Sklep
Czy w zakładzie pracy gdzie nie ma utworzonych związków zawodowych zamiast przedstawiciela pracowników może być wybrany Społeczny Inspektor Pracy? Jaka dokumentacja i procedura musi być wykonana, aby powołać Społecznego Inspektora Pracy, jeżeli to możliwe? Na jakich przepisach prawnych bazować?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W skład zespołu powypadkowego wchodzi pracownik służby BHP oraz społeczny inspektor pracy. Nadchodzi sezon urlopowy. Społecznej inspektorzy pracy, jako pracownicy danego zakładu, również mają prawo do wypoczynku. Sprawa może komplikować się w sytuacji gdy dojdzie do wypadku. Pytanie, czy taka sytuacja uzasadnia odwołanie społecznego inspektora z urlopu wypoczynkowego.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy. W skład tego zespołu wchodzi pracownik służby bhp oraz społeczny inspektor pracy. W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, kiedy to społeczny inspektor pracy będzie świadkiem wypadku przy pracy. Mogą wówczas pojawić się wątpliwości w zakresie terminu prowadzenia postępowania powypadkowego, jak również czynności realizowanych przez inspektora samodzielnie, bezpośrednio po zdarzeniu.
Czy SIP któremu skończył się (rok temu) 4 letni okres kadencji, w którym pełnił swoja rolę, może to robić dalej? Związki zawodowe nie kwapią się do wytyczenia nowego kandydata SIP, a dotychczasowy ,,bez uprawnień'' pobiera dodatek do wynagrodzenia za sprawowanie tej funkcji.
Społeczna inspekcja pracy to druga służba w zakładzie pracy obok służby BHP, której zadaniem jest nadzór nad zapewnieniem przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Społeczni inspektorzy pracy reprezentują interesy pracowników. Rozmawiają w ich imieniu z pracodawcą, przekazując propozycje mające poprawić warunki pracy. Jak taka współpraca wyglądam, na jakich warunkach się odbywa, odpowiedź na tego typu pytania znajdują się w tym artykule.
Kamil Szyszkiewicz
Społeczna inspekcja pracy oraz Państwowa Inspekcja Pracy to od lat partnerzy. Mają wspólne cele, w tym zapewnienia w zakładach pracy bezpiecznych warunków pracy. W interesie pracodawcy jest więc właściwa współpraca ze społecznymi inspektorami. Tym bardziej, że mają oni prawo zainicjować kontrolę zewnętrzną.
Służba bhp jest zobowiązana do współdziałania ze społeczną inspekcją pracy. Jakie powszechnie obowiązujące źródła prawa określają tryb i zakres takiej współpracy służby bhp ze społeczną inspekcja pracy?
Sebastian Kryczka,
Czy nieobecność w pracy (urlop wypoczynkowy) jedynego w zakładzie społecznego inspektora pracy jest uzasadnioną przyczyną opóźnienia postępowania powypadkowego? Czy pracodawca może odwołać z urlopu pracownika (SIP) w związku z pełnioną przez niego funkcją społeczną?
W razie wypadku przy pracy pracodawca musi podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie. Zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Musi również zadbać o ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku. Ma obowiązek również zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Czytaj także: Skład zespołu powypadkowego w firmie do 30 pracowników>>>
Szczegółowe zasady postępowania w razie zaistnienia wypadku przy pracy, określa rozporządzenie w sprawie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
Halina Góralska
Czy zakładowy społeczny inspektor pracy (dalej: SIP) z zakładu pracy, na którego obiektach realizowane są usługi przez firmę zewnętrzną, ma prawo żądać od tej firmy przekazania zaświadczeń ze szkoleń bhp jej pracowników?
Czy przepisy przewidują zastępstwo SIP przez związek zawodowy w postępowaniu powypadkowym? Czy żądanie zakładowej organizacji związkowej dotyczące przekazywania informacji o przeprowadzonych dochodzeniach po wypadkach przy pracy jest uzasadnione?
Czas epidemii to nie tylko sprawdzian dla pracodawcy jako podmiotu zatrudniającego, ale również dla służby bhp i społecznej inspekcji pracy. W tym szczególnym okresie powyższe struktury muszą działać elastycznie i reagować na bieżąco w zakresie swoich ustawowych uprawnień i obowiązków. Co to jednak oznacza w dobie epidemii koronawirusa? Jak realizować owe obowiązki i uprawnienia? Oto kilka wskazówek, które zapewne będą pomocne w codziennej pracy.
Informacje zawarte w tym tekście:
Na podstawie ustaleń własnych, oddziałowego (wydziałowego) lub grupowego społecznego inspektora pracy zakładowy społeczny inspektor pracy wydaje kierownikowi zakładu pracy, w formie pisemnej, zalecenie usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień. Natomiast obowiązkiem zakładu pracy jest wcześniejsze założenie zakładowej księgi zaleceń i uwag przeznaczonej do zapisów społecznych inspektorów pracy. Zapisy zawarte w tych księgach mają moc dokumentów urzędowych w postępowaniu przed organami państwowymi.
Praca znajduje się pod kontrolą instytucji państwowych np. Państwowej Inspekcji Pracy, jak również pod kontrolą sprawowaną ze szczeblu zakładu – przez społecznych inspektorów pracy (w zakładach w których taki społeczny nadzór został powołany). Warto mieć świadomość, że podobnie jak w przypadku inspektorów PIP, kompetencje kontrolne społecznych inspektorów pracy odnoszą się do całego prawa pracy, a nie tylko wąskich wybranych zagadnień z zakresu bhp.
Firma składa się z kilkunastu placówek oddalony od siebie, nawet 450km. Związki zawodowe muszą przeprowadzić wybory Społecznego Inspektora Pracy. Kto pokrywa koszty przejazdu komisji wyborczej?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
26 kwietnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek o uznanie szeregu przepisów ustawy o Społecznej Inspekcji Pracy za niezgodne z konstytucją. Trybunał nie podzielił jednak zdania Konfederacji „Lewiatan” jakoby ustawa o SIP zbyt szeroko i nieprecyzyjnie określa kompetencje społecznych inspektorów pracy oraz nie wskazuje prawidłowo ich kwalifikacji. Zatem przepisy ustawy o SIP są zgodne z Konstytucją, ale z jednym wyjątkiem.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone