Wypadek podczas szkolenia bhp a jego ukończenie
Czy w związku z tym, że pracownik podczas szkolenia wstępnego stanowiskowego uległ wypadkowi, można uznać to szkolenie za odbyte? A jeżeli nie można, to czy ten pracownik musi rozpoczynać cały instruktaż stanowiskowy od nowa?
W sytuacji, gdy podczas instruktażu stanowiskowego pracownik ulega wypadkowi i nie jest możliwy jego udział
i przeprowadzenie wszystkich etapów tego szkolenia (niemożliwe jest zakończenie szkolenia) nie można uznać go za odbyte.
Etapy instruktażu stanowiskowego
Instruktaż stanowiskowy bhp powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej instruktor przedstawia pracownikowi środki produkcji i warunki pracy. Natomiast w części praktycznej pracownik poznaje bezpieczny sposób wykonywania pracy dzięki pokazowi instruktora. W części praktycznej instruktażu stanowiskowego bhp jest również miejsce na zdobywanie umiejętności przez instruowanego pracownika w wyniku samodzielnych działań pod okiem instruktora. Końcowym etapem instruktażu jest sprawdzenie umiejętności i wiedzy pracownika dotyczącej bezpiecznego wykonywania prac na stanowisku, którego dotyczyło szkolenie.
Instruktaż stanowiskowy bhp składa się z następujących etapów:
- rozmowa wstępna instruktora z instruowanym pracownikiem,
- pokaz i objaśnienie całego procesu pracy, który ma być realizowany przez pracownika,
- próbne wykonywanie procesu pracy przez pracownika przy korygowaniu czynności przez instruktora (obsługa maszyny, transport i stosowanie materiałów itp.),
- samodzielna praca instruowanego pracownika pod nadzorem instruktora,
- sprawdzenie i ocena przez instruktora umiejętności i wiedzy pracownika dotyczącej bezpiecznego wykonywania prac na stanowisku.
Aby uznać, że pracownik odbył instruktaż stanowiskowy musi on przejść wszystkie etapy tego szkolenia. Jeżeli, więc pracownik ulegnie wypadkowi w czasie któregoś z tych etapów, wskutek czego nie będzie mógł brać udziału w pozostałych etapach wówczas nie można wypełnić karty szkolenia wstępnego. W karcie tej zarówno szkolony pracownik jak i kierownik komórki organizacyjnej potwierdzają pisemnie odbycie instruktażu stanowiskowego.
Sprawdzian wiedzy
Pracownik, aby ukończyć, odbyć szkolenie wstępne na stanowisku pracy musi również przystąpić do sprawdzianu wiedzy
i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bhp. Jednak samo przystąpienie do sprawdzianu nie oznacza ukończenia instruktażu stanowiskowego, konieczne jest uzyskanie pozytywnej oceny z tego sprawdzianu. Tylko pozytywna ocena stanowi podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.
Co należy zrobić, aby pracownik odbył instruktaż?
Jeżeli w wyniku zdarzenia wypadkowego pracownik, nie może wziąć udziału we wszystkich jego etapach, a tym samym
nie może odbyć (ukończyć) szkolenia do końca można przeprowadzić szkolenie ponownie w innym terminie:
- od początku lub
- dalej od tego etapu, na którym szkolenie zostało przerwane.
Nie można dopuścić do pracy pracownika, który nie odbył instruktażu stanowiskowego wymaganego na jego stanowisku pracy. A zatem do pracy może przystąpić dopiero pracownik, który ukończy instruktaż stanowiskowy.
§ 11 ust. 6 , § 12 ust. 1, załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp
Słowa kluczowe:
instruktaż stanowiskowy bhpszkolenia bhpszkolenie wstępne bhpwypadekwypadek przy pracy
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.