Samo wyposażenie pracownika w środki ochrony przed upadkiem z wysokości nie gwarantują bezpieczeństwa pracownika. Aby takie środki były skuteczne muszą byś stosowane prawidłowo. To, że pracownik założy szelki nie oznacza, że pracodawca może być spokojny. O tym, że środki ochrony przed upadkiem z wysokości zadziałają stanowi przede wszystkim ich prawidłowe użycie – trzeba je zakotwiczyć, nie tylko założyć. Niestety zapomniał o tym jeden z pracowników wykonujących pracę w płaszczu zbiornika, a konsekwencją tego był śmiertelny wypadek przy pracy.
Analizę wypadku przy pracy przeprowadza się po to, aby wyciągnąć wnioski i podjąć działania prewencyjne. Po wypadku każdy ma tendencję do spontanicznego myślenia i twierdzenia, że kilka zabiegów wystarczy, aby uniknąć ponownej tragedii (powtórzyć szkolenie, zamontować osłonę na maszynie). Niestety, wiele wypadków ma znacznie głębiej ukryte przyczyny pośrednie. Zobacz, co w ocenie inspektora PIP było przyczyną śmiertelnego wypadku przy pracy w płaszczu zbiornika. Zwróć uwagę, że samo wyposażenie pracownika w środki ochrony przed upadkiem z wysokości nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa.
Zofia Antczak
specjalista ds. bhp, mgr inż. budownictwa lądowego,
absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej
Informacje zawarte w tej analizie wypadku możesz wykorzystać:
podczas szkolenia okresowego bhp, w ramach omawiania zagadnień dotyczących analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
organizując pracę w zbiornikach,
podejmując działania profilaktyczne mające na celu uchronienie pracowników przed wypadkiem podczas pracy w zbiorniku lub na wysokości.
Chciałam jeszcze raz spytać, czy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom maseczek? Czy może powiedzieć, że nie leży to w jego gestii i nie ma obowiązku w tym zakresie? Czy na stanowiskach obsługi klienta, interesanta, powinny być stosowane osłony z plexi? Pytam z racji mojego zakładu pracy. Jestem bibliotekarzem, od lipca otwieramy podwoje biblioteki dla czytelników. W każdej agendzie są dwa stanowiska pracy bibliotekarza, ale osłona z plexi na stanowisku pracy planowana jest tylko na jednym z nich. Drugie bez ochrony. Jak mają się do tego przepisy?
Zasadą jest, że obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczek dotyczy miejsc ogólnodostępnych, w tym zakładów pracy, w sytuacji gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Pamiętajmy jednak, że pracodawca może postanowić inaczej – przy założeniu, że spełnione są odległości minimalne wynoszące co najmniej 1,5 m między stanowiskami pracy. Jeżeli odległości te nie mogą być zachowane, wówczas pracodawca zapewnia środki ochronne, w szczególności maseczki.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania