Sklep
Jaka jest procedura powypadkowa dla pracowników Polskich wykonujących pracę w krajach UE zatrudnionych na umowę z pracodawcą Niemieckim? Czy postępowanie powypadkowe jest takie samo jak w Polsce, czy też inne? Jak i gdzie należy dokonać zgłoszenia takiego wypadku?
Mariusz ForemniakSpecjalista ds. BHP,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Sporo wątpliwości w praktyce budzi kwestia tego, czy można uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, do którego doszło podczas wykonywania czynności na rzecz podmiotu innego niż pracodawca w czasie i miejscu pracy. Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej materii Sąd Najwyższy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownik podczas meczu piłki nożnej doznał złamania obojczyka. Mecz był treningiem przed międzyzakładowymi zawodami, w których poszkodowany miał reprezentować pracodawcę i był zorganizowany przez pracodawcę. Pracownik na ten mecz przyszedł dobrowolnie, bez żadnego skierowania i poza godzinami pracy. Czy istnieje w tej sytuacji związek z pracą?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W moim zakładzie pracy doszło do bójki, portier kwadrans przed końcem zmiany nie chciał wpuścić swojego zmiennika (kobiety) na teren firmy oznajmiając, że wpuści ją dopiero o godz. 18, bo tak zaczyna pracę. Kobieta stwierdziła, że powinna wejść przed końcem jego zmiany i odebrać stanowisko. Około godziny 18 portier uderzył w twarz kobietę i wyszedł z firmy. Kobieta zawiadomiła o zaistniałym wydarzeniu Policję i pracodawcę. Policja nie przyjechała i oświadczyła, że zdarzenie miało miejsce na terenie zakładu pracy i odpowiada pracodawca. Kobieta udała się na izbę przyjęć i przyniosła zwolnienie chorobowe. Czy takie zdarzenie możemy uznać jako wypadek przy pracy? Niema świadków zdarzenia, zmiennik twierdzi, że nie uderzył kobiety. Kobieta wychodząc z firmy udała się na Policję twierdząc, że założy zmiennikowi sprawę w sądzie.
Czy można ukarać pracownika za opóźnione zgłoszenie wypadku? Jeżeli tak, to jaka to może być kara?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Proszę o pomoc w określeniu przyczyny zewnętrznej zdarzenia wypadkowego. Poszkodowany uklęknął w pracy w celu posprzątania detali na stanowisku pracy. W trakcie klękania poczuł ból. Lekarz stwierdził skręcenie kolana.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jestem na okresie próbnym, uległem wypadkowi w pracy. Zakład proponuje przedłużenie mojej umowy w zamian za nie zgłaszanie wypadku. Co mogę stracić, a co zyskać na takim układzie?
Obchodzenie przepisów o odpoczynku i długotrwała praca ponad wymiar mogą prowadzić do wypadków przy pracy. Niestety Państwowa Inspekcja Pracy po przeprowadzonych kontrolach alarmuje, że pracodawcy coraz częściej nie zapewniają pracownikom 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
W urzędzie miejskim gdzie m.in. pełnię funkcję inspektora ds. bhp, domyślam się, że pracownicy biorą bilety na przejazdy komunikacją MZK, a wykorzystują prywatne samochody osobowe do wyjazdów służbowych w godzinach pracy. Co mam zrobić? Czy przykładowo wystąpić do pracodawcy z pismem o wytypowanie osób, które mogą używać własnych samochodów, czy rozwiązać sprawę w inny sposób? Główny problem polega na tym co by było, gdyby wydarzył się wypadek drogowy w godzinach pracy z użyciem własnego samochodu bez zgody pracodawcy.
5 maja 2011 r. ok. godziny 20 doszło do wybuchu metanu na poziomie 820 metrów w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni "Krupiński" w Suszcu koło Pszczyny. W pobliżu miejsca zapalenia się metanu były 32 osoby. Poparzonych zostało 12 górników. Trwa akcja ratunkowa.
Czy świadkiem zdarzenia wypadkowego w firmie może być osoba która już nie pracuje w firmie od roku? Wypadek w pracy zgłosił poszkodowany po roku od zdarzenia.
Jak postępować z wypadkiem osoby zatrudnionej na umowę cywilno-prawną (pełne ubezpieczenie społeczne)? Czy w przypadku ciężkiego wypadku należy powiadomić PIP, Policję?
Kto i na jakiej podstawie przeprowadza postępowanie powypadkowe gdy wypadkowi ulegnie osoba ubezpieczona niebędąca pracownikiem?
Magdalena Jędrzejewska specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Pracownik po zakończonej pracy o godz. 15.00 udał się do domu i w czasie drogi z pracy do domu uległ wypadkowi o godz. 15.25. Na tę okoliczność sporządzono kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, uznając to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy do domu. Czy należy sporządzać i wysyłać statystyczną kartę wypadku?
Jak postępować w zakładzie pracy na wypadek zagrożenia powodzią?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone