Sklep
W języku prawnym oraz prawniczym, jak również w mowie potocznie funkcjonują pojęcia „zakład pracy” oraz „pracodawca”. Często są one używane zamiennie, na zasadzie synonimów. Jednak w przepisach prawa o zamiennym ich stosowaniu nie może być mowy. Ma to szczególne znaczenie w kontekście obowiązków w zakresie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ciążą na współwłaścicielach firmy – wspólnikach spółki cywilnej, gdy nie ma zatrudnionych pracowników?
Pracodawca-właściciel firmy stolarskiej w dniu wolnym ustawowo od pracy postanowił samodzielnie sprzątnąć pył i kurz, który nagromadził się na hali. Dbając o bezpieczeństwo ppoż. i bhp swoich pracowników od czasu do czasu sam wykonywał te czynności zazwyczaj w dni wolne od pracy np. Niedzielę. W czasie wykonywania tych czynności spadł z drabiny i doznał urazu kręgosłupa. Czy jest to wypadek w pracy? Czy możemy uznać, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W spółce z o.o. jest dwóch wspólników, jeden z nich pracuje (umowa o pracę) na etacie. Jakie szkolenia BHP powinni posiadać?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Pracodawca, poprzednio prowadzący samodzielnie działalność jednoosobową zorientował się, że tuż po zatrudnieniu pracowników powinien zapewnić im szkolenia wstępne bhp, sam jednak nie ma żadnego szkolenia. Kto w takim razie podpisuje jego pracownikom szkolenie bhp stanowiskowe? Czy pracodawca powinien w takim wypadku odbyć szkolenie od razu na stanowisku kierowniczym dla pracodawców, aby sam mógł realizować i podpisywać szkolenie bhp stanowiskowe swoim pracownikom?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Coraz częściej prokuratorzy współdziałają z inspektorami PIP przeciwko pracodawcom łamiącym prawa pracownicze. W 2014 r. do prokuratury trafiło za sprawą inspektorów PIP 558 zawiadomień o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. Pracodawcy przeciwko, któremu do prokuratury trafia zawiadomienie grozi sprawa karna.
Czy pracodawca posiadający szkolenie do wykonywania zadań służby bhp w swoim zakładzie jest zwolniony z obowiązku odbycia szkolenia okresowego dla pracodawców?
Tomasz Zwolak
Czy według obowiązującego prawa pracodawca może ukończyć szkolenie okresowe dla pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy i wykonać zadania tej służby w zakładzie pracy zatrudniającym około 50 pracowników?
Starszy specjalista ds. BHP, wykładowca prawa pracy.
Służba bhp może dokonywać wewnętrznych kontroli bhp z własnej inicjatywy. Podczas nich powinna uwzględnić realizację decyzji i zaleceń pokontrolnych z wcześniejszych kontroli zewnętrznych organów nadzoru oraz kontroli (przede wszystkim Państwowej Inspekcji Pracy) oraz własnych wcześniejszych wniosków z poprzednich kontroli. Warto przy tym zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy kontrolą a nadzorem.
Jak postąpić w przypadku, gdy wypadkowi ulegnie pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający 6 osób? Kto powinien prowadzić postępowanie powypadkowe?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
13 marca Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie organizuje bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców, pracodawców poświęcone tematyce bhp oraz wybranym zagadnieniom prawa pracy.
Czy pracodawca, właściciel, prezes firmy również powinien odbyć instruktaż stanowiskowy, skoro jest to element szkolenia wstępnego? Jeśli tak, to kto powinien przeprowadzić takie szkolenie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone