Sklep
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy, szczególnie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Wątpliwości może budzić kwestia, czy po uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, pracodawca powinien skierować pracownika na dodatkowe, przyśpieszone badania profilaktyczne.
Sebastian Kryczka,prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca może wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika, który zataił fakt swojej niepełnosprawności?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W jaki sposób uwzględnić osoby niepełnosprawne w dokumentowanej Ocenie Ryzyka Zawodowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Coraz więcej firm zatrudnia pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Niektóre z tych osób mają w zaleceniach dotyczących zatrudnienia wpis: „praca lekka”. Jednak, co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem praca lekka w warunkach pracy chronionej? Ile taki pracownik może dźwigać? Wskazówki w tym zakresie znajdziesz w tym artykule. Dzięki nim powierzysz pracownikowi z orzeczonym stopniem niepełnosprawności właściwe zadania.
prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego tekstu dowiesz się:
Pracownicy niepełnosprawni bardzo często zatrudniani są na stanowiskach administracyjno-biurowych związanych z obsługą komputerów. Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego na takim stanowisku należy zwrócić uwagę na zagrożenia. Na stanowisku pracy osoby niepełnosprawnej mogą wystąpić bowiem inne zagrożenia niż w przypadku takiego samego stanowiska, na którym zatrudniona jest osoba w pełni sprawna. Mając to na uwadze przygotowaliśmy przykładową ocenę zagrożeń i ryzyka zawodowego na stanowisku pracy pracownika niepełnosprawnego, z niedowładem kończyn dolnych (poruszającego się na wózku inwalidzkim), zatrudnionego przy obsłudze monitora ekranowego, czyli na stanowisku pracy z komputerem.
Chciałbym zatrudnić pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma on jednocześnie zgodę lekarza na wydłużony czas pracy. Jak ma być sporządzona umowa o pracę, jaki ma być podany czas jego pracy, czy należy zamieścić informację, że ma pracownik ma orzeczony stopień niepełnosprawności?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może rozpoczynać pracę np. 2 godziny wcześniej, aby nie przekroczyć obowiązujących 7 godzin pracy. Przykład: We wszystkie dni tygodnia pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności rozpoczyna pracę o godz. 7.00. W czwartek, z uwagi na dyżur części wydziałów zakładu, pracodawca aby uniknąć zatrudnienia w nadgodzinach, polecił mu przychodzenie na godzinę 10.00. Czy to jest zgodne z przepisami?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności – gdzie należy mu się skrócony czas pracy do 7 godz. – może za zgodą lekarza medycyny pracy, a na wniosek samego pracownika, pracować w godzinach nocnych i w systemie 12 godzinnym? Czy czas pracy rozliczam takiemu pracownikowi jako skrócony w przeliczeniu na dwunastki, czy czas pracy jest liczony jak u pracownika bez stopnia niepełnosprawności?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
24 lutego 2015 r. zbiera się po raz kolejny Rada Ochrony Pracy. Dziś przedmiotem dyskusji będzie aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością poprzez dostosowanie warunków wykonywania pracy do ich potrzeb. Omówiony zostanie projekt „Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach”.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które mają zachęcić pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zmiany te przewidują m.in. zwrot kosztów:
dla wszystkich zatrudnionych przez pracodawcę niepełnosprawnych. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2015 r. Sprawdź, co ma się jeszcze zmienić na mocy tego rządowego projektu.
W Polsce żyje 2 mln osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, spośród których zaledwie 527 tys. jest aktywnych zawodowo, a 432 tys. faktycznie pracuje. To niski poziom aktywności zawodowej. Brakuje ofert pracy dla takich pracowników. Pracodawcy nie zatrudniają osób niepełnosprawnych bojąc się, że taka osoba, ze względu na ograniczenia fizyczne, nie będzie w stanie realizować obowiązków służbowych. Dodatkowo pracodawcy boją się kosztów związanych z dostosowaniem stanowiska pracy do wymagań takiego pracownika. Są już sposoby rozwiązania tych problemów. Dzisiejsza technologia pozwala pokonać wszelkie bariery. Rozwiązaniem są nowoczesnych aplikacji webowo-mobilne.
Czy pracownik, u którego stwierdzono niepełnosprawność i ustalono 7-godzinny czas pracy (prawomocne orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności) może przebywać w delegacji służbowej, tj. 7 godz. pracy + dojazdy 3 godz., razem 10 godzin? Lub, czy można delegować pracownika na 3, 4 dni , zapewniając mu wykonywanie pracy przez 7 godz., a dalszy czas przebywania w delegacji to czas na posiłek, wypoczynek, sen? I następnego dnia znów ten sam harmonogram pracy tj. 7 godz. pracy i dalej czas na posiłek, wypoczynek, sen. Czy też pracodawca zatrudnia pracownika tylko na 7 godz. i następnie wraca do domu?
Czy istnieją przepisy zabraniające realizacji prac wysokościowych przez pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, oczywiście po wysłaniu go na odpowiednie badania lekarskie? Chodzi tutaj tylko o realizację prac nadzorujących, jednak wymagających w niektórych sytuacjach wejścia na dach budynku. Pracownik jest w pełni sprawny ruchowo, niepełnosprawność dotyczy jedynie z narządu mowy.
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca prawa pracy
Mam ocenę ryzyka zawodowego dla stanowiska technik fizjoterapii. Zatrudniono nowego niepełnosprawnego pracownika, dlatego dokument musi ulec modyfikacji. Jakie kryteria należy uwzględnić w nowej ocenie ryzyka, oczywiście ujmując potrzeby i możliwości wynikające ze zmniejszonej sprawności.
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone