Sklep
Czy pracodawca może przydzielić pracownikom administracyjno-biurowym (praca na recepcji) odzież roboczą, np.: w postaci białych bluzek i granatowych spódnic i nakazać im korzystanie z ich w pracy? Czy jeśli pracodawca przydzieli pracownikom odzież roboczą, to pracownicy powinni mieć możliwość przebrania się w pracy, czy mogą robić to w domu i przyjeżdżać do pracy już w firmowym ubraniu?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Od 1 marca 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 24 lutego 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz.U. nr 412). Zastępuje ono obowiązuje od 4 stycznia 2017 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby funkcjonariuszy celnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 88).
Kinga Grodzicka-Lisek
4 stycznia 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby funkcjonariuszy celnych.
3 grudnia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby (Dz.U. z 2016 r., poz. 1955). W myśl wprowadzonych zmian przepisy dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy funkcjonariuszy służb mundurowych zawarte zostają w ustawie, a nie w zarządzeniach i wewnętrznych regulaminach tych służb.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp
Trybunał Konstytucyjny uznał, że brak określenia w przepisach o charakterze ustawy prawa funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, SKW i SWW oraz Służby Celnej do bezpiecznych i higienicznych warunków służby oraz odpowiadających temu prawu obowiązków podmiotu zatrudniającego funkcjonariuszy jest niezgodne z Konstytucją. Poznaj uzasadnienie wyroku TK i jego następstwa.
Aneta Mościcka
W czerwcu br. do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie konstytucyjności przepisów dotyczących bhp służb mundurowych. Sprawę we wrześniu ub.r. skierowała do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim stanowisku PG przyznał niezgodność z Konstytucją przepisów o Policji, Straży Granicznej, ABW, CBA, SKW,SWW, Służbie Celnej w zakresie bhp.
23 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Wynika z niego m.in., że komisje lekarskie będą sprawdzać chorych funkcjonariuszy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone