Sklep
Bezpieczeństwo i higiena są obecnie, z różnych powodów, bardzo wysoko na liście priorytetów pracodawców. Gorącym tematem stały się środki ochrony indywidualnej dla pracowników i informacje o ich doborze oraz stosowaniu. Pracodawcy stoją obecnie przed olbrzymim wyzwaniem zapewnienia bezpiecznych warunków pracy i ochrony pracowników przed koronawirusem. O sytuacji w sektorze BHP w czasie epidemii rozmawiamy z ekspertem w zakresie środków ochrony osobistej – Januszem Surmą, prezesem spółki Impel Delivery.
Z tego tekstu dowiesz się:
·W jaki sposób pandemia wpłynęła najbardziej na sektor BHP?
· Z jakimi problemami zmaga się branża?
· Jakie najważniejsze zadanie mają do wykonania pracodawcy?
Jaką podstawę prawną mam się powołać teraz, w nowym 2021 roku, aby nakazać poruszanie się w maseczkach w firmie (stanowiska przeważnie administracyjno-biurowe)?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Najnowszych dane, z badania Koalicji Bezpieczni w Pracy, dotyczącego wpływu pandemii koronawirusa na polski rynek pracy, pokazują że pracodawcy, a w praktyce służba bhp, poradzili sobie z pierwszą falą epidemii. A jak wyglądało zabezpieczenie pracowników i przygotowanie na drugą falę pandemii?
Do 27 grudnia 2020 r. w zakładach pracy nakazuje się zakrywanie ust i nosa w sytuacji gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Pracodawca może jednak postanowić, że powyższy nakaz nie będzie obowiązywał i nie będzie trzeba nosić maseczek w pracy. Czyli jak zwykle wszystko jasne. Czy na pewno?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
2 grudnia 2020 r. weszło w życie nowe, kolejne, rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Według nowego rozporządzenia przepis mówiący o obowiązku zakrywania ust i nosa również na terenie zakładów pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba nie jest już tak arbitralny. Teraz oddaje on decyzję o tym obowiązku w ręce pracodawcy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Tempo zmian i produkowania przepisów rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło ostatnio olbrzymi zamęt w kwestii stosowania maseczek na terenie zakładu pracy. Zatem wielu pracodawców, specjalistów ds. bhp, pracowników zastanawia się, czy trzeba nosić w zakładzie pracy maseczkę. Sprawdź, jak wygląda najnowsza sytuacja prawna w tej kwestii.
prawnik
Czy pracownik, który był chory na covid-19, posiada przeciwciała, przebywając w pracy musi/powinien nosić maseczkę?
Od 28 listopada 2020 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotycząca obowiązku zakrywania ust i nosa w zakładach pracy. Przepisy nie są jednak jasne i pojawia się problem z ich interpretowaniem. Czy chodzi tu stosowanie maseczek w pomieszczeniach wykonywania pracy? Jakie środki musimy wprowadzić na terenie zakładu, aby działać zgonie z nowymi przepisami? Czy noszenie masek (lub zakrywanie ust i nosa) dotyczy także, np. kierujących wózkami widłowymi lub osoby pracujące w kuchni zakładowej?
28 listopada 2020 r. weszło w życie nowe, kolejne, rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazł się w nim przepis mówiący o obowiązku zakrywania ust i nosa również na terenie zakładów pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Jednocześnie przepisy nic nie zmieniają w zakresie obowiązków ogółu pracodawców dotyczących wyposażania pracowników w środki ochrony indywidualnej i zapewniania dystansu między stanowiskami pracy. Sprawdź, kiedy trzeba będzie zakrywać nos i usta w zakładzie pracy.
Prawnik
Czasy walki konkurencyjnej w oparciu jedynie o cenę, dobiegły końca. Cena jest i zawsze pozostanie jednym z kluczowych elementów negocjacyjnych, i środkiem na pozyskanie klienta, ale jej wpływ maleje. Odbiorcy stają się coraz bardziej uwrażliwieni m.in. na jakość i estetykę produktu, wiarygodność firmy. Coraz śmielej domagają się również odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Można się spierać czy to dopiero wczesny etap rewolucji w nawykach konsumenckich czy otwarty front. Trzeba jednak zaakceptować fakt, że już nie wystarczy mieć tani produkt lub usługę, musi ona mieć unikalne cechy, które wzmocnią przekaz. Liczy się również odbiór samej firmy i jej wizerunku przez odbiorców. Przemyślana, dedykowana dla konkretnej firmy, linia odzieży roboczej może bardzo pomóc w budowie obioru marki – w wielu aspektach.
Do środków ochronnych związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19 zaliczają się między innymi maseczki ochronne. Ich skuteczność cały czas jest tematem do dyskusji. Co jakiś czas pojawiają się głosy w dyskusji na temat obniżenia skuteczności maseczek w sytuacji noszenia bujnego zarostu. Czy pracodawca może zatem zobowiązać pracowników do skorygowania lub zupełnej rezygnacji z zarostu na twarzy na czas epidemii COVID-19?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego
Czy pracownik posiadający i używający własne środki ochrony indywidualnej typu: kask, szelki, okulary ochronne, nauszniki może za nie otrzymać od pracodawcy ekwiwalent? Czy to jest zgodne z prawem?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na jakich stanowiskach pracy muszą być zamontowane ekrany ochronne z uwagi na pandemie kronawirusa, a na jakich wystarczy wyposażyć pracowników w przyłbice lub maseczki?
Halina Góralska
Czy w strefie czerwonej ładowacz podczas odbierania odpadów w pojemnikach na mieście ma obowiązek zakrywania ust i nosa?
Michał Culepa
Jak się okazuje nie wszyscy pracownicy chcą stosować środki ochrony twarzy zapewnianie rzez pracodawców. Część z nich chce stosować własne ŚOI. Rodzi się więc pytanie: Czy pracownicy mogą pracować we własnych ochronach twarzy (własna przyłbica/maseczka/półmaska itp.)? Czy ma tu zastosowanie przepis Kodeksu pracy w sprawie środków ochrony indywidualnej?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone