Sklep
Dlaczego warto inwestować w outsourcing odzieży roboczej i tekstyliów przemysłowych? To oszczędność: czasu, środków finansowych i nakładów organizacyjnych związanych z dostawą odzieży oraz usuwaniem odpadów. To także optymalne rozwiązanie dla zakładów przemysłowych, drukarń lub warsztatów samochodowych. System zarządzania tekstyliami firmy MEWA oferuje w tym zakresie korzystne warunki.
Praktycznie w każdym miejscu zatrudnienia pracownik może się potknąć, upaść lub skaleczyć. Jednak podczas prowadzenia działalności polegającej na gospodarce odpadami istnieje kilka specyficznych zagrożeń, które ciężko spotkać w innych branżach (lub prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znikome). Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć pracowników tej branży przed owymi zagrożeniami? Oto kilka wskazówek.
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. ochrony środowiska i BHP
Ten tekst przypomni Ci:
Zobacz, jak łatwo możesz zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą. Firma MEWA proponuje tekstylia przemysłowe służące utrzymaniu czystości, które z powodzeniem stosowane są w przemyśle, rzemiośle, warsztatach samochodowych, handlu i gastronomii. Od początku tego roku MEWA oferuje w Polsce odzież roboczą. ramach tzw. pełnej usługi (dostawa – odbiór – pranie – ponowna dostawa do klienta).
Już teraz firma MEWA oferuje odzież roboczą w systemie wynajmu. Od 1 września dostępny jest nowy katalog odzieży roboczej i artykułów bhp firmy MEWA. Usługa wynajmu odzieży roboczej prezentowanej w katalogu przeznaczona jest dla wszystkich, którzy potrzebują wyposażenia niezbędnego do działania w środowisku pracy.
Czy ubranie robocze dla sprzątaczki biurowej powinno spełniać wymagania PN zgodnie z art. 2377 K.p.? Jeżeli tak, to jakie normy powinny być spełnione? A jakie normy powinna spełniać odzież wydana tokarzowi?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na polskim rynku dostępny jest już nowy wentylowany i antystatyczny kombinezon odporny na wpływ czynników chemicznych oraz chroniący pracowników w środowisku pracy kwalifikowanym jako potencjalnie wybuchowe. To nowoczesny środek ochrony indywidualnej dedykowany branży chemicznej chroni zarówno drogi oddechowe, jak i całe ciało pracownika.
Jakie obuwie powinien posiadać pracownik, który wchodzi na podest o wysokości 40 cm? A jakie obuwie powinien posiadać pracownik biurowy, który korzysta z taboretu dwustopniowego o wys. 60cm?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na polskim rynku właśnie pojawiły się ekstremalnie wytrzymałe, a jednocześnie lekkie rękawice odporne na przecięcie. Przeznaczone są dla pracowników branży motoryzacyjnej, konserwacyjnej, logistycznej, sektora komunalnego oraz recyclingu papieru i szkła. Nowe rękawice to środek ochrony indywidualnej zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa, komfortu i trwałości. Dowiedź się więcej na ich temat.
Pracownikom, z różnych branż, noszącym okulary korekcyjne trudno jest zapewnić właściwe okulary ochronne. Najczęściej pracują oni w dwóch parach okularów. Nie jest to komfortowe rozwiązanie i często prowadzi do niestosowania okularów ochronnych. Teraz na rynku pojawiło się nowe rozwiązaniekorekcyjnie okulary ochronne. Dzięki nim zapewnicie właściwą ochronę pracownikom z wadami wzroku.
Czy przy rozwiązaniu umowy można pracownikowi, jeśli podpisuje oświadczenie, potrącić za odzież, obuwie robocze? Czy można zawrzeć taką klauzulę: „Niniejszym wyrażam zgodę na potrącenie z mojego wynagrodzenia lub innych należności niezamortyzowanej wartości wydanej odzieży, obuwia i środków ochrony indywidualnej w razie ich zagubienia, przedwczesnego zużycia lub nie zwrócenia przy rozwiązaniu umowy o pracę.”
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wybierając środki ochrony indywidualnej dla pracowników najczęściej kierujemy się ceną. Jednak to nie cena powinna odgrywać tu główną rolę. Zanim zakupimy ŚOI dla pracowników powinniśmy zrobić „rekonesans”. Zastanówmy się zatem, co brać pod uwagę chcąc wyposażyć pracowników we właściwy, gwarantujący im bezpieczeństwo sprzęt ochrony indywidualnej. Oto kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie.
Stuart Turnbull, dyrektor ds. sprzedaży w Honeywell Industrial Safety, w regionie EMEA
Ten artykuł pozwoli Ci:
Zweryfikować system zamawiania środków ochrony indywidualnej
Zagwarantować właściwe i skuteczne środki ochrony indywidualnej
Zyskać argumenty dla jakościowym podejściem do doboru środków ochrony indywidualnej.
W jaki sposób zabezpieczyć pracownika przed upadkiem, urazem itp. wykonującego pracę na wysokości w pojedynkę z użyciem rusztowania z balustradą polegającą na myciu okien od zewnątrz budynku na wysokości 3, 20 metra? Czy sama balustrada na rusztowaniu jest wystarczającym zabezpieczeniem? Jakie dodatkowe środki zabezpieczające należałoby wprowadzić?
Jakie zagrożenia oraz środki ochrony należy ująć w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika przy produkcji zniczy? Czy przy pracy z parafiną pracownikowi przysługuje odzież ochronna?
W jaką odzież ochronną wyposażyć pracownika, który będzie pracować na stanowisku z butlami gazu medycznego oraz jego kierownika nadzorującego pracę? Czy odzież powinna odpowiadać wytycznym z przepisów czy normy?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone