Sklep
Czy wykonując prace na wysokości powyżej 3 m (polegające na odśnieżaniu, przeglądach central, konserwacji urządzeń znajdujących się na dachu, przeglądach, remontach i konserwacji instalacji odgromowej, kontroli stanu i napraw poszycia) pracownicy powinni posiadać uprawnienia alpinistyczne? Czy wystarczy, że osoby posiadające tego typu uprawnienia przeszkolą innych pracowników, którzy będą mogli wykonać wskazane prace?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. BHP
Ten materiał pomoże Ci przygotować i poprowadzić szkolenie okresowe pracowników, zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, wykonujących pracę na wysokości. Zatem jeżeli pracownicy, których masz przeszkolić w zakresie bhp, wykonują pracę na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, to skorzystaj z gotowych materiałów dydaktycznych.
Gotowa do pobrania w formie PDF i wykorzystania podczas szkolenia bhp prezentacja
W jaki sposób zabezpieczyć pracowników wykonujących prace na dachu, jeżeli nie ma na nim do czego przypiąć linki łączącej z szelkami bezpieczeństwa, brak kominów?
Jaki indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem powinna mieć osoba znajdująca się na naczepie samochodu ciężarowego podczas załadunku/rozładunku jeśli odbywa się to z boku naczepy przy otwartym całym boku?
Komórka bhp zakupiła szelki zabezpieczające do pracy na wysokości. Urządzenia te wymagają przeprowadzenia corocznej kontroli stanu technicznego potwierdzonej w karcie urządzenia. W instrukcji urządzenia napisane jest, że kontroli tej może dokonywać osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w zakładzie pracy po uprzednim przeszkoleniu z zakresu kontroli urządzeń zabezpieczających. Na jakiej podstawie prawnej wymaga się tego specjalnego szkolenia? Jakie przepisy określają wm wymagania?
Lesław Zieliński
W związku z tym, że praca na wysokości jest pracą szczególnie niebezpieczną, jej wykonywanie nie zawsze jest dozwolone. Wykonywanie prac na wysokości jest zabronione m.in. przy silnym wietrze, czy podczas wyładowań atmosferycznych.
Podczas okresowych badań profilaktycznych pracownica zatrudniona w charakterze sprzątaczki otrzymała zakaz pracy na wysokości. Pracodawca nie chce zwolnić pracownicy, ponieważ jest możliwość zorganizowania jej pracy w taki sposób, aby wyeliminować pracę na wysokości. Jak pracodawca powinien sformalizować ten fakt.
Tomasz Zwolak
Czy praca na wysokości to także praca na szczeblu drabiny? Np. na szczeblu umieszczonym na wysokości 1,2m? Czy szczebel to powierzchnia w rozumieniu rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP?
Jak należy traktować pracę na platformie otwartej samochodu ciężarowego (powyżej 1mb)i jakie należy przedsięwziąć działania celem bezpiecznej jej wykonywania
Czy wykonywanie przez operatora wózka jezdniowego podnośnikowego (tzw. sztaplarki) czynności polegających na zdejmowaniu/wstawianiu (przy użyciu w/w wózka) palet z towarem na wysokość około 4 metrów zaliczane jest do prac na wysokości i czy w takim przypadku operator wózka powinien posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy powyżej 3 metrów. Czy w skierowaniu na badania należy zaznaczać: praca na wysokości powyżej 3 metrów?
Jaka jest aktualna klasyfikacja prac na wysokości? Podobno, praca na wysokości dzieli się na tą do 1,5 m i powyżej 1,5m, a nie jak dotychczas do 3m i powyżej 3 m. Czy to prawda?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieją przepisy zabraniające realizacji prac wysokościowych przez pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oczywiście po wysłaniu go na odpowiednie badania lekarskie? Chodzi tutaj tylko o realizację prac nadzorujących, jednak wymagających w niektórych sytuacjach wejścia na dach budynku. Pracownik jest w pełni sprawny ruchowo, niepełnosprawność dotyczy jedynie z narządu mowy.
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca prawa pracy
Pracownicy wykonują pracę na antresoli w magazynie, na wysokości ok. 2 m. Polega ona na wydawaniu i przyjmowaniu komponentów oraz układaniu komponentów na odpowiednich lokacjach. Antresola ze wszystkich stron otoczona jest barierkami, zamontowanymi jako konstrukcja stała, chroniąca pracownika przed upadkiem.Czy jest to praca na wysokości? Jakie uprawnienia powinni mieć pracownicy?
Czy pracownicy wysyłani na badania lekarskie potrzebne do uzyskania uprawnień do montażu i odbioru rusztowań, korzystają z takich samych przywilejów jak przy badaniach okresowych, czy powinni je wykonać we własnym zakresie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone