Sklep
Jesteśmy firmą usługową - często realizujemy więc zadania jako podwykonawca. Firmy zlecające nam te zadania wymagają oświadczeń od nas o wypełnianiu przepisów bhp. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Są jednak i takie wymagania, aby przedłożyć kserokopie badań lekarskich pracowników. Jak to się ma do ochrony danych osobowych? Czy jesteśmy do tego zobowiązani?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Czy każdy uraz powstały w zakładzie pracy musi zostać potwierdzony przez lekarza aby zdarzenie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Proszę o wyjaśnienie sytuacji, w której pracownik przedstawił orzeczenie lekarskie z zaleceniem wykonywania prac z ograniczeniem dźwigania ciężarów do 5 kg. Pracownik wykonuje lekkie prace montażowe, przekraczające jednak ten ciężar. Czy wobec powyższego, jeżeli w firmie nie ma stanowiska, na którym wykonuje się lżejsze prace, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?
Organ inspekcji sanitarnej nie ma prawa do samodzielnej oceny dokumentacji lekarskiej, prowadzącej do odmiennego rozpoznania schorzenia. Orzeczenie lekarskie ma bowiem walor opinii. Związanie to wynika z tego, że orzeczenie lekarskie stanowi jedyny wiarygodny środek dowodowy służący stwierdzeniu choroby zawodowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aneta Mościcka
Co może sprawdzać przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas oceny narażenia zawodowego pracownika zatrudnionego 43 lata temu? Chodzi o stwierdzenie choroby zawodowej – ubytek słuchu. Pracownik był zatrudniony w latach 1972-1973 jako uczeń. Z tamtego okresu mamy tylko teczkę osobową pracownika – czy to wystarczy?
1 kwietnia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457). Rozporządzenie zmienia m.in. wzór skierowania na badania lekarskie.
Kinga Grodzicka-Lisek
Od 1 kwietnia 2015 r. szykują się zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany warunkowane są zmianą art. 229 Kodeksu pracy obowiązującą od 1 kwietnia br.
O stwierdzeniu choroby zawodowej przesądza występowanie dwóch wymogów. Pierwszym z nich jest zamieszczenie schorzenia w wykazie chorób zawodowych natomiast drugim wymogiem jest ustalenie związku przyczynowego pomiędzy powstaniem tej choroby, a oddziaływaniem czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Natomiast organ sanitarny nie może dokonać we własnym zakresierozpoznania choroby i ustalenia, czy mieści się ona w wykazie chorób zawodowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 17 lipca 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 817/13.
Czy w aktach pracowniczych zatrudnionych kierowców powinny znajdować się orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy czy zaświadczenia lekarskie?
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem: "ze względu na dyskopatię L - S p/wskazane dłuższe, wielogodzinne przyjmowanie tej samej pozycji ciała". Czy może być kierowcą samochodu służbowego?
Naruszenie przepisów o badaniach profilaktycznych, polegające na dopuszczeniu do pracy pracownika nielegitymującego się aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, stanowi wykroczenie.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, przedłożony przez ministra gospodarki. Jedną z proponowanych zmian jest umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę.
23 kwietnia Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej, przedłożone przez ministra gospodarki. Zaproponowano m.in. umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę.
Marcin Papierz
ZUS przekazuje do zakładu pracy informacje o ewentualnym stwierdzeniu uszczerbku na zdrowiu lub o wypłacie odszkodowania z tytułu wypadku. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Czy wysokość odszkodowania i procent uszczerbku na zdrowiu to informacja dla poszkodowanego, a tajemnica dla firmy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik myjni otrzymał orzeczenie wydane przez lekarza, orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Czy fakt ten uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na tym stanowisku? Jeżeli można zatrudniać taką osobę, to jakie warunki pracy musi stworzyć pracodawca i jakie instytucje należy zawiadomić o fakcie zatrudnienia?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone