Sklep
Zakres obowiązków pracownika – forma przekazania może budzić wątpliwości wśród pracodawców oraz osób odpowiedzialnych za dokumentację pracowniczą. Czy konieczne jest jego przekazanie na piśmie? A może wystarczy informacja ustna lub przesłana za pośrednictwem wewnętrznej sieci firmowej? Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego (III PSK 26/23) dostarcza jasnych wskazówek i pokazuje, że obowiązki pracownika mogą być skutecznie przekazane również w sposób niematerialny – o ile są jednoznacznie określone i znane obu stronom stosunku pracy. W artykule omawiamy, jakie formy są zgodne z prawem, kiedy mają moc wiążącą oraz jakie znaczenie ma dokumentacja w aktach osobowych.
Michał Culepa
Pracodawca umożliwiający pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, co do zasady, powinien zapewnić mu sprzęt niezbędny do pracy. Czy w sytuacji, gdy pracownik posiada bardziej ergonomiczne rozwiązania może je stosować, zamiast korzystać z tych zapewnianych przez pracodawcę? Czy w takiej w sytuacji pracodawca zapewniający sprzęt może jednoznacznie stwierdzić, że nie będzie pokrywał kosztów używania prywatnego sprzętu przez pracownika?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Coraz więcej pracowników przyjeżdża hulajnogami do pracy, następnie trzymają je w biurze często przy swoich biurkach przy okazji ładując je w czasie pracy. I tutaj nasuwa się pytanie, czy pracownik ma prawo do tego żeby trzymać hulajnogę elektryczną w biurze i ładować ją w tym czasie? Czy są przepisy, które to regulują?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Prowadząc szkolenie wstępne ogólne bhp pracowników obcojęzycznych należy zadbać aby zrozumieli przekazywane im informacje. Korzystając z przygotowanej przez eksperta Portalu BHP prezentacji przekażesz w przystępny sposób pracownikowi z Ukrainy wszystkie najważniejsze informacje z zakresu obowiązków pracodawców i komórek organizacyjnych zakładu pracy. Prezentacja zostałam przetłumaczona na język ukraiński, abyś w łatwy i przystępny dla słuchaczy sposób mógł przekazać im najważniejszej informacje o obowiązkach i uprawnieniach pracodawców, pracowników i jednostek organizacyjnych zakładu pracy.
W sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy oraz Prawo przedsiębiorców. Zakłada on przyznanie prawa do urlopu wypoczynkowego osobom zatrudnianym na umowy cywilnoprawne, jak i samozatrudnionym. Jednak realizacja tego pomysłu wymaga m.in. zmiany definicji pracownika w Kodeksie pracy. To natomiast pociąga za sobą dalej idące konsekwencje.
Opracowanie Redakcja Portalu BHP
Z tego artykułu dowiesz się:
jakie są proponowane zmiany w zakresie definicji pracownika?
jakie skutki może mieć zmiana definicji pracownika w Kodeksie pracy?
jakie prawna otrzymałyby osoby na umowach cywilnoprawnych?
Jest, stało się, mamy oficjalnie potwierdzone przypadki korkonawirusa w naszym kraju. Czy to dopiero początek? Niezależnie jak sytuacja się rozwinie powinieneś wiedzieć, jakie uprawnienia i obowiązki mają pracodawcy i pracownicy w związku z realnym już zagrożeniem zarażenia koronawirusem. Czy wiesz, że pracodawca może m.in. polecić pracownikowi wykonywanie pracy z domu? Może nawet zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Sprawdź, jak prawidłowo stosować przepisy prawa pracy aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
uniknąć nakazu lub grzywny w przypadku kontroli PIP związanej z koronawirusem.
określić w prawidłowy sposób obowiązki pracownika i pracodawcy - co musi a co może w związku z koronawirusem
ustalić zasady wynagradzania i wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego w związku z koronawirusem
Wykonywanie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp jest obowiązkiem każdego pracownika. Odstąpienie od pracy – tam, gdzie warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracowników bądź innych osób – jest przez przepisy bezpośrednio traktowane w kategoriach uprawnienia, a nie obowiązku prawnego. Czy jednak nieskorzystanie z powyższego przywileju daje pracownikowi służby bhp prawo do wnioskowania o nałożenie kary porządkowej dla pracownika?
Moje pytanie dotyczy przeprowadzania kontroli osobistej pracowników po skończonej pracy - kto i na jakiej podstawie może taką kontrolę przeprowadzać? Czy samochody stojące na parkingu przed zakładem można też sprawdzać - podejrzenie o schowanie w aucie wyniesionego towaru z zakładu?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy prawo do powstrzymania się od wykonania pracy w niebezpiecznych warunkach przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach związanych z ratowaniem życia i mienia?
Natalia Korzenieckaaplikant adwokacki
Czy w przypadku podejrzenia o kradzież w zakładzie można pracowników poddać badaniu wykrywaczem kłamstw, nie posiadając na to zgody sądu ani prokuratury?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownikowi przysługuje posiłek regeneracyjny, ale żeby mu go dać powinien mieć wyliczony wydatek energetyczny? Jak to zrobić?
Anna M. Błażejczyk specjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Pracownik nie korzystał w ciągu roku z urlopu na żądanie. Czy te 4 dni niewykorzystanego urlopu na żądanie może być wykorzystane do końca marca następnego roku, mimo że pracodawca żąda ich wykorzystania do końca br.? Czy żądanie pracodawcy jest zgodne z prawem pracy?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone