Sklep
Jedną z ważniejszych kwestii, z punktu widzenia bhp, w lutym była zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. Zamian ta przyniosła nowy wzór karty wypadku. Dużo uwagi poświęciliśmy również kwestii środków ochrony indywidualnej. Również kwestie kontroli PIP były podejmowane przez ekspertów Portalu BHP. Zobacz, o czym pisaliśmy na Portalu BHP w lutym.
W miesiącu styczniu najbardziej gorącym tematem było podejmowanie działań rządowych w zakresie umożliwienia pracodawcom pozyskiwania informacji o zaszczepionych pracownikach i darmowe testy dla pracowników. Wszystkie te działania znalazły się w projektach ustaw, których celem było i jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronwirusa. Jednak nie tylko ten problem podejmowali eksperci Portalu BHP w swoich artykułach. Zobacz, o czym pisaliśmy na Portalu BHP w miesiącu styczniu.
Służba bhp jest zobowiązana do współdziałania ze społeczną inspekcją pracy. Jakie powszechnie obowiązujące źródła prawa określają tryb i zakres takiej współpracy służby bhp ze społeczną inspekcja pracy?
Sebastian Kryczka,
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy wykonując działania związane z własną działalnością gospodarczą polegające na doradztwie dla firm, w tym m.in na wykonywaniu dokumentacji ocen ryzyka zawodowego i dokumentów z zakresu poprawy bezpieczeństwa pracy, które po weryfikacji akceptowała inna osoba z uprawnieniami BHP – można potraktować jako staż w służbie BHP? Firma dla której praca ta była wykonywana wystawiłaby stosowne zaświadczenie o odbyciu stażu. Czy takie zaświadczenie będzie wystarczające, by mając dyplom studiów podyplomowych w bhp samemu autoryzować swoją pracę?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy wprowadzenie zarządzenia pracodawcy w sprawach bhp musi być konsultowane z przedstawicielem pracowników?
Michał Culepa
Czy pracownik służb bhp ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy informuje pracodawcę o nieprawidłowościach w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy i zagrożeniach z nich wynikających stanowiących wykroczeń z zakresu bhp, a pracodawca nie reaguje?
Sebastian Kryczka
Czy posiadając tytuł technika bhp i kilkuletni staż w firmie A, w której jestem zatrudniona w strukturach służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, mogę przeprowadzać szkolenia bhp w innej w firmie B? Czy muszę posiadać podpisaną umowę o pracę z tą inną firmą B?
W stosunku do części podmiotów kontrolowanych inspektorzy pracy mogą przeprowadzać kontrole zdalne. Wymaga to jednak wcześniejszej zgody przedsiębiorcy na taką kontrolę. Warto, aby ewentualna zgoda na przeprowadzenie kontroli zdalnej była poprzedzona konsultacją ze służbą bhp. Należy się bowiem zastanowić czy potencjalne korzyści z kontroli zdalnej przeważają nad tymi, które wynikają z osobistej wizyty inspektora w zakładzie pracy.
Powrót do nauki stacjonarnej, klas od 1 do 3, powinien być realizowany w określonych warunkach mających na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunki te określają wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czy organizacja nauki w szkołach, z uwzględnieniem wytycznych, powinna odbywać się przy współudziale pracowników służby bhp lub osób wykonujących zadania tej służby?
Koronawirus stanowi zagrożenie dla każdego. Jednak z racji wykonywanych obowiązków, osoby zatrudnione w komórkach bhp są zagrożone w sposób szczególny. Czy istnieje zatem możliwość ograniczenia zadań pracowników służby bhp w czasie epidemii tak, aby zredukować ich narażenie związane z COVID-19?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz koli jego przestrzegania
Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie i coraz większa liczba ofiar to zagrożenie dla zdrowia publicznego na wszystkich kontynentach i w większości krajów, w tym Polski. Ale także – wyzwanie dla służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania, związane z edukacją, ale także – przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Czy aby utworzyć służbę bhp u pracodawcy, u którego nie ma obowiązku jej tworzenia, wystarczy wewnętrzne zarządzenie? Czy w takim zarządzeniu powinno to być umotywowane? Czy należy powiadomić jakieś służby? Czy pociąga to za sobą jakieś dodatkowe obowiązki dla zakładu pracy?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wykryte zostały nieprawidłowości. Inspektor PIP nałożył na pracodawcę karę znacznej wysokości. W związku z powyższym pracodawca zamierza zwolnić pracownika służby bhp zatrudnionego na umowę o pracę. Czy pracodawca może obarczać pracownika służby bhp zarzutem nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków służbowych i domagać się od niego zapłacenia nałożone kary, skoro to pracodawca ponosi odpowiedzialność za bhp w zakładzie pracy?
Informacje zawarte w tym artykule podpowiedzą Ci:
Kto ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy?
Co grozi pracownikowi służby bhp za niewywiązywanie się ze swoich obowiązków?
Czy pracodawca może dochodzić od pracownika służby bhp kwoty zapłaconej grzywny za nieprawidłowości z zakresu bhp?
Czy kara grzywny za stan bhp w firmie może być nałożona również na służbę bhp?
W przypadku obsady stanowisk służby bhp pracodawca ma ograniczone przez przepisy pole manewru, w szczególności przy przekroczeniu liczby 600 zatrudnionych pracowników. Zastanówmy się, czy zatrudnienie 601-szego pracownika na podstawie krótkiej umowy terminowej (np. na okres próbny) oznacza konieczność natychmiastowego zatrudnienia, na pełen etat, przynajmniej jednego pracownika służby bhp?
Firma zatrudnia około 550 pracowników. Na stanowiskach specjalistów ds. bhp, na umowę o pracę, są zatrudnione dwie osoby: jedna na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Czy po przekroczeniu zatrudnienia 600 pracowników jedna z tych osób musi przejść na pełny etat? Czy można uznać, że suma tych etatów spełnia wymagania przepisów?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone