Sklep
Jak wynika z danych PIP – przygotowanych na marcowe posiedzenie Rady Ochrony Pracy – ponad 50% skontrolowanych w ubiegłym roku przez inspektorów PIP firm (zatrudniających więcej niż 100 pracowników) nie utworzyło służby bhp. Natomiast Społeczna Inspekcja Pracy to instytucja na wymarciu w polskich firmach. Zobacz, zatem jak w ocenie PIP wyglądają działania służby bhp i społecznej inspekcji pracy w polskich zakładach pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy zastępca kierownika może być w zespole powypadkowym jako przedstawiciel pracowników? Jako zastępca kierownika ma upoważnienie pracodawcy do podpisywania umów o pracę.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W firmie społeczny inspektor pracy odszedł na emeryturę, a związki zawodowe nie dokonały wyboru nowego. W międzyczasie w firmie doszło do zdarzenia wypadkowego jednego z pracowników. Co należy zrobić w takiej sytuacji, kto powinien wejść w skład zespołu powypadkowego i jak w takim przypadku powinna wyglądać procedura powypadkowa?
24 kwietnia 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu z 13 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 567).
Konfederacja Lewiatan podważa zakres kompetencji Społecznych Inspektorów Pracy, zarzucając, iż m.in. są zbyt szerokie i ogólnikowe. Jest to jeden z wielu zarzutów zawartych we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy. Wniosek został wpisany na listę spraw rozpatrywanych.
Ustawa o społecznej inspekcji pracy zawiera zapisy niezgodne z Konstytucją RP – twierdzi Konfederacja Lewiatan i składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności tej ustawy z Konstytucją RP. Lewiatan podważa m.in. ogólnikowy i zbyt szeroki wachlarz kompetencji społecznych inspektorów pracy. Co zdaniem Konfederacji ingeruje w swobodę działalności gospodarczej pracodawców. Jednak to nie wszystkie zarzuty pod adresem ustawy, Lewiatan wskazał ich znacznie więcej.
Czy pracodawca może powołać społeczną inspekcję pracy bez istnienia związków zawodowych?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jeżeli związki zawodowe nie wychodzą z inicjatywą powołania społecznego inspektora pracy w zakładzie czy podjęcie takiej inicjatywy jest obowiązkiem pracodawcy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone