Sklep
Podczas prowadzenia szkolenia, w celu utrwalenia przekazywanej wiedzy możesz przeprowadzić ćwiczenie polegające na udzieleniu kilku odpowiedzi na zagadnienia związane prawidłowym użytkowaniem drabin. Przygotowany materiał zawiera 6 pytań (+ odpowiedzi), na które odpowiedzieć może samodzielnie każdy szkolony. Udzielone odpowiedzi omów wspólnie z uczestnikami szkolenia. Ćwiczenie to aktywizuje uczestników szkolenia oraz ułatwia zapamiętywanie wiedzy.
35 % wszystkich wypadków w pracy to upadek osoby z wysokości, a co czwarty pracownik ulega wypadkowi w ciągu pierwszego tygodnia zatrudnienia – wynika z danych PIP. Praca na wysokości należy do zajęć szczególnie niebezpiecznych. Firma 3M Poland chcąc zwrócić uwagę na ten problem zorganizowała II Konferencję pt. „Bezpieczna i świadoma praca na wysokości”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Elżbieta Rafalska, minister pracy, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Główny Inspektor Pracy.
W zeszłym roku pracownicy wzięli udział w szkoleniu wstępnym dostępu ogólnego prace powyżej 3m organizowanego przez firmę zewnętrzną. Oprócz tego przeszli szkolenie bhp. Czy w związku z tym pracodawca jest zobligowany i w tym roku skierować pracowników na szkolenie okresowe przypominające do prac powyżej 3m? Czy takie przypomnienie wiedzy będzie właściwe?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W zakładzie pracy zatrudniony jest pracownik, który wykonuje prace powyżej 3 m. Pracownik otrzymał zaświadczenie lekarskie, że może wykonywać prace na wskazanych wysokościach. W związku z tym pracownik podlega szkoleniu wstępnemu BHP. Kto może wykonać instruktaż stanowiskowy jeśli bezpośredni przełożony nie czuje się na siłach przeprowadzić takiego szkolenia. Czy szkolenie wstępne stanowiskowe może wówczas wykonać i pisemnie potwierdzić pracownik nie należący do osób kierujących pracownikami ale mający doświadczenie i zasób wiedzy w tym kierunku oraz kurs zewnętrzny do pracy na wysokościach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Organizujesz prace na wysokości i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracownikom. Oto kilka wskazówek, o których mówi w wywiadzie ekspert ds. bezpieczeństwa przy pracy na wysokości firmy 3M Poland. Podpowiada on również, jak właściwe dobrać środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo swoim pracownikom.
Czy w skierowaniu na badania profilaktyczne pracownika, który pracuje na wysokości należy wskazać, czy jest to praca do 3 m., czy powyżej 3 m.? Czy wystarczy samo zaznaczenie, że pracownik pracuje na wysokości?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W firmie zakupiony zostanie system rusztowań do odśnieżania pojazdów. Czy w tym wypadku pracownik musi mieć wykonane badania wysokościowe i dodatkowe zabezpieczenia typu szelki? Jakie przepisy mówią o tym?
Jeżeli pracownicy w Twojej firmie wykonują prace na wysokości i używają przy tym zabezpieczającego przed upadkiem sprzętu alpinistycznego, zapewne zastanawiałeś się jakie muszą przejść kursy, szkolenia. Problem ten w dużej mierze dotyczy pracowników branży budowlanej ale nie tylko, również monterów czy instalatorów. Oto kilka wskazówek na temat właściwego przygotowania tej grupy pracowników do pracy.
Janina Wrzak certyfikowany kontroler i trener Petzl
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie kompetencje powinna mieć osoba prowadząca szkolenie dla pracowników wykonujących pacę na wysokości?
Jakie tematy powinny zostać omówione podczas szkolenia pracowników wykonujących pracę na wysokości z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem?
Jak powinna wyglądać część praktyczna szkolenia pracowników wykonujących pracę na wysokości z wykorzystaniem specjalistycznego alpinistycznego?
Czy w firmie, w której na skierowaniu na badania zaznacza się pracę na wysokości powyżej 3 m, należy przeprowadzać specjalne kursy "wysokościowe", dla pracowników, czy wystarczą "zwykłe" szkolenia okresowe oraz wstępne? Chodzi o sporadyczne prace kontrolne wykonywane w koszu umieszczanym na widłach wózka podnośnikowego.
W jaki sposób zabezpieczyć pracownika przed upadkiem, urazem itp. wykonującego pracę na wysokości w pojedynkę z użyciem rusztowania z balustradą polegającą na myciu okien od zewnątrz budynku na wysokości 3, 20 metra? Czy sama balustrada na rusztowaniu jest wystarczającym zabezpieczeniem? Jakie dodatkowe środki zabezpieczające należałoby wprowadzić?
Czy pracownicy wchodzący na dach na wysokość 12 m drabiną zewnętrzną wyposażoną w pałąk, muszą stosować sprzęt chroniący przed upadkiem typu linki i szelki bezpieczeństwa? Czy pałąk w drabinie można potraktować jako wystarczające zabezpieczenie przed upadkiem?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na rynku pojawiła się właśnie nowainnowacyjna gama urządzeń samozaciskowych zapewniającą osobom pracującym na drabinach lub szynach zwiększony komfort oraz skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi upadkami do tyłu. Dzięki nowym rozwiązaniom firmy Honeywell praca przy użyciu drabin, w takich branżach jak telekomunikacja czy energetyka, może być wygodniejsza i bezpieczniejsza.
Prace na wysokości stanowią bardzo duże zagrożenie i ryzyko wypadków, a co się z tym wiąże – ciężkie uszkodzenia ciała, nawet śmierć poszkodowanego. Dlatego planując je, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia pracowników przed upadkiem oraz na ogólne zasady bhp dotyczących tych prac. Ten artykuł zawiera zbiór najważniejszych zasad oraz reguł przy organizacji oraz wykonywaniu prac na wysokości.
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp.
Ten artykuł pozwoli Ci:
Praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych. Ryzyko wypadku przy wykonywaniu tych prac jest bardzo wysokie. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownikom wykonującym pracę na rusztowaniach, na dachu czy podnośnikach koszowych lub w ograniczonej wolnej przestrzeni na polskim rynku pojawiły się nowe zestawy do prac na wysokości. Dowiedź się więcej na ich temat.
Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu kosztów za soczewki kontaktowe dla pracownika do pracy na wysokości ponad 3 m (wynika to z badań okresowych pracownika), czy może pracownik zobowiązany jest do zakupu takich soczewek na własny koszt i na jakiej podstawie? Kto tak na prawdę jest odpowiedzialny w przypadku gdy pracownik nie ma takich soczewek, a wykonuje prace na wysokości (jego bezpośredni przełożony czy pracownik bhp)?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone