Sklep
Kto może dokonywać przeglądu stanu technicznego środków ochrony indywidualnej (jakie musi mieć kwalifikacje)? Czy może to być pojedyncza osoba, a może "zespół"? Czy może bhp-owiec?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownicy wykonujący pokrycie dachowe (płyta - spadek ok. 7%), powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości, poprzez zastosowanie barierek ochronnych? Czy zastosowanie szelek bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia przed upadkiem jest wystarczające? Płyta dachowa wystaje ok. 25 cm za krawędź ściany i trudno jest zamontować barierki ochronne, ponieważ krawędzie płyty dachowej uległyby uszkodzeniu.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na okres próbny (3 miesiące) przysługuje odzież ochronna i robocza w celu wykonania pracy? Czy takiemu pracownikowi przysługuje zwrot kosztów za używanie własnej odzieży ochronnej i roboczej?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bezpieczeństwie i higienie pracy
Czy do zapewnienia prania , konserwacji, odpylania i odkażania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego pracowników oczyszczalni ścieków i pracowników pracujących przy konserwacji i eksploatacji sieci kanalizacyjnej wystarczy osobna pralka piorąca w wysokiej temperaturze czy należy to wykonać w inny sposób?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy ratownikowi wodnemu pracującemu na basenie odkrytym przysługują okulary przeciw słoneczne? Czy zakład pracy jest zobowiązany do zakup takowych okularów?
Jak wg norm bhp powinien wyglądać prawidłowy ubiór opiekuna medycznego pracującego z osobą przewlekle chorą?
Anna M. Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Kiedy stosowanie ochron oczu i twarzy jest obligatoryjne?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak ocenić przydatność środków ochrony indywidualnej oczu?
16 marca 2011 r. w Warszawie miało miejsce spotkanie prasowe dotyczące Międzynarodowych Targów Ochrony Indywidualnej, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy A+A, które odbędą się w dniach 18-21 października 2011 r. w Dusseldorfie. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ Polska otrzymała tytuł kraju partnerskiego tych targów.
Marcin Papierz Redaktor, PortalBHP.pl
Nasza firma ma stolarnie i zajmuje się wykonaniem mebli w drewnie i płyty meblowych fornirowanych naturalnymi okleinami. Ostatnio przeprowadziliśmy badania czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Wyniku tych pomiarów okazało się, że mamy zapylenie ponad normę. Jak możemy poprawić warunki na stolarni i jakie środki zapobiegawcze zastosować zachowując jednocześnie istniejący park maszynowy?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeżeli producent tego nie określa, jaki jest okres legalizacji (przeglądu) i jaki jest okres ważności środków ochrony indywidualnych chroniących przed upadkiem z wysokości takich, jak: szelki bezpieczeństwa, linka bezpieczeństwa, lina, amortyzator spadania, urządzenie samozaciskowe, zatrzaśniki, kotwy?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy istnieją przepisy odnośnie kolorystyki kasków (hełmów) ochronnych? Kto i jaki kolor powinien nosić? Czy jest jakaś podstawa prawna w tym zakresie?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Do Inspektora BHP należy między innymi przegląd środków ochrony osobistej takich jak kaski, odzież kwasoodporna, gogle, przyłbice i inne. Do środków zabezpieczających prace na wysokości należą szelki bezpieczeństwa, które również podlegają kontroli okresowej. Jak powinna wyglądać taka kontrola, kto może ją przeprowadzić i jak taka kontrola ma być dokumentowana? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaZ zakresu prawa pracy
Jaką karę można zastosować wobec pracownika nieprzestrzegającego obowiązku używania środków ochrony indywidualnej?
Marta Popławska specjalista ds. bezpieczeństwa procesowego
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone