Sklep
Czy w związku z Covid-19 jest obowiązek podwyższenia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej 3 krotnie? Czy jest jakiś przepis rozporządzenia lub innego dokumentu z którego wynika taka konieczność? Kwestia dotyczy branży spożywczej i gastronomii.
Michał Culepa
„Jako bezpośrednią przyczynę wypadku wskazano poślizgnięcie się powoda na jednym ze stopni drabiny podczas schodzenia z niej. Pośrednią przyczyną wypadku przy pracy był natomiast brak obuwia roboczego oraz koncentracji podczas schodzenia z drabiny.” Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Zobacz co to może oznaczać dla pracodawcy.
Anna Słowińska
Czy pracodawca przyjmując pracownika na okres próbny 3-miesięczny może zobowiązać pracownika do zapewnienia sobie odzieży roboczej we własnym zakresie?
Halina Góralska
Jeżeli stanowiska pracy nie wymagają wyposażenia w odzież i obuwie robocze, np. nauczyciel języka angielskiego, czy też pracownik administracji, np. kadry, to czy w tej sytuacji należy się wyżej wymienionym pracownikom wypłata ekwiwalentu z tytułu używania odzieży własnej? Czy takie stanowiska należy ująć w regulaminie zasad przydziału odzieży?
Czy należy się ekwiwalent za pranie odzieży dla pracowników za okres kiedy przez jeden miesiąc przebywali na "postojowym", ze względu na ogłoszoną pandemię koronavirusa?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Pracodawca wyposażył pracowników w kilka kurtek „dyżurnych” do pracy w pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Były one używane przez różnych pracowników wielokrotnie w trakcie pracy. Jednak takie rozwiązanie przysporzyło mu kłopotów. Zobacz, czy można wyposażyć kliku pracowników we wspólny środek ochrony.
W zakładzie pracy jest wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży. Czy jeśli pracownika nie było kilka dni lub nawet jeden dzień, to należy mu odliczyć nieobecność w kwocie wypłacanego ekwiwalentu? Czy jednak kwota jest, powinna być, stała bez względu liczbę przepracowanych dni w danym miesiącu?
Jak wyliczyć i prawidłowo udokumentować wypłatę ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?
Przeszło 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do Państwowej Inspekcji Pracy do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Ale oprócz obowiązku zapewnienia pracownikom napojów, czy dbania o klimatyzację, pracodawca powinien jeszcze pamiętać o odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej dla pracowników?
Czy wiesz, że odzież robocza i ochronna też może być ekologiczna? Tak, są już ubrania wykonane z materiału, mającego w swoim składzie 65% poliestru pozyskanego z recyklingu butelek PET i odpadów przemysłowych. Myślisz, że taki materiał nie nadaje się na ubranie robocze? A jednak odzież uszyta z tego materiału spełnia wymogi Rozporządzenia 2016/425. Czyli możesz mieć odzież roboczą i ochronną w 100% ekologiczną i zarazem funkcjonalną.
Czy pracownicy w magazynie w okresie letnim z uwagi na wysokie temperatury mogą pracować w krótkich spodenkach?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jeżeli z ustaleń poczynionych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na podstawie analizy stanu faktycznego oraz dokumentacji, w tym oceny ryzyka zawodowego, wynika, że ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne oraz bhp pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie obuwie robocze, może on wydać decyzję nakazującą wyposażenie pracowników w takie obuwie.
Wypłata kwot, nawet zróżnicowanych ze względu na porę wykonywania pracy, określonych w przepisach zakładowych jako ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej, powinna być traktowana w całości jako ekwiwalent za pranie odzieży i zwolniona z opodatkowania i składek ZUS – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Michał CulepaPrawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W kwietniu 2018 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie EU (2016/425) w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej (środków ochrony osobistej, SOI). Czy w związku z tym zmieniło się coś w przepisach polskich w odniesieniu do odzieży roboczej?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież ochronną albo roboczą. Jednak nie zawsze i nie w każdym zakładzie pracy zachodzi taka potrzeba. Co zatem warunkuje konieczność zapewnienia środków ochrony indywidualnej? Jakie przepisy o tym stanowią? Kiedy pracownik powinien otrzymać odzież roboczą, a kiedy ochronną?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone