Sklep
Czy można wypłacić ekwiwalent za stosowanie odzieży roboczej pracownikom wstecz i na jakiej podstawie? Firma przeszła reorganizację i wyniku zmian zapomniano o pracownikach, którzy od pół roku pracują we własnej odzieży roboczej a powinni mieć odzież wydaną przez pracodawcę lub wypłacany ekwiwalent.
Jan Pióro
Czy pracodawca może przekazać pracownikowi odzież i obuwie robocze oraz nieskażone środki ochrony indywidualnej po zakończonym okresie używalności przed wydaniem nowych? Czy to przekazanie może rodzić po stronie pracownika konsekwencji podatkowych i społecznych?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy odzież, która jest wydawana pracownikowi na podstawie wewnętrznych przepisów w celu reprezentowania firmy należy traktować jako odzież roboczą oraz zapewnić jej pranie? Na przedmiotowym stanowisku zgodnie z przepisami BHP nie istnieje obowiązek wydawania odzieży roboczej ponieważ własna odzież pracownika nie może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu.
Czy przy opracowywaniu tabeli norm przydziału odzieży roboczej, ochronnej i ich czasookresu pracodawca musi ustalać to z związkami zawodowymi w zakładzie pracy, czy może sam podjąć taką decyzję?
Najnowsza kolekcja kurtek zimowych Timberland PRO® zapewnia znakomitą ochronę pracownikom szczególnie narażonym na trudne warunki atmosferyczne podczas pracy na zewnątrz. Dedykowana jest ona m.in. pracownikom branży budowlanej i usługach konserwacyjnych.
Krótkie dni, niskie temperatury, częste opady deszczu, śniegu. Z taką aurą pogodową będziemy mieć do czynienia przez najbliższe miesiące. Późna jesień i zima to pory roku, których nie lubi się na budowach. Zmienne warunki atmosferyczne wymagają ubioru uszytego z nowoczesnych tkanin, zapewniających wodoodporność, oddychalność i przede wszystkim znakomitą izolację cieplną. Czas zatem aby wybrać odpowiednią odzieży, która zapewni zarówno komfort cieplny, jak i bezpieczeństwo. Oto klika wskazówek.
Zapewnienie właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej (śoi) oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli oznacza dostosowanie ich do warunków i charakteru pracy tej grupy zawodowej. Jest to jeden z obowiązków dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy nauczycieli.
Małgorzata Mądra-Janedaspecjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej
Pracodawca zatrudnia na podstawie umów cywilno-prawnych (umów zleceń) osoby wykonujące czynności sprzątania klatek schodowych, terenów zielonych na osiedlach mieszkaniowych itp., a w okresie zimowym wykonujące czynności odśnieżania chodników. Czy w związku z powyższym pracodawca powinien zapewnić pracownikom zleceniobiorcom odzież/obuwie robocze a w okresie letnim/zimowym, napoje zimne/ciepłe i czy istnieją konkretne przepisy bhp regulujące w/w zagadnienie?
Wg tabeli norm przydziału minął termin użytkowania ubrań roboczych i należy wydać pracownikom nowe ubrania. Czy można wydawać pracownikom odzież roboczą zakupioną od firmy sprzedającej ubrania robocze z drugiej ręki - wyprane i wcześniej noszone przez inne osoby? Czy jednak należy zawsze kupować nowe ubrania?
Lesław Zieliński
Pracodawca zapewnia odzież roboczą pracownikom na stanowiskach: magazynier, kasjer, robotnik gospodarczy. Pracownicy wykonują pracę w magazynie, na składzie węgla oraz prace przy dokumentacji magazynowej. Pracownicy nie chcą stosować odzieży roboczej przygotowując dokumentację biurową. Twierdzą, że będą ją stosować ale tylko na składzie i w magazynie. Dla mnie to jest dziwne stwierdzenie, gdyż pracodawca zapewnia odzież i obuwie robocze do stosowania na stanowiskach pracy i nie powinien dopuścić pracownika bez odzieży roboczej do pracy.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W jaki sposób można wydłużyć okres używalności odzieży roboczej dla palacza CO? Ubranie robocze jest jeszcze w zupełnie dobrym stanie i może z powodzeniem służyć jeszcze przez pewien czas, ale zgodnie z tabelą przydziału, powinno być wymienione.
Czy pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą praktykantowi na stanowisku pomocnika pracownika gospodarczego?
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom pomieszczenia szatni do przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej. Przed NSA zawisła sprawa dotycząca właśnie tego obowiązku. Pracodawca twierdził, że skoro pracownicy stawiają się do zakładu pracy tylko na chwilkę i nie mają też obowiązku zmiany odzieży nie ma potrzeby zapewniania im pomieszczenia szatni. Czy taka interpretacja jest zgodna z prawem? Poznaj stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Zdarzają się sytuacje, w której pracodawca zalega długoletniemu pracownikowi z wydawaniem odzieży roboczej. Nie znaczy to, ze pracownik pracuje w swojej. Np. tabela przydziału przewiduje, że pracownikowi przysługuje nowy fartuch, co 8 miesięcy. Jednak z różnych powodów pracownik nie otrzymał tego fartucha w terminie. Czy jest jakiś termin, po którym nastąpi przedawnienie roszczeń pracownika za zaległą odzież roboczą?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone