Sklep
Poniżej jakiej temperatury i powyżej jakiego czasu przebywania pod wpływem tej temperatury należy pracownika wyposażyć w odzież i obuwie ocieplane?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w I półroczu 2023 r. aż 28,4 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co oznacza wzrost o 1,8 proc. (o 500 przypadków) r/r. Liczba poszkodowanych mogłaby być znacznie niższa, gdyby pracodawcy inwestowali w kadrę BHP, a także odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
W załączniku nr 2 do rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, znajdziemy - Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej. Załącznik ten został zmieniony w związku z Dyrektywą Komisji (UE) 2019/1832 z 24 października 2019 r. zmieniającej załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie zmiany wprowadzono do przepisów w zakresie środków ochrony indywidualnej na mocy tej dyrektywy, zajrzyj e-booka. Informacje w nim zawarte pozwolą Ci zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych.
Z e-booka "Jak dobierać środki ochrony indywidualnej?" dowiesz się m.in.:
Czy przepisy prawa regulują jak długo należy przechowywać karty przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, po ustaniu zatrudnienia pracownika?
Halina Góralska
Każdy pracodawca musi ustalić zasady wyposażenia pracowników w narzędzia i materiały. Określa też zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej i higieny osobistej. W praktyce zasady określane są w regulaminach, które są integralną częścią regulaminu pracy. Zastanówmy się, czy można w regulaminie przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej umieszczać zapisy o karach porządkowych?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami, tam gdzie odzież własna pracownika może ulec znacznemu zabrudzeniu (nie mówiąc o jej zniszczeniu) pracodawca powinien zapewnić odzież i obuwie robocze. Ze zniszczeniem specjalnego problemu nie ma. Zastanówmy się jednak, co to znaczy znaczne zabrudzenie i kto jest właściwy do oceny poziomu zabrudzenia odzieży?
W zakładzie funkcjonuje archiwum zakładowe, ale nie ma tam zatrudnionego archiwisty. Są natomiast wyznaczeni pracownicy wydziałów, którzy mają w zakresie obowiązków 1 % obsługi archiwum (wyszukanie, przyniesienie i odniesienie akt). Czy mamy obowiązek wyposażyć tych pracowników w odzież i obuwie robocze? Czy można zakupić kilka fartuchów, umieścić je w archiwum do ogólnego użytku (według potrzeb oddawać do pralni)?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W każdym miejscu pracy ważne jest to by sprawnie wykonywać powierzone zadania, tak samo, jak ważne jest bezpieczeństwo pracowników na poszczególnych stanowiskach. Bezpieczeństwo w tym względzie, znacząco poprawia i podnosi wykorzystywana przez nich odzież, kluczowa w wielu branżach. W dużym stopniu zabezpiecza ona poszczególne części ciała nie tylko przed zabrudzeniami, ale również przez licznymi urazami. Te są często charakterystyczne dla szeregu zadań. Wymaga to jednak przeznaczenia na ten cel, lepszej jakości tkanin oraz materiałów. Dzięki temu można zapewnić wyższą trwałość, funkcjonalność oraz możliwości.
„Żaden przepis prawa nie zakazuje wprost używania przez pracowników w pracy wrotek lub innego podobnego sprzętu służącego szybkiemu przemieszczaniu się – tak orzekał NSA w Katowicach w jednej ze spraw. Czy zatem pracownicy mogą używać wrotek jako obuwia roboczego? Sprawdź co wynika z orzecznictwa NSA.
Dzięki informacjom zawartym w tym omówieniu orzeczenia sądowego:
Anna Słowińska
„Jako bezpośrednią przyczynę wypadku wskazano poślizgnięcie się powoda na jednym ze stopni drabiny podczas schodzenia z niej. Pośrednią przyczyną wypadku przy pracy był natomiast brak obuwia roboczego oraz koncentracji podczas schodzenia z drabiny.” Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Zobacz co to może oznaczać dla pracodawcy.
Czym się kierować przy ustalaniu rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli?
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw UE
Pracownik pracuje na magazynie przy sortowaniu paczek. Przestał ubierać obuwie robocze, bo twierdził, że ma dolegliwości i nie może takich nosić. Dostarczył zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz napisał przeciwwskazania chodzenia w twardym, nieściskającym obuwiu. Jak należy się odnieść do takiej sytuacji? Czy można pracownikowi na to pozwolić? Co jeżeli ciężka paczka spadnie pracownikowi na nogę i będziemy mieli wypadek?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Przepisy w określonych przypadkach nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Zarówno pracownicy, jaki i pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami powinni zostać zapoznani z tymi przepisami. Powinni wiedzieć: Jakie konkretnie przepisy regulują te kwestie? Komu należy się odzież i obuwie robocze? Jakie są zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego? Dlatego też podczas szkolenia wstępnego ogólnego bhp należy omówić problematykę odzieży i obuwa roboczego, szczególnie jeżeli w danej firmie taka odzież czy obuwie są stosowane. Z całą pewnością zadanie to ułatwi prezentacja przygotowana przez eksperta Portalu BHP.
Czy w przydziale środków ochrony indywidualnej, w odniesieniu do odzieży i obuwia roboczego można wpisać czas używania: do zużycia? Czy jednak powinien zostać wskazany konkretny czas używania, np. 36 miesięcy?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Rzuć rękawicę pracom budowlanym... i to dosłownie! Szczególnie zimą dłonie pracowników wykonujących prace na dworze są narażone na urazy, czy odmrożenia. Dlatego właśnie w okresie zimowym warto wyposażyć takich pracowników w zaawansowane rękawice robocze. Dzisiejsza technologia gwarantuje np. oddychające membrany, antypoślizgowe wzmocnienia czy przewodzące powierzchnie. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać rękawice i można stawić czoła każdej pracy – przy każdej pogodzie.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone