Sklep
KWIECIEŃ 2025
Zakres szkoleń BHP zależy od stanowiska pracy, a ich dokumentacja musi być zgodna z przepisami. Podczas szkolenia on-line poznasz szczegółowe wymagania programowe dla różnych grup pracowników oraz dowiesz się, jak prawidłowo sporządzać dokumentację szkoleń. Zdobądź praktyczną wiedzę!
Korzyści z udziału w webinarze "Zakres szkoleń BHP w praktyce – najważniejsze kwestie":
MAJ 2025Czy szkolenia BHP muszą być nudne? Nie! Dowiedz się, jak prowadzić je w sposób angażujący i skuteczny. Nasze szkolenie on-line pokaże Ci metody aktywizujące uczestników, formy szkoleń dopasowane do grup szkoleniowych oraz praktyczne sposoby na zwiększenie ich efektywności.
Korzyści z udziału w webinarze "Szkolenia BHP, które angażują – skuteczne metody prowadzenia szkoleń BHP":
Jednym z warunków dopuszczenia pracownika do pracy, jest odbycie przez niego szkolenia wstępnego bhp. Szkolenia wstępne odbierane są często przez pracowników jako przymusowa strata czasu. Nic bardziej mylnego. Dobrze zorganizowane szkolenie to świetna wizytówka zakładu pracy. Warto podkreślić, jak olbrzymią rolę w jego przeprowadzaniu odgrywa służba bhp. Prowadzenie szkoleń wstępnych ogólnych bhp jest jednym jej z podstawowych zadań. Natomiast instruktażem stanowiskowym (szkoleniem wstępnym stanowiskowym) zajmują się zwykle wyznaczone przez pracodawcę osoby kierujące pracownikami. Zatem przypomnijmy sobie:
Innymi słowy, o czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp? Odpowiedzi na te i inne pytania są zawarte w tym e-booku.
E-book "O czym mówić na szkoleniu wstępnym BHP?" to materiał przygotowany z myślą o pracodawcach, pracownikach służby BHP oraz osobach kierujących pracownikami. Pozwoli on:
Czy osoba, która prowadzi szkolenie okresowe bhp dla osób na kierowniczych stanowiskach w tym z zakresu metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp powinna ukończyć kurs pedagogiczny dla wykładowców praktycznej nauki zawodu?
Mariusz ForemniakStarszy specjalista ds. bhp,wykładowca prawa pracy
Czy mając wykształcenie wyższe bhp i prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą związaną ze szkoleniami i usługami bhp, mogę szkolić pracodawców i kadrę kierowniczą? Ewentualnie gdzie muszę zgłosić taką działalność?
Zasadą jest, że szkolenie bhp może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie:
osób będących pracodawcami,
pracowników służby bhp
oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy
prowadzą jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Szkolenie okresowe dla służby bhp powinno trwać 1440 minut – taką informację możemy znaleźć czytając portale branżowe czy oferty tego szkolenia. Jeśli wobec tego, każdą z 1440 minut, mamy postrzegać jako zmarnowany czas, to chyba nikt nie chciałby z własnej woli brać w takim szkoleniu udziału. Pytanie jednak, czy tak na pewno musi być? Czy można podejść do zagadnień obowiązkowego szkolenia, z narzuconym programem ramowym w taki sposób, aby chętnie w nim brać udział?
Donat Thomanek, Członek Zarządu SQD Alliance
Ustalając kolejne terminy na szkolenie okresowe bhp, <a >jak należy interpretować zapis np. "nie rzadziej niż 3 lata"?Czy jeśli pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym, ostatnie szkolenie okresowe miał przeprowadzone np. 25 lutego 2018 r., to kolejne musi mieć przeprowadzone najpóźniej do 24 lutego 2021 r.? Czy może wiążącą nas daną jest tylko rok (w tym przypadku 2018) wykonania szkolenia, a nie data dzienna?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Wiele razy słyszymy, że szkolenia bhp są nudne. Pracownicy często nie pochodzą do nich poważnie i traktują je jak zło konieczne. Jednak można temu zaradzić. Można obalić te negatywne mity. Trzeba tylko zmienić metody ich prowadzenia. Oczywiście metod prowadzenia szkoleń znajdziemy wiele. Powinniśmy jednak wybierać aktywne metody prowadzenia szkoleń bhp. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda tzw. cyklu Davida Kolba. Dzięki niej dowiesz się, jak uczą się dorośli. Pozwoli Ci to prowadzić atrakcyjne i ciekawe szkolenia bhp. To z kolei wpłynie pozytywnie na Twój wizerunek i autorytet zarówno u pracodawcy, jak i u pracowników. Przełoży się również na lepsze wyniki prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie szkoleń bhp.
Podczas szkolenia zostaną omówione:
W trakcie szkolenia ekspert podaje przykłady zadań aktywizujących uczestników szkolenia.
Szkolenie prowadzi:
Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 8 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Co powinien zawierać rachunek sporządzony do umowy zlecenia dot. przeprowadzenia szkoleń bhp (organizatorem szkolenia jest pracodawca), w jakim procencie opodatkowane są wówczas usługi szkoleniowe? Czy umowę zlecenie można wykorzystać zarówno przy zleceniu szkoleń okresowych, jak i szkoleń wstępnych ogólnych?
Izabela Nowacka Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym.
Czy w związku ze zmianami jakie weszły w 2019 r. w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp można wykonać szkolenia wstępne i okresowe na podstawie umowy zlecenia?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kto to jest organizator szkolenia bhp? Czy pracodawca nieświadczący usług szkoleniowych może być organizatorem okresowego szkolenia bhp dla swoich pracowników i wówczas jest on wpisany jako organizator na zaświadczeniu o ukończeniu takiego szkolenia. Czy wykładowcą, osobą prowadząca to szkolenie może być pracownik służby bhp z własną działalnością gospodarczą o charakterze szkoleniowym? Czy wówczas to pracownik służby bhp stempluje i podpisuje się pod tym zaświadczeniem?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy pracownik służby bhp może odmówić prowadzenia szkoleń wstępnych dla nowozatrudnionych pracowników powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, które mówi o to tym że nie należy obarczać pracowników służby bhp dodatkowymi obowiązkami, innymi niż te które wynikają z rozporządzenia w sprawie służby bhp?
Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenia bhp musi zapewnić wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca do przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp zatrudnił na podstawie umowy zlecenia wykładowcę spoza zakładu. Nie ma też przeszkód, aby osoba, która nie prowadzi działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp, a posiada wymagane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, została zaangażowana do przeprowadzania szkolenia okresowego bhp dla pracowników (z wyłączeniem szkolenia bhp dla pracodawcy i pracowników służby bhp). W takim przypadku konieczne jest jednak zawarcie odpowiedniej umowy cywilno-prawnej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował wzór umowy zlecenia na przeprowadzenie szkolenia okresowego w dziedzinie bhp.
Czy pracodawca, który ukończył szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp, może przeprowadzać szkolenia okresowe bhp swoich pracowników?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Czy osoba przeprowadzająca instruktaż szkoleniowy, szkolenie wstępne w zakładzie produkcyjnym może być zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone