28 kwietnia Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

27 kwietnia 2015 r. w przededniu Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w Polsce organizowane są konferencje, msze św. i akcje informacyjne. Natomiast międzynarodowe organizacje proponują w tym roku, pochylenie się nad problematyką budowania kultury bezpieczeństwa pracy oraz eliminowania narażenia na substancje niebezpieczne w miejscu pracy. Zobacz, co będzie się działo.
W tym roku 27 kwietnia rozpoczną się obchody Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ogólnopolską konferencją zorganizowaną przez Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” , Główny Inspektorat Pracy i Zarząd Regionu Dolny Śląsk we Wrocławiu pod hasłem „Czy wewnątrzzakładowy nadzór nad warunkami pracy jest wystarczający?”. Wezmą w niej udział przedstawiciele pracodawców i PIP, eksperci związkowi i naukowcy. Oprócz tego NSZZ „Solidarność" zaplanował kilka konferencji i spotkania w regionach.
Ponadto w Łodzi, po uroczystej mszy św. odbędzie się konferencja, podczas której referaty wygłoszą przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Natomiast 28 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych oraz Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tematem posiedzenia będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czasu pracy w dziedzinach gospodarki, w których występuje największa liczba wypadków przy pracy, tj. budownictwie, górnictwie, transporcie i przetwórstwie przemysłowym. Rada debatować będzie nad zagadnieniami obecnie obowiązującego prawa i zasadami bhp pod kątem ograniczenia lub wyeliminowania zdarzeń wypadkowych występujących we wspomnianych wyżej branżach.
Tegoroczne hasło przewodnie – przypadającego 28 kwietnia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych – zaproponowane przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC), brzmi: „Eliminujmy narażenie na niebezpieczne substancje w miejscu pracy”. Ten temat ma umożliwić związkom zawodowym zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z chemikaliami, azbestem, „a także wirusem Ebola i narażeniem na inne czynniki biologiczne mogące stanowić zagrożenie” – zauważa Konfederacja. Trzeba zauważyć, że problem też jest również podnoszony przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych, która domaga się ochrony pracowników przed substancjami rakotwórczymi i ustalenia wspólnych dla całej UE wartości graniczących dla 50 substancji rakotwórczych, najczęściej występujących na stanowiskach pracy.
Natomiast Międzynarodowa Organizacja Pracy na dzień 28 kwietnia – Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – proponuje hasło: „Budujmy kulturę bezpieczeństwa pracy”. Zdaniem MOP krajowa kultura BHP musi zmierzać do poszanowania prawa każdego pracownika do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy na wszystkich poziomach. Zakłada również aktywny udział władz, pracodawców oraz pracowników w zapewnianiu bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, poprzez system określonych praw, kompetencji i obowiązków. MOP zwraca także uwagę na priorytetowe traktowanie zasady profilaktyki w miejscu pracy. Podstawowymi wartościami, które należy promować, a które bezpośrednio wpływają na kształtowanie kultury bhp są: zaangażowanie społeczne, sprawiedliwość, zaufanie, uczestnictwo, odporność i elastyczność oraz wzrost i rozwój.
Kinga Grodzicka-Lisek
Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo pracykultura bezpieczeństwaochrona zdrowia pracownikówwypadki przy pracy
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.