Sklep
Jakim odpadem będą zużyte maseczki ochronne stosowane profilaktycznie w związku z koronawirusem przez pracowników? Czy to zwykła zużyta odzież, czy już potencjalny materiał niebezpieczny, medyczny – zakaźny?
Lesław Zieliński
Czy w związku z zagrożeniem koronawirusem, jako dodatkowy środek ochronny indywidualnej, należy wprowadzić obowiązek stosowania jednorazowych masek ochronnych przez cały czas pracy, przez wszystkich pracowników?
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Oto kilka wskazówek, które mogą ustrzec Cię od zarażenia koronawirusem. Ekspert Portalu BHP, powołując się na wiarygodne źródła, wyjaśnia, jak należy postępować aby uchronić się od zakażenia koronawirusem. Podpowiada również, jak należy postąpić w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem. Dzięki informacjom zawartym w tym materiale przypomnisz sobie i pracownikom o podstawowych zasadach ochrony przed wirusami.
Otrzymałem pismo od pracownika obsługującego interesantów, w którym prosi o zakup środków dezynfekujących powierzchnię lady, przy której obsługiwani są interesanci, w związku z zagrożeniem przeniesienia chorób bakteryjno-wirusowych. Ponadto wnosi o montaż przezroczystych osłon oddzielających pracownika od klienta. Jak ustosunkować się do wniosków pracownika? Czy istnieją przepisy, które nakazują wykonanie prośby pracownika?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Jaki fartuch powinien mieć pracownik, gdy wykonuje prace przy urządzeniach pod napięciem? Wykonany z jakiego materiału? Czy może być to fartuch ESD?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
„Szkolenia, akcje uświadamiające, instrukcje, wsparcie inspektora ds. bhp nie zapobiegną nieostrożnemu obchodzeniu się z ostrym narzędziem pracy i jego konsekwencjom. Zagrożenie uszkodzenia i ran dłoni ograniczyć mogą jedynie środki ochrony indywidualnej – rękawice ochronne, które pracownicy winni stosować przy pracy z nożem.” Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Anna Słowińska
W typowych przypadkach na terenie zakładu pracy przebywa pracodawca oraz osoby przez niego zatrudnione. Jednak zdarzają się również sytuacje kiedy to na terenie zakładu pojawią się osoby z zewnątrz, np. inspektor pracy czy prokurator. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązku przydzielenia im niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej – nawet na czas krótkotrwałych czynności inspekcyjnych.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
„Podjęcie przez pracownika pracy zawodowej ze świadomością zagrożeń, jakie stwarza ona dla jego zdrowia lub życia, nie zwalnia pracodawcy od odpowiedzialności za bezpieczeństwo i higienę pracy, tj. ochronę zdrowia i życia tej osoby i jej nie ogranicza.” – orzekła Sąd Okręgowego w Gdańsku w wyroku z 11 października 2017 r.
Czy pracownicy magazynowi, pracujący na magazynie niskiego składu, mający do dyspozycji wózki jezdniowe ręczne tzw. paleciaki oraz wózki jezdniowe podnośnikowe również ręczne, muszą mieć obuwie robocze z noskiem, czy mogą to być zwykłe buty tzw. adidasy?
Rozszerzając definicję środka ochrony indywidualnej, środkami ochrony indywidualnej mogą być też substancje do użycia w razie kontaktu z czynnikiem szkodliwym, np. mleko. Jednak warunkiem jest ich fizyczne dostarczanie pracownikowi i niemożliwe jest wypłacanie ekwiwalentu za taki środek ochrony indywidualnej. Takie wnioski wynikają z orzeczenia Sąd Okręgowy w Tarnowie.
prawnik, specjalista prawa ochrony zdrowia
i ochrony praw człowieka
Dłonie pracowników zatrudnionych w branży motoryzacyjnej podczas czynności zawodowych często narażone są na czynniki chemiczne (oleje mineralne, smary) oraz mechaniczne (ścieranie, przecięcie i przekłucie). Jednym z działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa pracy jest stosowanie rękawic ochronnych. Jednak jak prawidłowo dobrać takie rękawice? Jakie wymagana powinny one spełniać? Oto kilka wskazówek.
Emilia Irzmańska Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy Zakład Ochron Osobistych, Pracownia Ochron Rąk i Nóg
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy wiesz, że odzież robocza i ochronna też może być ekologiczna? Tak, są już ubrania wykonane z materiału, mającego w swoim składzie 65% poliestru pozyskanego z recyklingu butelek PET i odpadów przemysłowych. Myślisz, że taki materiał nie nadaje się na ubranie robocze? A jednak odzież uszyta z tego materiału spełnia wymogi Rozporządzenia 2016/425. Czyli możesz mieć odzież roboczą i ochronną w 100% ekologiczną i zarazem funkcjonalną.
O tym jakie środki ochrony indywidualnej mają być dostarczone pracownikowi w danym przypadku, przesądzają konkretne warunki pracy. Przy niektórych pracach będzie przesądzać to właściwy przepis, częściej jednak decydować będzie stosowana technologia, instrukcja producenta, literatura fachowa, doświadczenie życiowe orzekła Wojewódzkie Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Anna Słowińska prawnik
6 czerwca 2019 r. przestaje obowiązywać rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Zatem, jakie teraz przepisy będą określały normy, które powinny spełniać środki ochrony indywidualnej? A może teraz nie będzie już żadnych wymagań dla środków ochrony indywidualnej?
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy w przydziale środków ochrony indywidualnej, w odniesieniu do odzieży i obuwia roboczego można wpisać czas używania: do zużycia? Czy jednak powinien zostać wskazany konkretny czas używania, np. 36 miesięcy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone