Sklep
Czy pracodawca może ustanowić pełnomocnika sprawującego nadzór organizacyjny i administracyjny nad działem bhp? Osoba ta nie posiadałaby żadnych uprawnień służby bhp, a jedynie reprezentowałaby ją na spotkaniach kierowniczych.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Kto powinien przeprowadzić instruktaż stanowiskowy, jeżeli w danym zakładzie pracy nie ma osoby kierującej pracownikami?
Firma zatrudnia 20 osób na stanowiskach robotniczych. Z 4 spośród nich, za ich zgodą, rozwiązano umowy o pracę. Zostali oni ponownie zatrudnieni na takich samych stanowiskach, w tym samym zakładzie, ale przez innego pracodawcę. Obie firmy są zainteresowane takim sposobem zatrudnienia. Pracownicy robią dokładnie to samo, co przed zmianą zatrudnienia. Problemem jest kwestia nadzoru. Czy można tych 4 robotników przyporządkować pod brygadzistów i kierowników innego pracodawcy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
W spółce 4 osobowej, jeden z współwłaścicieli pełni zadania służby bhp. Czy okres w którym wykonuje takie obowiązki zalicza się do stażu pracy w służbie bhp?
Kto jest odpowiedzialny za badania okresowe, pracownik czy pracodawca? Czy pracownik sam jest zobowiązany do pilnowania terminu badań okresowych?
Pracownik założył firmę jednoosobową czyli jest pracodawcą. Czy zatem powinien odbyć szkolenie w zakresie bhp i kto takie szkolenie może przeprowadzić? Czy może je przeprowadzić osoba posiadająca tytuł technika bhp?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracuję w zakładzie opieki zdrowotnej na stanowisku kucharki, często myję ręce. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić mi krem do rąk?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie słoneczne nakłada na pracodawców obowiązki związane z badaniem wpływu promieniowania optycznego na stanowiska pracy pracowników.
Aneta Mościcka dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracownik musi zdać odzież roboczą ( okres jej zużycia mija 2013r.) jeżeli został zwolniony z winy pracodawcy?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak długo jest ważny zapis w zaświadczeniu lekarskim dotyczący stosowania okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym? Czy słuszne jest zwrócenie się o refundacje kosztu zakupu takich okularów np. po dwóch latach od wydania zaświadczenia lekarskiego?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy do zapewnienia prania , konserwacji, odpylania i odkażania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego pracowników oczyszczalni ścieków i pracowników pracujących przy konserwacji i eksploatacji sieci kanalizacyjnej wystarczy osobna pralka piorąca w wysokiej temperaturze czy należy to wykonać w inny sposób?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jakie działania musi podjąć pracodawca w sytuacji narażenia na hałas?
Tomasz Torando specjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi
Jakie obowiązki ma pracodawca a jakie pracownik, gdy jest telepraca?
Co powinno zawierać skierowanie na badanie profilaktyczne?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone