Sklep
Weryfikacja stanu zdrowia pracownika w kontekście jego zdolności do wykonywania umówionej pracy ma miejsce z częstotliwością określoną w treści orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, kiedy badania będą musiały być przeprowadzone przed terminem – niezależnie od tego czy występuje konieczność zapewnienia badań kontrolnych.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Coraz więcej pracodawców zatrudnia pracowników z agencji pracy tymczasowej. Jednak przepisy nie regulują wszystkich obowiązków stron umowy – np. kwestia kierowania na badania profilaktyczne pracowników tymczasowych. Sprawdź, zatem po czyjej stronie powinien spoczywać ten obowiązek? Jako pracodawca użytkownik dowiedź się wcześniej czego możesz oczekiwać w tym zakresie od agencji i bądź spokojny w czasie kontroli PIP.
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
NIK wraz z PIP sprawdzały jak realizowany jest przez jednostki służby medycyny pracy oraz pracodawców obowiązek dotyczący zapewniania pracownikom badań profilaktycznych i objęcia ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Wyniki kontroli pozostawiają wiele do życzenia w tej kwestii, zarówno po stronie pracodawców, jak i służby medycyny pracy. Pracodawcy mają problem z identyfikacją zagrożeń na stanowiskach pracy, a lekarze medycyny pracy rzadko wizytują stanowiska pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Jesteśmy firmą produkującą leki. Wprowadzamy nowy lek do produkcji i jest on na bazie penicyliny. Czy powinniśmy zrobić testy uczuleniowe dla pracowników? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jeśli pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym, pracujący powyżej 4 godzin przy monitorze ekranowym, przedstawi pracodawcy zaświadczenie od okulisty, o pogorszeniu stanu wzroku i konieczności wykonywania pracy w okularach korekcyjnych, przystosowanych do pracy przy monitorze ekranowym, to czy może ubiegać się o skierowanie go do okulisty przeprowadzającego badania w ramach profilaktycznych badań lekarskich i o zwrot kosztów wykonania takich okularów?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (badania lekarskie), osoby kierujące pracownikami powinny przejść badania psychologiczne?
W naszej firmie zwrot kosztów za okulary korekcyjne przysługuje pracownikowi raz na 2 lata. Czy firma musi zwrócić koszt okularów korekcyjnych pracownikowi w przypadku, gdy okulista stwierdzi pogorszenie się wzroku pracownika a powiększenie się wady nastąpi przed upływem założonego przepisami wewnętrznymi okresu? Na jakiej podstawie powinno określać się wysokość zwrotu? Jak stwierdzić, że kwota jest wystarczająca lub nie?
Czy zaszły jakieś istotne zmiany w przepisach dotyczących dofinansowania do okularów korygujących wzrok? Czy pracownik administracyjno-biurowy, który wykorzystał przysługujące mu dofinansowanie po badaniach profilaktycznych może ubiegać się o nie ponownie przed terminem kolejnych badań, jeżeli jego wzrok uległ pogorszeniu?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik biurowy, zatrudniony w sekretariacie, realizując zadania służbowe, m.in. składuje dokumenty w szafach o wysokości około 3 m. Aby włożyć lub pobrać dokumentację z górnych półek szaf, korzysta z drabiny, stając na szczeblach, na wysokości 1,1 - 1,25 m nad poziomem posadzki. Tę czynność wykonuje sporadycznie, dwa razy dziennie lub kilka razy, a czasem nie ma takiej potrzeby w ciągu dnia. Czy kierując takiego pracownika profilaktyczne badania lekarskie, należy w skierowanie określić: "praca na wysokości 1 - 3m"?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy każdemu pracownikowi w zakładzie pracy, który prowadzi pojazd w ramach dojazdu, przewozu pracowników na miejsce pracy należy w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie, badania okresowe wpisać ,,wibrację".
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Niedawno pracownik przedłożył w dziale kadr orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim ze wskazaniem na prace bez obciążeń kręgosłupa. Na dzień dzisiejszy osoba ta ma aktualne zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku. Czy na tej podstawie mam prawo skierować pracownika na profilaktyczne badanie lekarskie okresowe, czy kontrolne do lekarza medycyny pracy? Zaznaczam, że praca wykonywana przez tego pracownika jest pracą stojącą, która wymaga noszenia i przenoszenia ciężarów o różnej wadze.
Anna BłażejczykSpecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim powyżej 31 dni. Po ukończeniu zwolnienia pracownik wraca do pracy i musi udać się na kontrolne badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy. Czy pracownik powinien przeprowadzić takie profilaktyczne badania lekarskie np. w ostatnich dniach chorobowego i po upływie owych 31 dni przystąpić do pracy, czy pracodawca po powrocie pracownika do pracy wysyła go w godzinach jego pracy do lekarza na kontrolne badanie lekarskie i po wykonaniu tych badań dopiero dopuszcza go do pracy?
Czy inspektor ds. bhp może wystawiać pracownikom, zamiast specjalisty ds. kadr, skierowania na profilaktyczne badania lekarskie wstępne i okresowe do lekarza medycyny pracy? Czy ma taki obowiązek według rozporządzenia o służbie bhp?
W zakresie obowiązków pracownika służby bhp według rozporządzenia o służbie bhp jest współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę medyczną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników. Czy obejmuje ten zakres także wybór placówki medycznej, sporządzenie umowy z lekarzem lub z placówką medyczną, kierowanie pracowników na badania okresowe?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone