Sklep
Proszę o informację, czy za wypadek przy pracy można uznać zdarzenie, które miało miejsce w budynku gdzie mieści się zakład pracy a nie na jego terenie? Konkretnie chodzi o poślizgnięcie się pracownika i złamanie przez niego nogi w holu gdzie mieszczą się windy.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. Część proponowanych zmian budzi sprzeciw przedsiębiorców. Dlaczego?
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownik jadąc samochodem w celach służbowych uległ wypadkowi. Po diagnozie szpitalnej okazało się, że poszkodowany cierpi na chorobę zwaną bezdech nocny. Po sporządzeniu karty wypadku dokumenty przesłano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przysłał decyzję o odmowie jednorazowego odszkodowania uzasadniając decyzję tym, że zdarzenie/wypadek zostało spowodowane wyłącznie wewnętrznymi właściwościami organizmu - poszkodowany zasnął za kierownicą. Tak więc w Karcie Wypadku, jak stwierdza ZUS bezpodstawnie stwierdzono, że zdarzenie spełnia przesłanki wypadku przy pracy. Czy jest możliwość obalenia tej tezy w sądzie pracy oraz czy to uzasadnienie decyzji ZUS jest zasadne? Choroba została zdiagnozowana dopiero po tym zdarzeniu.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Koleżanka uległa wypadkowi (skręcenie kostki) podczas wykonywania obowiązków służbowych, ale poza terenem firmy. Z racji pracy w dziale administracyjno-technicznym jeździ po mieście w celu załatwiania różnych spraw. Proszę o pomoc w zakwalifikowaniu wypadku. Czy jest to wypadek przy pracy, czy na równi z wypadkiem przy pracy?
Pracownik zgłosił pracodawcy wypadek przy pracy. Według poszkodowanego podczas wykonywania czynności poczuł on silny ból pośladka prawego. Z informacji uzyskanej z izby przyjęć poza wyżej wymienioną dolegliwością poszkodowany nie odniósł innych dolegliwości (skutków) podczas pracy. Czy takie zdarzenie można zaliczyć jako uraz w definicji wypadku?
Proszę o podanie dalszego toku postępowania dla naszego przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy otrzymaliśmy prawomocny wyrok sądu dotyczący uznania wypadku w pracy z 2005 r . Pracownik złożył pozew o uznanie wypadku przy pracy, który zgłosił mistrzowi w raporcie dziennym, ale mistrz nie nadał sprawie dalszego toku. Dokumentacja powypadkowa nie została przygotowana. Jak dalej postępować po takim wyroku?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 4 listopada br. opublikowany został projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
Czy pracownik służby bhp musi wypełnić druk Z-KW do GUS, wniosek o stanie zdrowia i o wypłatę odszkodowania do ZUS?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jak zapobiegać upadkom z wysokości podczas docieplania budynków?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Czy wypadek, któremu pracownik uległ na imprezie integracyjnej jest wypadkiem przy pracy, czy wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy?
Czy po zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypadkiem przy pracy trwającym 14 dni pracownik powinien przejść badania kontrolne?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Nie wziął zwolnienia lekarskiego tylko udał się na urlop wypoczynkowy. Po urlopie przyniósł zwolnienie lekarskie (opieka nad chorą żoną). Po miesiącu od wypadku przyniósł następne zwolnienie lekarskie jako z wypadku. Czy zwolnienie to traktować jako wypadkowe i płacić 100% wynagrodzenia?. Protokół został sporządzony podpisany i zatwierdzony. Sporządzono statystyczną kartę wypadku (Z-KW) . W części I i II podano liczbę dni niezdolności do pracy „0”.
Pracownica wykonując dekorację z okazji dnia nauczyciela uległa poparzeniu klejem. Badania lekarskie pracownicy były ważne do 27 września, a wypadek wydarzył się 3 października. Niedopatrzenie spowodowane było tym, że lekarz wystawił termin kolejnego badania nie jak zwykle za 4 lata tylko za 2 lata. Jak należy potraktować ten fakt i jaki wpływ może mieć na przebieg postępowania?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Co zrobić, gdy protokół powypadkowy został podpisany przez zespół powypadkowy i zatwierdzony przez pracodawcę, a mylnie wpisano rok urodzenia poszkodowanego? Protokół został odesłany z ZUS.
Pracownik administracyjno-biurowy w godzinach pracy przyrządzał sobie w pomieszczeniu "Kuchnia" herbatę. Podczas wlewania wody do szklanki prawdopodobnie zagapił się i polał gorącą wodą nogę od uda w dół. Czy takie zdarzenie powinno się uznać za wypadek przy pracy czy nie?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone