Sklep
„Jeżeli ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości zastosowanie balustrad, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy.” Tak orzekł WSA w Szczecinie w jednym ze swoich wyroków.
Anna Słowińska
Czy w obiekcie handlowym w obrębie galerii handlowej jestem zobligowany montować przesłony z pleksi, czy ten punkt odnosi się tylko do wysp? Czy wydzielona wyspa w obrębie sklepu do sprzedaży biżuterii musi zostać osłonięta z każdej strony?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy dla pracownika obsługującego klienta w biurze (doradztwo + wypełnianie dokumentów) konieczna jest przesłona z pleksi, czy wystarczy maska i odpowiednia odległość od petenta? A co z rękawiczkami, czy wystarczy, że pracownik otrzymał środki dezynfekcyjne?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik.
Z przyłbicy może obecnie korzystać każdy pracownik, który ma kontakt z klientem, jak również każdy inny pracownik, któremu pracodawca nie może zapewnić odstępu między pracownikami 1,5 m. Przyłbice mogą również stosować obywatele wychodząc z domu. Mała, aczkolwiek znacząca zmiana przepisów, wymienia przyłbice wśród innych środków jakimi należy zasłaniać usta i nos.
Kinga Grodzicka-Lisek
Obecnie w czasie stanu epidemii COVID-19 mamy obowiązek zakrywania nosa i ust. W związku z tym pojawia się kilka często powtarzających się pytań:
Ekspert portalu bhp udziela odpowiedzi na te pytania. Wyjaśnia zawiłości przepisów, co pozwoli Ci w prawidłowy sposób wywiązać się ciążących obowiązków i uniknąć ewentualnych kar.
Czy w przypadku korzystania z przyłbic każdy z pracowników obsługi kasy za szybą ochronną powinien mieć swoją indywidualną przyłbicę? W przypadku przyłbic jest możliwość ich dezynfekcji i przekazania kolejnej osobie?
Halina Góralska
Mając na uwadze obowiązek noszenia maseczek, czy pracownicy koszący trawę mogą nosić zamiast maseczki przyłbicę?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy od 16.04. 2020 r. jest obowiązek zakrywania ust i nosa również w zakładzie produkcyjnym, gdzie nie przebywają osoby z zewnątrz? Czy przyłbica jest również odpowiednią ochroną w przypadku zasłaniania ust i nosa?
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista prawa pracy
Stosowanie środków ochrony osobistej to teraz nie tylko zachowanie zdroworozsądkowe ale też wymóg prawny. Obowiązkowe jest już stosowanie rękawiczek, a od 16 kwietnia 2020 r., również maseczek poza miejscem zamieszkania, zameldowania - czyli również w pracy. Jednak jaką maseczkę wybrać? Jak nie dać się naciągnąć na maski niemające nic wspólnego z bezpieczeństwem?
Wprowadzenie nowych obowiązków sanitarnych w zakładach pracy – zabezpieczających pracowników przed koronawirusem – zrodziło wiele pytań w zakresie ich prawidłowego realizowania. Pracodawcy oraz pracownicy służby bhp mogą jednak liczyć na podpowiedzi ze strony PIP. Oto kilka wskazówek, jakich udzieliła inspekcja pracy, dotyczących zapewniania rękawiczek oraz ustalania odległości między stanowiskami pracy.
Pracodawca wyposażył pracowników w kilka kurtek „dyżurnych” do pracy w pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Były one używane przez różnych pracowników wielokrotnie w trakcie pracy. Jednak takie rozwiązanie przysporzyło mu kłopotów. Zobacz, czy można wyposażyć kliku pracowników we wspólny środek ochrony.
Na konferencji prasowej 31 marca 2020 r., Premier Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia dla społeczeństwa związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się korknawirusa. Obostrzenia te odnoszą się również do zakładów pracy. Zobacz co musi zapewnić pracodawca od 2 kwietnia 2020 r.
Chcąc zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy wyposażamy ich w środki ochrony indywidualnej. W dobie koronawirusa, częstym dodatkowym środkiem ochronnym stały się maseczki. Jednak, czy stosowanie maseczek może być pomocne w ochronie przed koronawirusem? Czy każdy rodzaj maseczki spełnia funkcję ochronną? Kto powinien nosić maseczkę? Oto odpowiedzi na te często dziś zadawane pytania.
Przepisy w określonych przypadkach nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Zarówno pracownicy, jaki i pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami powinni zostać zapoznani z tymi przepisami. Powinni wiedzieć: Jakie konkretnie przepisy regulują te kwestie? Komu należy się odzież i obuwie robocze? Jakie są zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego? Dlatego też podczas szkolenia wstępnego ogólnego bhp należy omówić problematykę odzieży i obuwa roboczego, szczególnie jeżeli w danej firmie taka odzież czy obuwie są stosowane. Z całą pewnością zadanie to ułatwi prezentacja przygotowana przez eksperta Portalu BHP.
Czy odzież robocza wymaga obecnie specjalnego traktowania? Czy należy przygotować izolatki na bazach? Czy pracownicy powinni chodzić w maseczkach? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych podpowiada kilka praktycznych rozwiązań.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone