Sklep
Czy podany przez producenta okres użytkowania hełmu ochronnego należy liczyć od daty jego produkcji, czy też od daty fizycznego wydania go do użytkowania pracownikowi? Czy po tym terminie należy go bezwzględnie złomować, jeśli w tym okresie nie miał on żadnego uszkodzenia mechanicznego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Bardzo ważnym środkiem ochrony indywidualnej, są ochronniki oczu. W wielu branżach ich stosowanie jest nieuniknione. Dlatego też temat właściwego doboru ochronników oczu poruszany był już nieraz. Jednak w tej kwestii bardzo ważna jest umiejętność czytania oznakowań umieszczanych na ochronnikach oczu. Bez tej wiedzy właściwy ich dobór jest tak naprawdę niemożliwy. Zatem, co kryje się pod oznaczeniami umieszczanymi na ochronnikach oczu?
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Pracownik ma przyznane ubranie robocze na przewidywany okres używalności 18 miesięcy. Normalnie pracował przez cały okres czasu i ubranie robocze po oględzinach okazało się być zupełnie w dobrym stanie. Czy pracodawca na podstawie incydentalnego faktu może w jakiś sposób przedłużyć użytkowanie tego ubrania? W tabeli zakładowej nie chce zmienić terminu przewidywalnego użytkowania, gdyż jak wcześniej zaznaczyłam jest to wyjątek i dotyczy jednego pracownika. W zakładzie nie obowiązuje regulamin pracy. Czy powinien być sporządzony protokół, wniosek tak jak to w przypadku przedwczesnego zużycia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Odzież odblaskowa służy zwiększeniu naszej widoczności. Stosuje się ją w wielu sytuacjach: na drodze, w magazynie i na terminalu logistycznym - wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch pojazdów, a ryzyko potrącenia jest szczególnie wysokie. Grupa Raben przykłada szczególną wagę i promuje stosowanie odzieży ostrzegawczej przez użytkowników profesjonalnych, zatrudnionych w magazynach i kierujących pojazdami. Oto praktyczne wskazówki na temat kategorii odzieży odblaskowej.
Jak informuje Inspekcja Handlowa na 53 zbadane produkty odblaskowe ponad 30% z nich nie spełnia wymagań. Co druga kamizelka ostrzegawcza nie zapewnia właściwej widoczności użytkownika bowiem ma zaniżony współczynnik luminancji świetlnej. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkownika. Problem jest również z ochronnikami słychu. Zobacz jakie zastrzeżenia miała Inspekcja i poznaj jej rady w zakresie kupowania takich środków ochronnych.
Jak wynika z kontroli PIP przeprowadzonych w latach 2014– 2016 w zakresie stanu stosowanych środków ochrony indywidualnej co trzeci środek nie spełnia wymogów formalnoprawnych. PIP badał odzież roboczą, środki ochrony twarzy i oczu oraz środki ochrony rąk. Wyniki tych kontroli wykazały szereg nieprawidłowości. Zobacz, co musisz mieć na uwadze kupując środki ochrony indywidualnej dla swoich pracowników.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Czy półmaski można przydzielić na stanowisko pracy, czy trzeba przydzielić jedną maskę dla każdego pracownika indywidualnie? Czy można wprowadzić czyszczenie masek przydzielonych do stanowiska pracy i używanie ich przez wielu pracowników?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy należy uwzględnić pracownika (umowa o prace) przebywającego na dłuższym zwolnieniu chorobowym lub urlopie wychowawczym podczas składania zamówienia na odzież roboczą? W szpitalu obecnie zbliża się termin, dla określonych stanowisk pracy, na wymianę odzieży roboczej. Czy można złożyć zamówienie po powrocie danego pracownika ze zwolnienia lub urlopu? Ma to jakieś znaczenie czy uzasadnienie prawne?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
W Twojej firmie wykorzystywane są nadal starsze modele detektorów gazu Optima od Honeywell a chciałbyś aby ich użytkowanie pozwoliło na spraną pracę z wykorzystaniem nowych osiągnięć techniki|? Firma Honeywell ma dla Ciebie gotowe rozwiązanie. Nowe urządzenie Optima Excel Local Display modernizujące funkcjonalność detektorów gazu stosowanych w sektorze naftowo-gazowym, petrochemicznym oraz energetycznym.
Pracodawca jest zobowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników (art. 227 § 1 pkt 1 k.p.) – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 24 stycznia 2013 r. sygn.. akt: II PA 31/12 .
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
W jaki sposób wybór odpowiednich narzędzi może skrócić czas pracy profesjonalistów o połowę? Czy niewielkie ziarna mogą zapewnić większą wydajność szlifierza, a automatyczne filtry poprawić koncentrację spawacza? Rozwiązania marek SpeedglasTM i CubitronTM II od 3M udowadniają, że to możliwe. Produkty firmy 3M są najlepszym przykładem tego, jak pomysły naukowców odmieniają pracę zawodowców. Możesz przekonać się o tym biorąc udział w konkursie podczas rozpoczętejkampanii 3M Science. Applied to Life.™
Zawód spawacza to jeden z bardziej dochodowych w przemyśle, ale również jeden z najbardziej narażonych na czynniki niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Spawacze należą do grupy pracowników wykonujących pacę w środowiskach szczególnie niebezpiecznych. O bezpiecznych warunkach pracy spawacza rozmawiamy z ekspertem firmy 3M Poland Witoldem Postarchem. Zobacz na co ekspert zwraca szczególną uwagę przy doborze odpowiednich środków ochrony dla spawacza.
Czy wiesz, że pracownik którego odzież własna uległa zabrudzeniu lub zniszczeniu podczas pracy może pozwać pracodawcę do sądu? Jeżeli nie wyposażysz pracownika w odzież i obuwie robocze, a zachodzi taka potrzeba, świadomy pracownik może także odmówić wykonywania pracy i będzie miał do tego prawo. Na pytania związane z przydziałem takiej odzieży i obuwa odpowiada Rafał Krawczyk sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.
Rafał Krawczyk
sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
Z tego wywiadu dowiesz się:
Właśnie ukazał się na rynku nowy stały detektor gazu wyposażony w technologię Bluetooth® do zastosowań komercyjnych oraz w przemyśle lekkim, pozwalający użytkownikom na łatwą konfigurację i konserwację urządzenia przy użyciu prostej aplikacji na smartfon. Sprawdzi się m.in.: w warsztatach samochodowych, kotłowniach, stacjach paliw, kuchniami komercyjnymi, magazynach, pomieszczeniach akumulatorowni.
Jakie należy zapewnić warunki sanitarne i środki ochrony indywidualnej pracownikom zatrudnionym przy sortowaniu owoców? Czy pracownicy układający skrzynio-palety wózkami widłowymi potrzebują kaski ochronne podczas wykonywania prac?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone