Sklep
Czy jest możliwe przekazanie obuwia roboczego po zwolnionym pracowniku nowemu pracownikowi? Jakie należy zastosować procedury aby wprowadzić takie rozwiązanie (dezynfekcja, zakup skarpet)?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy można dopuścić do użytkowania ubrania ochronne posiadające tylko atest na materiał, nie na gotowy wyrób? Ubranie ma być odporne na odpryski metali. Ubranie posiada tylko atest materiałowy, brak normy EN ISO.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Prace wykonywane na budowie lub na trenie zakładu produkcyjnego, wymagają od pracowników często swobodnego poruszania się: muszą się oni schylać, kucać, klęczeć, trzymać ręce w górze. Do tego potrzebują oczywiście odpowiedniej i wygodnej odzieży, która nie krępuje ruchów. Jednak jak dobrać odpowiednią odzież? Istnieje kilka zasad, które należy przy tym uwzględnić. Piotr Borowczyk, kierujący firmą MEWA w Polsce, udziela kilku pomocnych wskazówek.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży i obuwa roboczego w określonych przypadkach. Pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku jeżeli dopuścić używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Wiąże się to jednak z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego. Rodzi się wówczas pytanie: jak prawidłowo wskazać kwoty ekwiwalentu za zakup odzieży i obuwia w formie refundacji? Oto wskazówki, które pomogą Ci w określeniu jego wysokości.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Pracownik ma przyznane ubranie robocze na przewidywany okres używalności 18 miesięcy. Normalnie pracował przez cały okres czasu i ubranie robocze po oględzinach okazało się być zupełnie w dobrym stanie. Czy pracodawca na podstawie incydentalnego faktu może w jakiś sposób przedłużyć użytkowanie tego ubrania? W tabeli zakładowej nie chce zmienić terminu przewidywalnego użytkowania, gdyż jak wcześniej zaznaczyłam jest to wyjątek i dotyczy jednego pracownika. W zakładzie nie obowiązuje regulamin pracy. Czy powinien być sporządzony protokół, wniosek tak jak to w przypadku przedwczesnego zużycia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Podstawą zachowania komfortu termicznego, podczas pracy na świeżym powietrzu zimą jest utrzymanie ciepła jak najbliżej ciała. Dzięki odpowiednio dobranej bieliźnie termoaktywnej każdy ma szansę czuć się dobrze we własnej skórze i ubraniu, tak podczas pracy, jak i aktywnego wypoczynku. Zadbaj o zdrowie pracowników wykonujących pracę na dworze i zmniejsz absencję z powodu przeziębień wyposażając pracowników w odpowiednią bieliznę.
W okresie zimowym, aby zapewnić maksymalny komfort i wydajność pracowników wykonujących zadania w terenie, należy pamiętać o właściwej odzieży ochronnej. Kluczowym kryterium doboru ubrań dla profesjonalistów przy zimowej aurze jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niska temperatura, wiatr i opady. Zobacz dostępną na rynku zaawansowaną odzież roboczą, dzięki której zadbasz o swoich pracowników.
Czy nauczycielowi wychowania fizycznego zatrudnionemu w szkole podstawowej na czas określony (zastępstwo) w wymiarze 12/18 do końca czerwca 2018 r., przysługuje odzież ochronna?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Czy należy uwzględnić pracownika (umowa o prace) przebywającego na dłuższym zwolnieniu chorobowym lub urlopie wychowawczym podczas składania zamówienia na odzież roboczą? W szpitalu obecnie zbliża się termin, dla określonych stanowisk pracy, na wymianę odzieży roboczej. Czy można złożyć zamówienie po powrocie danego pracownika ze zwolnienia lub urlopu? Ma to jakieś znaczenie czy uzasadnienie prawne?
Widzialność pracownika ma kluczowy wpływ na jego bezpieczeństwo w miejscu pracy. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym – przy słabszej widoczności czy szybciej zapadającym zmroku. Aby zagwarantować najwyższy poziom ochrony Snickers Workwear, marka zaawansowanej odzieży dla profesjonalistów, wprowadza na rynek nową linię odblaskowych ubrań roboczych High-Vis o wysokiej funkcjonalności, zapewniającą wygodę i komfort pracy.
Czy wiesz, że pracownik którego odzież własna uległa zabrudzeniu lub zniszczeniu podczas pracy może pozwać pracodawcę do sądu? Jeżeli nie wyposażysz pracownika w odzież i obuwie robocze, a zachodzi taka potrzeba, świadomy pracownik może także odmówić wykonywania pracy i będzie miał do tego prawo. Na pytania związane z przydziałem takiej odzieży i obuwa odpowiada Rafał Krawczyk sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.
Rafał Krawczyk
sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
Z tego wywiadu dowiesz się:
Coraz więcej pracodawców wprowadza w swoich firmach odzież z logo firmy identyfikującą pracownika. Szczególnie zasadne jest to w przypadku firm usługowych, np. sklepów, czy firm kurierskich. W takim przypadku rodzi się jednak pytanie czy odzież ta (koszulka/ubranie), w której pracuje np. kasjer z logo sklepu, może być częściowo lub w całości finansowana przez pracownika? Dowiedź się jak finansować taką odzież.
Anna Słowińska Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Z tego tekstu dowiesz się:
Mam pytanie odnośnie przydziału środków ochrony indywidualnej, a konkretnie odzieży ochronnej dla kucharki pracującej w szkole podstawowej. Czy jest gdzieś bliżej określony rodzaj materiału jaki jest dozwolony na fartuch dla kucharki? Panie mi się skarżą, że jest im za gorące w fartuchach, które mają obecnie przydzielone (fartuchy stylonowe z rękawem 3/4).
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Odzież robocza to podstawowe wyposażenie pracownika. Oprócz konkretnej funkcji powinna zapewnić także pracownikowi odpowiedni komfort. Dlatego też odzież musi być przede wszystkim dobrze dobrana. Nie powinna być za bardzo dopasowana, ale też nie może być zbyt luźna. Powinna być po prostu wygodna i spełniać wymagania związane z jej zastosowaniem. Poznaj odzież nowej generacji firmy MEWA i zapewnij bezpieczeństwo i komfort pracy pracownikom.
W wielu zakładach pracy, stosowana jest odzież robocza ale i odzież służbowa. Jednak w większości zakładów ustalona zostaje zryczałtowana, wypłacana miesięcznie lub kwartalnie, kwota na pranie odzieży roboczej, jaką otrzymują pracownicy, zatrudnieni na określonych stanowiskach. Rodzi się zatem pytanie, kiedy pracodawca zobowiązany jest do oskładkowania wypłacanego ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone