Sklep
Środki ochrony indywidualnej (śoi), jak sama nazwa wskazuje, mają chronić pracownika przed zagrożeniami w środowisku pracy. Jednak nawet najlepsze i najdroższe nie ochronią nikogo, jeżeli nie będą właściwie stosowane. Dlatego pracodawca, po przydzieleniu śoi, powinien poinformować pracowników o istniejących zagrożeniach, przed którymi ma chronić stosowanie tych środków, a także sposobach ich używania i – jeżeli jest taka potrzeba – zorganizować odpowiednie pokazy.
dr inż. Adam Pościk
ekspert w zakresie środków ochrony indywidualnej,
adiunkt w Zakładzie Ochron Osobistych
CIOP – PIB
Środki ochrony dróg oddechowych chronią przed gazami, parami, mgłami, dymami i pyłami. Jak niebezpieczne potrafią być, świadczą chociażby opisy ich oddziaływania, dlatego wymagania stawiane przed środkami ochrony dróg oddechowych są bardzo wysokie.
Adam Jabłoński
prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów
i Dystrybutorów Środków Ochrony Indywidualnej
Jakie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej powinny być zastosowane przy pracy w dużych zbiornikach zamkniętych w celu ich oczyszczenia?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Nie można zatrudniać pracowników w godzinach nadliczbowych, w warunkach przekroczenia NDN. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie w przypadku wyposażenia pracowników w ochronniki słuchu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy mogę zakupić personelowi medycznemu obuwie medyczne bez paska na pietę?
Anna M. BłażejczykSpecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Czy przepisy wymagają stosowania dywaników izolacyjnych przed rozdzielniami prądu (skrzynie elektryczne) i specjalistycznego obuwia dla elektryków?
Jak prawidłowo prowadzić karty ewidencji odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej? Co oznaczają symbole przydatności i czy można wprowadzać własne symbole? Proszę również o wyjaśnienie kwestii związanych z okresem używalności, jednostkami miary, datami pobrania i zdania oraz protokołem strat.
Czy powstały przy szlifowaniu pył chromu trójwartościowego jest rakotwórczy?
W zakładzie pracy mamy ustalone zasady gospodarowania odzieżą i obuwiem roboczym oraz środkami ochrony indywidualnej wraz z tabelą norm. Czy pracownicy powinni potwierdzać otrzymanie przydzielonych im środków na indywidualnych kartach wyposażenia, gdzie potwierdzają otrzymanie poszczególnych rzeczy osobno? Czy potwierdzenie otrzymanych rzeczy może być w formie: "potwierdzam odbiór odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej wg obowiązującej tabeli norm”?
Czy pracodawca ma obowiązek podawać w zamówieniu wykaz norm na zamawianą odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, czy jest to obowiązek dostawcy? Czy w tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej należy wyspecyfikować takie normy? Co powinno zawierać zamówienie na powyższe środki, aby było prawidłowo zrealizowane, co należy podać wybranemu dostawcy, jakie dane i czy mają być przywołane normy przez pracodawcę w zamówieniu?
Czy pielęgniarka środowiskowo-rodzinna musi mieć przydzieloną kurtkę całoroczna jako środek ochrony indywidualnej?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jednym z obowiązków dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy nauczycieli, jest zapewnienie im właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Właściwy dobór oznacza dostosowanie ich do warunków i charakteru pracy tej grupy zawodowej.
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej
Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinna być wyposażona przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak powinna być ubrana i w jakie środki ochrony indywidualnej powinna być wyposażona służba bhp podczas kontroli na budowie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy pracownikowi zatrudnionemu na umowie zlecenie przysługuje odzież robocza i środki higieny osobistej?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone