Sklep
Koleżanka w godzinach pracy podlewała kwiaty w swoim pokoju, które stoją na szafie. Weszła na krzesło i spadła. Ma obolałą nogę i jest trochę poobijana. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Uważam, że to nie jest wypadek przy pracy, bo nie było nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną. Czy muszę odnotować w dokumentach bhp, że takie zdarzenie miało miejsce, gdyby nastąpiły jakieś powikłania w przyszłości?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeżeli pracownik przez brak koncentracji/uwagi upadł i stłukł sobie kolano, to można stwierdzić, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeśli w zakładzie pracy mamy zatrudnioną osobę anglojęzyczną, która nie mówi po polsku i miała wypadek przy pracy to czy dokumentacja powypadkowa musi zostać dodatkowo sporządzona w języku angielskim, wraz z potwierdzeniami notarialnymi, czy wystarczy po polsku?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy oraz karty wypadku. Do nowelizacji szereg uwag merytorycznych zgłosili przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Aneta Mościcka dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Podczas dorocznej konferencji sprzedaży organizowanej przez pracodawcę poza terenem zakładu pracy pracownica doznała urazu nogi (naderwane ścięgno). Stało się to wieczorem, po konferencji, w trakcie wieczoru rozrywkowo-tanecznego. Pracownica była pod wpływem alkoholu. Przez kolejny tydzień pracownica przychodziła do pracy utykając. Tydzień po tym urazie, pracownica uderzyła się w tę samą nogę o biurko podczas zwykłych czynności służbowych w biurze i twierdzi, że od tego momentu ból się nasilił. Po wstępnej konsultacji z zaprzyjaźnionym lekarzem wiem, że uraz polegający na naderwaniu ścięgna nie może być spowodowany uderzeniem się o jakiś przedmiot. Taki uraz może być spowodowany poprzez złe postawienie nogi. Czy, jeśli nie udowodnimy pracownicy, że była pod wpływem alkoholu a ona się do tego nie przyzna, to takie zdarzenie wypadkowe może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?
Pracownik rozpoczyna pracę o godz. 8. O godz. 7.50 wchodził do budynku zakładu pracy, na schodach wejściowych przewrócił się i skręcił nogę. Moim zdaniem jest to wypadek przy pracy, mam tylko wątpliwości co do związku z pracą, bo pracy jeszcze nie podjął, dopiero szedł na stanowisko pracy. Czy przypadkiem ZUS tego nie zakwestionuje?
W zakładzie pracy wydarzył się wypadek (pracownik przenosząc kartony z towarem zaczepił się o paletę, upadł i doznał urazu w postaci stłuczenia rzepki kolana). Po zdarzeniu osoba poszkodowana przebywała przez 23 dni na zwolnieniu lekarskim, po czym wróciła do pracy. Zdarzenie zostało uznane przez zespół powypadkowy za wypadek przy pracy. Czy w związku z powyższym należy bezwzględnie złożyć do ZUS dokumentację (i jeśli tak, to jakie dokumenty), czy też istnieją jakieś odstępstwa w tej kwestii? Czy w przypadku, gdy osoba poszkodowana wróciła po zakończeniu zwolnienia do pracy, dokończenie II (uzupełniającej) części statystycznej karty wypadku można wypełnić od razu, czy też należy odczekać?
Pracownik zgłasza mi dolegliwości ręki (łokcia).Twierdzi, że 2 miesiące wstecz upadł. Poinformował o tym zdarzeniu przełożonego i miał świadków. Nie miałem żadnego zgłoszenia o wypadku przy pracy. Pracownik przychodzi teraz do mnie i mówi, że ma dolegliwości łokcia, które są następstwem tamtego wypadku. Pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim z tego tytułu, pracował normalnie. Co mam zrobić w tym przypadku?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy.
Pracownik przyjechał do pracy prywatnym samochodem na godzinę 22, czyli na trzecią zmianę na parking ogólno zakładowy (dostępny dla większości pracowników, a w godzinach nocnych dla wszystkich pracujących). Wychodząc z samochodu przytrzasnął sobie palec prawej ręki i doznał urazu. Czy tego rodzaju wypadek należy uznać jako wypadek w drodze do pracy czy w pracy?
W zakładzie pracy wydarzył się wypadek przy pracy: pracownik potknął się o paletę, upadł, doznał urazu nogi i w wyniku zdarzenia przebywał 3-tyg. na zwolnieniu lekarskim. Tuż po zdarzeniu o całej sytuacji poinformowany został kierownik dyżurny, który odesłał poszkodowanego do lekarza. Oficjalne (pisemne) zgłoszenie wypadku przy pracy nie zostało jednak przez poszkodowanego dokonane niezwłocznie po wypadku, lecz dopiero po powrocie ze zwolnienia lekarskiego (nadmienię jeszcze że w dniu wypadku oraz przez kolejne 2 tygodnie zakład pracy nie miał zatrudnionego bhp-owca). Czy w związku z zaistniałą sytuacją i oficjalnym zgłoszeniu wypadku przy pracy po upływie 3 tygodni, wszczynanie postępowania powypadkowego jest zgodne z prawem i nie stanowi znaczącego naginania prawa?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Został zgłoszony wypadek przy pracy lekarza. Osoba ta, podczas wstawania z sofy w celu odebrania telefonu poczuła ból. Ze wstępnej opinii lekarskiej wynika, iż poszkodowany dostał obrażeń: dyskopatia 24/25, zespół bólowy odcinka ls kręgosłupa. Nr statystyczny choroby G54.4. Czy takie zdarzenie można zaliczyć jako wypadek przy pracy?
Przywrócenie zapisu, przewidującego prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego wdowie po górniku, który zmarł na skutek wypadku przy pracy - przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy (zwichnął kciuk i ma usztywnienie) musi być na L4 (zwolnieniu lekarskim), aby można było przeprowadzić postępowanie powypadkowe i aby mógł się starać o odszkodowanie?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Pracownik zgłosił wypadek w pracy, którego wstępna opinia lekarska: to wystąpienie nagłego bólu okolicy Th kręgosłupa, który wystąpił podczas wykonywania czynności zawodowych w miejscu pracy. NRL: objawy miejscowe za strony odcinka Th kręgosłupa znacznie nasilone. Czy takie zdarzenie trzeba uznać za wypadek przy pracy i jak to udokumentować?
Pracownik naprawiał (wyciągał) siłownik z maszyny (ładowarka) i miał dźwigniętą łyżkę, która go przygniotła. Pracownik nie powinien zaczynać prac z podniesioną nie zabezpieczona łyżką. Czy można uznać, że jest to wypadek przy pracy z wyłącznej winy pracownika? Pracował sam na tym stanowisku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone