Sklep
Jakie są obowiązki pracodawcy w odniesieniu do stanowiska sprzątaczki, na którym występują czynniki biologiczne? Co musi mieć udokumentowane pracodawca w przypadku kontroli PPIS?
mgr Karolina WalasGł. Specjalista ds. BHP
Decyzja zawierająca dla pracodawcy nakaz dotyczący podjęcia określonych czynności w zakresie bhp nie może być wynikiem dowolnych ustaleń organu inspekcyjnego. Obowiązkiem organu jest wyraźne wskazanie, która przesłanka zastosowanego w sprawie przepisu prawnego zaistniała i wyjaśnienie dlaczego pracodawca ma wykonać określone w tym przepisie obowiązki.
Michał Culepa
Termin wykonania decyzji sanitarnych lub bhp powinien być przez organy kontrolne tak ustalany, aby wykonanie obowiązków było możliwe do zrealizowania w wyznaczonym czasie. Termin musi być realny do zrealizowania. Ustalenie terminu powinno też uwzględniać słuszny interes pracodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 29 listopada 2018 r., sygn. III SA/Gd 598/18.
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Przy dobrze przygotowanej i przeprowadzonej kontroli jest niewielka szansa, by ukryć nieprawidłowości przed inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O kontrolach, ich zakresie oraz szerokiej gamie przepisów, z których mogą wynikać kary nakładane przez PIS mówi w wywiadzie dla Portalu BHP Jan Bondar, Rzecznik Prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Co może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
28 czerwca 2017 r. został opublikowany nowy jednolity tekst ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U z 2017 r. poz. 1261).
17 września 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu z 26 sierpnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1412).
W październiku odbyła się w zakładzie kontrola sanepidu w zakresie przestrzegania przepisów bhp w narażeniu pracowników na drgania mechaniczne i hałas. Kontrola wypadła pomyślnie. Inspektorzy stwierdzili przekroczenia hałasu na kilku stanowiskach pracy. Pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Po około 14 dniach zakład otrzymał pismo z sanepidu, informujące o wydaniu decyzji o ograniczeniu hałasu na stanowiskach pracy oraz, że zgodnie z art.36 ust.1 i 2 ustawy o PIS w następstwie ujawnionych nieprawidłowości oraz wyników pomiarów środowiska pracy zakład zostanie obciążony za czynności Inspekcji Sanitarnej. Czy zakład za przekroczenie norm dopuszczalnych hałasu na kilku stanowiskach pracy może zostać obciążony kosztami za czynności Inspekcji sanitarnej?
6 marca 2014 r. ogłoszony został tekst jednolity rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 17 października 2002 r. w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Tekst jednolity znaleźć można w Dz.U. z 2014 r. pod poz. 282.
Poszerzenie zakresu żądania przez Państwową Inspekcję Sanitarną informacji o osobach zarażonych lub podejrzanych o zarażenie chorobą zakaźną, jak też o osobach zmarłych z powodu takiej choroby, a także wprowadzenie zmian w zakresie izolacji osób chorych na choroby wysoce zakaźne i szczególnie niebezpieczne - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nad którym trwają prace w Sejmie.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy Państwowa Inspekcja Sanitarna posiada uprawnienia do kontroli kart charakterystyki oraz klasyfikacji preparatów do ochrony roślin i zasad obrotu tymi preparatami?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone