Sklep
Jakie są wymagania BHP odnośnie kasków do pracy na wysokościach?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W kwietniu 2018 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie EU (2016/425) w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej (środków ochrony osobistej, SOI). Czy w związku z tym zmieniło się coś w przepisach polskich w odniesieniu do odzieży roboczej?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca podlegający kontroli wykonywanej przez organ władzy publicznej zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom tego organu, wykonującym czynności kontrolne, odpowiednich środków ochronnych, przewidzianych w przepisach bhp. Brak takich środków nie uzasadnia odmowy poddania się czynnościom kontrolnym i może prowadzić do nałożenia na pracodawcę kar porządkowych – orzekł NSA w wyroku z 18 lipca 2018 r.; sygn. akt I FSK 874/18.
Michał Culepa Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież ochronną albo roboczą. Jednak nie zawsze i nie w każdym zakładzie pracy zachodzi taka potrzeba. Co zatem warunkuje konieczność zapewnienia środków ochrony indywidualnej? Jakie przepisy o tym stanowią? Kiedy pracownik powinien otrzymać odzież roboczą, a kiedy ochronną?
Czy jest możliwe przekazanie obuwia roboczego po zwolnionym pracowniku nowemu pracownikowi? Jakie należy zastosować procedury aby wprowadzić takie rozwiązanie (dezynfekcja, zakup skarpet)?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy do cięcia ręczną przecinarką tarczową (około godziny dziennie) należy stosować całkowite zakrycie twarzy, odzież i rękawice jakie stosuje się przy spawaniu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jaką karę można zastosować wobec pracownika nieprzestrzegającego obowiązku używania środków ochrony indywidualnej?
Marta Popławska specjalista ds. bezpieczeństwa procesowego
Na wielu stanowiskach pracy, mimo stosowania nowoczesnej technologii, nie da się uniknąć stosowania indywidualnych środków ochrony osobistej. Obowiązek ich zapewnienia spoczywa oczywiście na pracodawcy, jednak niejednokrotnie obarcza on tym zadaniem pracowników służby bhp. Rodzi się wówczas pytanie co brać pod uwagę, o czym pamiętać dobierając środki ochrony indywidualnej dla pracowników. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Wam, to zadanie.
Marzena Pytlarz prawnik w Kancelarii PPC Legal
Informacje zawarte w tym tekście:
Czy jest w przepisach, zasadach, normach ujęty wymóg jak należy chronić kostki stóp? Czy istnieje wymóg noszenia trzewików ochronnych o konstrukcji, która zakrywa i usztywnia kostkę przed skręceniem stopy? Czy wymienione są prace przy których wymagane jest noszenie trzewików ochronnych a nie półbutów ochronnych?
Czy można dopuścić do użytkowania ubrania ochronne posiadające tylko atest na materiał, nie na gotowy wyrób? Ubranie ma być odporne na odpryski metali. Ubranie posiada tylko atest materiałowy, brak normy EN ISO.
Prace wykonywane na budowie lub na trenie zakładu produkcyjnego, wymagają od pracowników często swobodnego poruszania się: muszą się oni schylać, kucać, klęczeć, trzymać ręce w górze. Do tego potrzebują oczywiście odpowiedniej i wygodnej odzieży, która nie krępuje ruchów. Jednak jak dobrać odpowiednią odzież? Istnieje kilka zasad, które należy przy tym uwzględnić. Piotr Borowczyk, kierujący firmą MEWA w Polsce, udziela kilku pomocnych wskazówek.
Pracownicy na stanowiskach pracy mają zalecenia odnośnie stosowania środków ochrony indywidualnej w postaci rękawic. Dwie osoby maja uczulenie na te rękawice. Czy te dwie osoby mogą stosować inne rękawice o podobnych właściwościach? Czy w informacji o zapoznaniu się z procedurą stosowania środków ochrony indywidualnej można zamieścić adnotację odnośnie ewentualnych roszczeń – że pracownicy uczuleni stosujący inne rękawice robią to na własną odpowiedzialność?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
28 kwietnia czyli Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w tym roku przypada w sobotę, jednak o pracowników należy dbać codziennie. Z okazji „Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy“. mówi się dużo zarówno o zagrożeniach, jak i o odpowiednich działaniach w zakresie ochrony. Przypomnijmy zatem kilka istotnych informacji na temat oznaczeń na odzieży ochronnej, które pozwolą na jaj właściwy dobór.
W zakładzie pracy na stanowiskach, na których wykonywane są prace na wysokości, użytkowane są przez większą ilość pracowników m.in.: dwie pary szelek bezpieczeństwa i dwa urządzenia samohamowne. Co do zasady sprzęt ten powinien być przypisany i używany przez jednego pracownika i ewidencjonowany w jego karcie wyposażenia. Jak w takiej sytuacji udokumentować przydział tych środków pracownikom, w sytuacji kiedy ilość środków jest mniejsza od liczby użytkowników (pracowników)?
Halina Góralska
Kiedy rusztowanie musi mieć założoną siatkę?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone