Sklep
Nasza pracownica uległa wypadkowi w pracy. W związku z wypadkiem uzyskała długie zwolnienie (ponad miesiąc). Jak w tej sytuacji ma zachować się zespół powypadkowy, czy jechać do poszkodowanej i spisać jej zeznania dotyczące wypadku, czy też czekać do jej powrotu do pracy , oraz jak ma się to do terminów zatwierdzenia protokołu powypadkowego przez pracodawcę? Dotąd odwiedzaliśmy poszkodowanych u nich w domu, by zmieścić się w wymaganym terminie, ale na ostatnim szkoleniu członków zespołu powypadkowego dowiedzieliśmy się, że powinniśmy czekać do powrotu poszkodowanego do pracy.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jestem pracownikiem magazynowym. Na początku tego miesiąca w pracy, podczas podnoszenia kartonu z towarem (o wadze około 12 kg), poczułem w odcinku lędźwiowym silny ból. Godzinę później zdarzenie zgłosiłem przełożonemu. Kilka godzin później udałem się do szpitala, gdzie otrzymałem skierowanie na rehabilitację i do ortopedy. Trzy dni później zgłosiłem się do działu BHP w miejscu mojej pracy, gdzie został sporządzony protokół wypadkowy. Dostałem informację, że wypadek ten nie został zakwalifikowany, jako wypadek przy pracy - powód podnoszony ciężar był w normie. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, płatnym 80% z wielkimi dolegliwościami kręgosłupa. Czy zdarzenie które opisałem kwalifikuje się, jako wypadek przy pracy? Co w świetle przepisów należy mi się jako poszkodowanemu?
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wypadek miał miejsce podczas podróży służbowej. Miejscem pracy poszkodowanego stanowi teren całej polski. Miejsce zamieszkania Kraków. W dniu 10 lipca pracownik wyjechał z domu do Gdańska celem przeprowadzenia inwentaryzacji w sklepie. Po przeprowadzonej inwentaryzacji udał się do Gdyni celem noclegu u rodziny. Następnego dnia miał wracać do miejsca zamieszkania. Podczas załadunku bagaży do samochodu potknął się i uległ wypadkowi.
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownica po powrocie ze zwolnienia lekarskiego podczas, którego miała operacje nogi, przeszła badania kontrolne i powróciła do pracy. W czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych uszkodziła sobie nogę (podczas wsiadania do samochodu służbowego), przez kilka dni chodziła z bolącą nogą co było widoczne i poszkodowana rozmawiała z pracodawcą na ten temat, z powodu ciągłego bólu udała się do lekarza, który skierował ją na ponowną operację, po powrocie ze szpitala poszkodowana chciała zgłosić wypadek w pracy, na co pracodawca stwierdził że jest za późno i może poszkodowaną jeszcze ukarać za niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków pracowniczych (zbyt późne zgłoszenie wypadku), czy ma rację?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak kształtować kulturę bezpieczeństwa pracy w danym zakładzie?
Anna Kucharska psycholog
Jak postępować w zakładzie pracy na wypadek zagrożenia powodzią?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W jaki sposób rejestrować i badać zdarzenia bezurazowe?
Jacek Krajewski nadinspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi
Pracownik, który uległ wypadkowi jest laborantem i pracuje w laboratorium. Około godz. 12, w czasie pracy, idąc do budynku administracji, uległ wypadkowi - doznał złamania kości śródstopia. Problem polega na tym, że pracownik szedł do budynku administracji w celu sprawdzenia, czy otrzymał pożyczkę z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Czy takie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto tworzy dokumentacją powypadkową , gdy właściciel firmy będącej podwykonawcą ulegnie ciężkiemu wypadkowi?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy dokumentacja powypadkowa powinna zostać w firmie w której nastąpił wypadek, czy w firmie która przeprowadza procedurę wypadkową na zlecenie?
Czy w związku z tym, że pracownik podczas szkolenia wstępnego stanowiskowego uległ wypadkowi, można uznać to szkolenie za odbyte? A jeżeli nie można, to czy ten pracownik musi rozpoczynać cały instruktaż stanowiskowy od nowa?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone