30 września 2023 wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Zastąpi ono rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Niestety rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2016 r. poz. 1509) nie nadąża za realiami obecnej pracy. Wymaga więc dostosowania do obecnych standardów wykonywania pracy przez młodocianych. Obecnie obowiązujące rozporządzenie nie spełnia już wymagań i powoduje, że w wielu sektorach gospodarki młodociani nie mogą być zatrudniani.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prezydenta podpisał nową ustawą o świadczeniu wspierającym. Dlaczego ustawa ta tak interesuje pracowników służby BHP? Wprowadza ona zmianę w ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…). Zmiana ta da pracodawcom dodatkowy czas na uzupełnienie zawieszonych na czas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego szkoleń okresowych BHP. Dotychczasowe 60 dni zostaje zmienione, na mocy przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym, na 180 dni od ustania stanu zagrożenia epidemicznego.
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
Czytaj także: Będzie przedłużenie terminu do 180 dni na po pandemiczne uzupełnienie szkoleń okresowych bhp>>>
Na podpis Prezydenta oczekuje ustawa o świadczeniu wspierającym, która wśród swoich przepisów zawiera artykuł wydłużający z 60 dni do 180 dni termin na przeprowadzenie szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Przygotować się na nadchodzące zmiany
Zapewnić prawidłową realizację obowiązków w zakresie szkoleń bhp
Być na bieżąco z planowanymi zmianami w przepisach
Czytaj także: 180 dni na uzupełnienie szkoleń BHP po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego - co na to eksperci?