Sklep
Czy osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, pracodawca ma obowiązek zapewniania maseczek?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik
W związku z wprowadzeniem wszędzie strefy żółtej COVID, pracownicy nawet w biurze dopominają się o wyposażenie w ich maseczki. Dodam, że pracownicy nie mają kontaktu z klientem ani osobami zewnętrznymi. Zaopatrujemy biura w płyny do dezynfekcji oraz rozsunęliśmy szerzej biurka zachowując odstęp 1,5m. Czy jeszcze w związku z tym nowym obostrzeniem muszę zaopatrzyć pracowników biurowych, którzy siedzą ze sobą w pokoju w maseczki?
Od 10 października cała Polska znalazła się w żółtej strefie, w której m.in. obowiązkowe jest noszenie maseczek lub innych osłon nosa i ust. Rodzą się zatem pytania, czy na terenie zakładu pracy, firmy również trzeba nosić maseczkę, zasłaniać usta i nos? Czy zapewnienie odległości 1,5 m zwalnia pracodawcę z obowiązku wyposażenia pracownika w maseczki? Czy maseczki mają być stosowane tylko tam gdzie tej odległości nie można zachować? Czy "strefa żółta" nakłada jakieś dodatkowe obowiązki na pracodawcę?
Michał Culepa
prawnik
Czy pracodawca musi zapewnić maseczki dla pracowników wykonujących prace porządkowe w budynku w częściach wspólnych, np. na klatkach schodowych?
Mariusz Foremniak
gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy używanie środka ochrony indywidualnej - ochronników słuchu przy pracach, gdzie występują przekroczenia NDN można uznać za wyeliminowanie czynnika szkodliwego, a tym samym że warunki pracy są bezpieczne?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
19 września swoje święto mają pracownicy służby BHP, osoby dbające w firmie o bezpieczeństwo, zdrowie i komfort na stanowisku pracy. Z okazji Dnia Pracowników Służby BHP Koalicja BHP przygotowała specjalny prezent dla wszystkich pracowników służb BHP, szczególnie z branży komunalnej, w postaci filmu o środkach ochrony indywidualnej.
Nowy rok szkolny wystartował w nowej rzeczywistości. Wiele decyzji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom spadło na dyrektorów placówek. W wielu szkołach pojawił się obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic na przerwach. Czy faktycznie dyrektorzy mogą taki nakaz wprowadzić dla uczniów i wszystkich pracowników szkoły, aby w ten sposób dbać o bezpieczne warunki w swojej placówce? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Bożena Winczewska
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Czym się kierować przy ustalaniu rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli?
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw UE
Liczba przypadków koronawirusa w Polsce rośnie z dnia na dzień. W związku z rekordowymi statystykami nowych zachorowań, a jednocześnie większym rozprężeniem związanym z wakacyjnymi urlopami, Koalicja BHP przypomina o konieczności przywrócenia niektórych obostrzeń funkcjonujących w pierwszej fali pandemii.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło uwagę na konieczność przestrzegania w przedsiębiorstwach zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Minister pracy podkreśliła, że sprawdzaniem, czy pracodawcy wywiązują się z tego obowiązku, zajmuje się obecnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Przepisy rozporządzeń wykonawczych wprowadzających m.in. obostrzenia dotyczące ochrony zdrowia, w tym obowiązek noszenia maseczek, mogą być potencjalnie niezgodne z Konstytucją – orzekł Sąd Rejonowy w Kościanie
Pracownik pracuje na magazynie przy sortowaniu paczek. Przestał ubierać obuwie robocze, bo twierdził, że ma dolegliwości i nie może takich nosić. Dostarczył zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz napisał przeciwwskazania chodzenia w twardym, nieściskającym obuwiu. Jak należy się odnieść do takiej sytuacji? Czy można pracownikowi na to pozwolić? Co jeżeli ciężka paczka spadnie pracownikowi na nogę i będziemy mieli wypadek?
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Gdzie są określone odpowiednie tabele dotyczące wykazu środków ochrony indywidualnej właściwych na określonych stanowiskach?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracodawca przyjmując pracownika na okres próbny 3-miesięczny może zobowiązać pracownika do zapewnienia sobie odzieży roboczej we własnym zakresie?
Halina Góralska
Od 22 czerwca 2020 r. zgodnie z zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy inspektorzy PIP wznowili działania kontrolne i nadzorcze w pełnym zakresie. Warto pamiętać, że stosowany przez pracodawców reżim sanitarny, wynikający z przepisów powszechnie obowiązujących w czasie epidemii COVID-19, to tylko część środków zapobiegawczych. Inspektorzy pracy mają bowiem obowiązek stosowania konkretnych środków ochrony indywidualnej, w zależności występującego w zakładzie ryzyka narażenia na wirus SARS-CoV-2.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone