Sklep
W razie wypadku przy pracy pracodawcy próbują nieraz przerzucić na pracowników odpowiedzialność za dbanie o poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy jest to dopuszczalne i zgodne z przepisami? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czym różni się zwolnienie lekarskie wypadkowe od zwykłego zwolnienie? Czy pracownik który po wypadku stwierdził, że nie chce go zgłaszać, a na oddziale ratunkowym w szpitalu powiedział ze to wypadek w pracy, może oddać zwolnienie chorobowe ale niewypadkowe, niezgłaszając wypadku?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jak rozwiązać problem zgłaszania wypadków przy pracy - otrzymuję późno informacje o zaistniałych zdarzeniach, np. wypadek zdarzył się w marcu a ja informację dostaję od Kierownika w czerwcu, jak rozwiązać problem terminowego zgłaszania wypadków? Poza tym, jak numerować wypadki przy pracy ? Wspomniany przeze mnie wypadek miał miejsce w marcu od tego czasu było jeszcze 5 innych, które zostały wprowadzone do rejestru, proszę o informację czy mam poprawić rejestr wypadków, tzn. zmienić go i ułożyć zgodnie z terminem ich występowania czy nadać mu kolejny numer?, i jak do tego się ustosunkuję PIP czy może nałożyć za taką sytuację mandat?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik po zakończeniu pracy, udał się do szatni. Po wzięciu prysznica na boso zmierzając do swojej szafki poślizgnął się na posadzce z płytek ceramicznych, w wyniku czego doznał złamania rzepki prawej. Czy jest to wypadek z winy pracownika, bo nie miał klapek na nogach, czy jest to zdarzenie losowe? Czy są specjalne wymogi co do jakości płytek na podłodze w szatni?
Mam pytanie w sprawie uznania wypadku przy pracy, któremu uległa pracownica podczas 15-minutowej regulaminowej przerwy w pracy. Spożywała posiłek i została użądlona przez osę w język. Czy podaną sytuację można uznać za wypadek przy pracy.
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W niektórych wypadkach przyczyną wypadku przy pracy może być wykonywanie przez pracownika normalnej pracy, której skutkiem było nadmierne obciążenie jego organizmu. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było uznać, że zwykła praca doprowadziła do wypadku przy pracy? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.
Jestem pracownikiem magazynowym. Na początku tego miesiąca w pracy, podczas podnoszenia kartonu z towarem (o wadze około 12 kg), poczułem w odcinku lędźwiowym silny ból. Godzinę później zdarzenie zgłosiłem przełożonemu. Kilka godzin później udałem się do szpitala, gdzie otrzymałem skierowanie na rehabilitację i do ortopedy. Trzy dni później zgłosiłem się do działu BHP w miejscu mojej pracy, gdzie został sporządzony protokół wypadkowy. Dostałem informację, że wypadek ten nie został zakwalifikowany, jako wypadek przy pracy - powód podnoszony ciężar był w normie. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, płatnym 80% z wielkimi dolegliwościami kręgosłupa. Czy zdarzenie które opisałem kwalifikuje się, jako wypadek przy pracy? Co w świetle przepisów należy mi się jako poszkodowanemu?
Mam pracownika na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży, osoba ta zajmuje się przygotowywaniem i sporządzaniem wycen. Pracuje w domu (przygotowuje oferty i przesyła je pocztą elektroniczną) oprócz tego zdarza się, że jedzie na budowę w celu dokonania rzeczowych wycen. Ponadto na dzień dzisiejszy jeździ swoim samochodem. Co zrobić w sytuacji kiedy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy w domu tzn. jak udowodnić, że w tym czasie akurat pracował? Czy pracownik taki musi mieć dodatkowe badania lekarskie na prowadzenie samochodu? Co jeszcze jako pracodawca powinienem zrobić, aby ten rodzaj pracy był jak najbardziej zgodny z przepisami?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp,doktorant w dziedzinie nauk prawnychw Kolegium Społecznych Studiów Instytutów PAN
Rok temu pracownik uległ wypadkowi na terenie zakładu w wyniku czego doznał urazu w postaci otarcia skóry lewego policzka i lewej strony nosa. Nie otrzymał zwolnienia lekarskiego. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Jednak zakład pracy do tej pory nie otrzymał żadnego orzeczenia z wypisami od lekarza orzecznika ZUS. Czy to możliwe, że jest to spowodowane tym, że pracownik nie otrzymał odszkodowania, o które się ubiegał?
Anna M. Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Firma ma dość dużo oddziałów w całej Polsce, czy mogę w razie wypadku przesłuchać poszkodowanego lub świadka drogą e-mailową (przysłanie zeznań na pocztę e-mailową)?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik przemieszczając się po budynku zakładu , wchodząc po schodach, potknął się na stopniu i instynktownie ręką chciał się podeprzeć o podłoże, doszło do uszkodzenia kciuka. Schody, klatka schodowa była czysta, niezanieczyszczone trepy schodów, poręcz itd. Czy można zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek przy pracy? Wydaje mi się, że brak jest przyczyny zewnętrznej.
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp,doktorant w dziedzinie nauk prawnych w Kolegium Społecznych Studiów Instytutów PAN
Osoba niepełnosprawna (skierowana do pracy z Urzędu Pracy, posiadająca na terenie zakładu opiekuna) wykonująca najprostsze czynności w naszej firmie, w połowie trzeciego dnia pracy skaleczyła się w palec, udzielono jej pierwszej pomocy, zwolniono do domu, wysłano do lekarza, gdzie założono jej dwa szwy. Po dwóch dniach zwolnienia ten pracownik wrócił do pracy. Jak mam traktować takich pracowników zatrudnionych z Urzędu Pracy? Czy tą sytuację mam zgłosić do PIP i przystąpić do czynności badania zdarzenia jako wypadku przy pracy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy.
29 lipca 2011 r. na budowie Mostu Północnego w Warszawie 5 robotników spadło do wody z wysokości ok. 20 metrów. Rannych zabrano do szpitali, niestety jeden z nich, najciężej ranny, zmarł we wtorek (2 sierpnia) po południu. Sprawę wypadku badają teraz policja oraz inspekcja pracy.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
Pracownica sklepu podczas układania pudełek w magazynie i na terenie sklepu poczuła ból w kolanie. Po pracy udała się do lekarza, który na podstawie prześwietlenia RTG stwierdził , że doszło do skręcenia stawu w wyniku przeciążenia w pracy. Pracownica chce zgłosić to jako wypadek przy pracy. Czy w tym konkretnym przypadku można mówić o wypadku przy pracy? Czy przeciążenie nogi w pracy może zostać uznane jako przyczyna zewnętrzna ( pracownica nie uderzyła się w tą nogę)?
Protokół powypadkowy został sporządzony i zatwierdzony. Zdarzenie nie zostało jednak uznane za wypadek przy pracy, a poszkodowany nie wniósł uwag do tego protokołu. Po dwóch miesiącach od daty zatwierdzenia protokołu, poszkodowany złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W zasadzie przepisy przewidują w takim przypadku możliwość odwołania się do sądu pracy o sprostowanie protokołu. Jednak, jeśli pracodawca wyrazi zgodę na ponowne rozpatrzenie sprawy przez Zespół Powypadkowy, to - czy będzie zgodne z prawem - sporządzenie drugiego protokołu? Dodam, że w świetle podanych nowych faktów, zdarzenie ma szansę na uznanie za wypadek przy pracy.
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone