Czy szkolić informatyka pracującego na zlecenie?

Moje pytanie dotyczy szkolenia wstępnego i stanowiskowego bhp dla informatyka zatrudnionego w zakładzie na podstawie umowy zlecenia. Czytałem różne opinie na ten temat, raz, że nie trzeba szkolić z zakresu bhp, innym razem, że pracodawca powinien przeszkolić takich zleceniobiorców. Jak to jest faktycznie?
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego informatyka na podstawie umowy prawa cywilnego jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Praca informatyka nie wiąże się z takimi zagrożeniami zawodowymi, jakie zaistnieją w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych, jednak rekomendowanym postępowaniem dla pracodawcy będzie zapewnienie mu takich szkoleń.
Nawet w sytuacji, gdy podmiotem zatrudniającym jest pracodawca, to zawarcie umowy zlecenia nie powoduje, że zatrudniony staje się pracownikiem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ta teza jest oczywiście aktualna, w przypadku gdy umowa zlecenia nie stanowi jedynie tzw. przykrywki do faktycznego wykonywania pracy w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy.
Jeżeli strony zdecydowały się na zawarcie umowy zlecenia, pracodawca musi mieć na względzie, że kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy nie mogą być traktowane względem zleceniobiorcy w sposób dowolny. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy również osobom zatrudnionym na podstawie umowy prawa cywilnego.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
Badania profilaktyczne osób zatrudnionych na podstawie umowy zleceniaszkolenia bhp dla zleceniobiorcyzleceniobiorca
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.