Sklep
Na terenie zakładu pracy znajduje się kilka dołów zalewowych. Jeden z nich, o szerokości ok. 7 m i głębokości ok. 6 m, jest zabezpieczony barierą ochronną. Jednak z uwagi na wkładanie do dołu osprzętu wyższego niż 6 m, postanowiono postawić na około dołu podesty robocze obarierowane z jednej strony (wysokość podestów od poziomu posadzki będzie wynosiła około 1,50 m). Czy dół może być obarierowany w ten sposób? Jak dodatkowo zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z podestu roboczego w momencie gdy ten będzie na nim przebywał od nie odgrodzonej strony podestu? Czy wejście na podest roboczy może być zamykane łańcuszkiem, bądź uchylnym ramieniem podnoszonym do góry?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik biurowy, zatrudniony w sekretariacie, realizując zadania służbowe, m.in. składuje dokumenty w szafach o wysokości około 3 m. Aby włożyć lub pobrać dokumentację z górnych półek szaf, korzysta z drabiny, stając na szczeblach, na wysokości 1,1 - 1,25 m nad poziomem posadzki. Tę czynność wykonuje sporadycznie, dwa razy dziennie lub kilka razy, a czasem nie ma takiej potrzeby w ciągu dnia. Czy kierując takiego pracownika profilaktyczne badania lekarskie, należy w skierowanie określić: "praca na wysokości 1 - 3m"?
Czy czynność wejścia/dojścia po drabinie na wysokość około 5 m aby na platformie usytuowanej na tej samej wysokości wykonać pracę zasadniczą jest pracą na wysokości? Czy wchodząc po tej drabinie, która wyposażona jest w pałąki, wchodzący musi dodatkowo użyć szelek z linkami bezpieczeństwa i przypinać się naprzemiennie, czy też pałąki drabiny są wystarczającym zabezpieczeniem?
Jakie czynności są zabronione operatorowi żurawia podczas wykonywania pracy?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Jakie warunki powinna spełnić drabina na stałe przymocowana do zbiornika na alkohol etylowy? Konkretnie, na jaką wysokość ponad ten zbiornik powinna być wyciągnięta? Są to zbiorniki o wysokości ponad 4 m.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak zapobiegać upadkom z wysokości podczas docieplania budynków?
Jak zabezpieczyć sprzątaczkę myjącą okna powyżej 1m, 1,5m , 3m wysokości?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie są wymogi dla podestów, na których przebywają pracownicy? Podesty te służą do malowania dachów autobusów. Podest jest wykonany w całości z konstrukcji stalowej - spawanej, usytuowany na wysokości około 250 cm nad ziemią, podłoga jest wykonana z ryflowanej blachy są oczywiście barierki i próg, a także schody po których wychodzą na górę pracownicy. Chciałem się dowiedzieć jakie wymogi mają spełniać schody podestu? Oprócz barierek powinny być odpowiednie stopnie jakich wymiarów? I gdzie znajdę przepisy regulujące dokładnie te kwestie?
Waldemar Klucha Specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Do jakiej wysokości sprzątaczki mogą myć okna w szkole? Czy mogą tę pracę wykonywać przy pomocy drabiny rozstawnej?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jakie wymagania należy spełnić przy wykonaniu podestu roboczego stałego do prac na wysokości tj. 1,5 m? Służba remontowa jest w trakcie tworzenia konstrukcji takiego podestu - łączy elementy spawając w osłonie gazowej.
Czy osobie pracującej na dachu przy zrywaniu azbestu, należy mu się jakiś dodatek za pracę na wysokości lub za pracę w szkodliwych warunkach - przy azbeście?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Do wejścia na dach do muru są przymocowane drabiny. Jakie i od jakiej wysokości powinny mieć zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy pracowników zatrudnionych w sklepach, gdzie najwyższe półki znajdują się na wysokości powyżej 3 metrów a wykładanie towarów na tych półkach odbywa się sporadycznie z wykorzystaniem drabin rozstawnych należy kierować na badania okresowe z zaznaczeniem, że wykonują pracę powyżej 3 metrów, czy wystarczy zaznaczyć, że praca do 3 metrów wysokości?
Czy praca osoby na antresoli wyposażonej w stałą balustradę składającą się z poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m i krawężnika o wysokości 0,15 m. (pomiędzy poręczą i krawężnikiem umieszczona jest w połowie wysokości poprzeczka) jest pracą na wysokości? Na antresoli znajduje się stanowisko do transportu butli z gazami technicznymi wyposażone w żuraw przyścienny (obrotowy) wyposażony w elektryczny wciągnik (pracownik obsługuje żuraw). Gazy transportowane są z hali z poziomu "0" na antresolę zlokalizowaną na tej hali na wysokości ok. 6 metrów od poziomu "0".
Jeżeli producent tego nie określa, jaki jest okres legalizacji (przeglądu) i jaki jest okres ważności środków ochrony indywidualnych chroniących przed upadkiem z wysokości takich, jak: szelki bezpieczeństwa, linka bezpieczeństwa, lina, amortyzator spadania, urządzenie samozaciskowe, zatrzaśniki, kotwy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone