez pracodawcę odzież oraz obuwie robocze. Dowiedz się, komu ona przysługuje oraz czego dokładnie przepisy wymagają w zakresie obuwia i odzieży roboczego od pracodawcy.
Zgodnie z obowiązującą w zakładzie pracy oceną ryzyka i tabelą przydziału środków ochrony indywidualnej każdy pracownik ma obowiązek nosić obuwie ochronne z podnoskiem. Każdy takie obuwie otrzymuje od pracodawcy. Ostatnio jeden z pracowników, który otrzymał nowe obuwie został przyłapany podczas pracy w zwykłym obuwiu sportowym. Zapytany, twierdzi, że wydane obuwie jest niewygodne i powoduje u niego otarcia i dyskomfort. Do tej pory nie było problemów z tym modelem buta i nikt nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Jak rozwiązać taką sytuację? W przeszłości pójście pracownikowi na rękę i wymiana obuwia nie rozwiązywało problemu. Czy można w takim przypadku zasugerować pracownikowi zakup ochronnego obuwia, spełniającego wymogi bezpieczeństwa, we własnym zakresie bez zwracania mu kosztów (nowe obuwie ochronne posiada)?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W Twojej firmie pracownicy wyposażani są w odzież i obuwie robocze. Pewne kwestie w związku z tym budzą Twoje wątpliwości? Z uwagi na ten obowiązek masz pytania? Zastanawiasz się, jak te kwestie regulują przepisy? Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line – Odzież i obuwie robocze – obowiązki pracodawcy, podczas którego będziesz miał okazję zadania pytania ekspertowi. Już dziś zapisz się na szkolenie, które odbędzie się w Twoim komputerze, w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.
W Twojej firmie pracownikom wypłacany jest ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej? Przyznajęcie w firmie pracownikom na rok z góry określoną kwotę na zakup odzieży roboczej? Jak w takim przypadku rozliczyć pracownika, który pobrał taki ekwiwalent na rok z góry, a popracował 3 m-ce i odszedł? Czy powinien oddać część z tej kwoty za nieprzepracowane miesiące? Oto, kilka wskazówek, które należy mieć na uwadze w takich przypadkach.
Anna SłowińskaPrawnik;Vox Poland Pomoc Prawna
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy ubranie robocze dla sprzątaczki biurowej powinno spełniać wymagania PN zgodnie z art. 2377 K.p.? Jeżeli tak, to jakie normy powinny być spełnione? A jakie normy powinna spełniać odzież wydana tokarzowi?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za pranie własnej odzieży roboczej osobom bezrobotnym w ramach prac społecznie użytecznych na podstawie porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy?
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Czy przy rozwiązaniu umowy można pracownikowi, jeśli podpisuje oświadczenie, potrącić za odzież, obuwie robocze? Czy można zawrzeć taką klauzulę: „Niniejszym wyrażam zgodę na potrącenie z mojego wynagrodzenia lub innych należności niezamortyzowanej wartości wydanej odzieży, obuwia i środków ochrony indywidualnej w razie ich zagubienia, przedwczesnego zużycia lub nie zwrócenia przy rozwiązaniu umowy o pracę.”
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wybierając środki ochrony indywidualnej dla pracowników najczęściej kierujemy się ceną. Jednak to nie cena powinna odgrywać tu główną rolę. Zanim zakupimy ŚOI dla pracowników powinniśmy zrobić „rekonesans”. Zastanówmy się zatem, co brać pod uwagę chcąc wyposażyć pracowników we właściwy, gwarantujący im bezpieczeństwo sprzęt ochrony indywidualnej. Oto kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie.
Stuart Turnbull, dyrektor ds. sprzedaży w Honeywell Industrial Safety, w regionie EMEA
Ten artykuł pozwoli Ci:
Zweryfikować system zamawiania środków ochrony indywidualnej
Zagwarantować właściwe i skuteczne środki ochrony indywidualnej
Zyskać argumenty dla jakościowym podejściem do doboru środków ochrony indywidualnej.
Wysokiej jakości zimowe kurtki Snickers Workwear ułatwiają codzienną pracę na dworze przy niesprzyjajacych warunkach atmosferycznych. Wykonane z materiałów wysokiej jakości zapewniają niezawodną ochronę przed chłodem, wiatrem oraz wilgocią przy zachowaniu pełnej funkcjonalności.To idealne okrycie dla pracowników długotrwale pracujących w trudnych warunkach pogodowych.
Pracownik administracyjno-biurowy przemieszcza się kilka razy dziennie między budynkami Zespołu Szkół, dostarczając dokumenty do poszczególnych budynków szkoły. W związku z tym pytanie: czy temu pracownikowi należy się odzież ochronna, np. kurtka ciepłochronna i obuwie ocieplane na okres zimowy lub kurtka przeciwdeszczowa i trzewiki na pozostałą część roku? Dostarczanie dokumentów pomiędzy budynkami zostało ujęte w zakresie obowiązków tego pracownika.
Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracodawca może przekazać pracownikowi odzież i obuwie robocze oraz nieskażone środki ochrony indywidualnej po zakończonym okresie używalności przed wydaniem nowych? Czy to przekazanie może rodzić po stronie pracownika konsekwencji podatkowych i społecznych?
Czy w przypadku przedwczesnego zużycia obuwia roboczego pracodawca może obciążyć pracownika częściowym kosztem zakupu tego obuwia – wina pracownika?
Czy można wydłużyć okres przydziału odzieży i obuwia roboczego dla pracowników służby zdrowia? Obecnie odzież wydawana jest co 12 miesięcy ( fartuch, buty).
Tomasz Zwolak
Specjalista z zakresu prawa pracy
Jak prawidłowo prowadzić karty ewidencji odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej? Co oznaczają symbole przydatności i czy można wprowadzać własne symbole? Proszę również o wyjaśnienie kwestii związanych z okresem używalności, jednostkami miary, datami pobrania i zdania oraz protokołem strat.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone