Stres w branży bankowej coraz większym problemem

70% pracowników bankowych odczuwa stres związany z pracą, 50% odczuwa lęk przed pójściem do pracy, a 23% pracowników zażywa leki o działaniu uspokajającym dostępne bez recepty. To dane z badań dotyczących zjawiska stresu zawodowego wśród pracowników sektora bankowego. Zobacz co jeszcze wykazały badania. Podkreślić trzeba, że wyniki tych badań są alarmujące.
Pracownicy sektora bankowego w aspekcie zagrożenia stresem w miejscu pracy są jedną z częściej pomijanych grup zawodowych. Natomiast, jak pokazują badania, jest to grupa w której można zaobserwować właśnie dynamiczny wzrost poziomu stresu w miejscu pracy i pogarszające się psychospołeczne warunki pracy. Tak wynika z badań dotyczących zjawiska stresu zawodowego wśród pracowników sektora bankowego przeprowadzonych z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ ”Solidarność” we współpracy z firmą NEXTMEN. Pierwsze takie badania zostały przeprowadzone w 2014 r., zaś kolejne w marcu 2015 .r
Geneza problemu stresu zawodowego
Dlaczego problem stresu zawodowego wśród pracowników tej branży narasta? Dzieje się tak bowiem w obecnej sytuacji ekonomicznej są oni poddawani silnej presji. Pracownicy ci doświadczają coraz większego nacisku na osiąganie coraz większych zysków. Przyczyniają się do tego również zmiany restrukturyzacyjne i własnościowe.
Wyniki badań stresu w bankowości
Jak pokazują wyniki badań sytuacja pracowników polskiego sektora bankowego, na tle pracowników innych krajów Europy Zachodniej, w aspekcie stresu zawodowego jest alarmująca. Znaczna część pracowników polskich banków poddana jest nadmiernej presji i obciążona wymaganiami ponad ich możliwości.
Znaczna część pracowników banków korzysta lub zamierza skorzystać z usług lekarzy oraz psychologów w zakresie radzenia sobie ze skutkami stresu zawodowego.
Z danych zebranych podczas badania wynika, że 70% pracowników bankowych odczuwa stres związany z pracą. 1/3 ankietowanych pracowników branży bankowej korzysta ze zwolnień lekarskich z powodu przeciążenia psychicznego. Natomiast 50% ankietowanych odczuwa lęk przed pójściem do pracy, zaś co czwarty pracownik choruje przewlekle, a przyczyny dolegliwości związane są ze stresem w pracy. Niepokojące są również dane o ocenie działań/ zachowań mobbingowych – doświadczyło ich 20% respondentów.
Źródła stresu w sektorze bankowym wg pracowników
Pracownicy bankowi, którzy wzięli udział w badaniu, wskazali też przyczyny stresu w pracy:
- rozszerzenie zakresu obowiązków i wielozadaniowość
- zachowania klientów,
- polecenia przełożonych
- zbyt mała liczba pracowników
- praca zmianowa.
Ponadto wśród źródeł stresu opisywanych przez ankietowanych pracowników pojawiły się:
- Zachowania kadry menadżerskiej
- Zatrudnianie na tzw. umowach śmieciowych
- Redukcja zatrudnienia
- Nieprzyznawanie premii
- Straszenie pracowników
- Inwigilacja i kontrola pracowników
- Niepewność miejsca pracy
- Dyskryminacja pracowników na tych samych stanowiskach.
Oczywiście podobne źródła stresu można stwierdzić w wielu innych firmach o strukturze korporacyjnej, ważne jest aby problem dostrzegać. W branży bankowej niestety jest on bagatelizowany, pomijany lub jak kto woli „zamiatany pod przysłowiowy dywan”. Pracownicy bankowi podkreślają bowiem brak dialogu pracodawców z pracownikami i ignorowanie niepokojących symptomów. Taka postawa niestety może przynieść niebawem przykre konsekwencje i obrócić się przeciwko firmom.
Skutki stresu w miejscu pracy
Skutki stresu dla organizacji, firm to m.in.:
- niska efektywność i brak kreatywności pracowników;
- brak zaangażowania w wykonywanie zadania;
- roztargnienie, kłopoty z koncentracją, a w elekcie:
- zwiększone ryzyko popełniania błędów,
- niedotrzymywanie terminów,
- wypadki przy pracy; - wysoka absencja pracowników;
- przedłużające się zwolnienia lekarskie;
- koszty zastępstwa pracowniczego.
Niestety stres w pracy odbija się również na pracownikach i ich rodzinach, czego przykładem może być zgłaszane przez pracowników:
- przenoszenie problemów z pracy do domu
- konflikty w rodzinie spowodowane pracą
- brak czasu dla rodziny
- ciągłe zmęczenie
Rodzi się zetem pytanie, dlaczego tak ważny problem jak stres pracowników w miejscu pracy jest lekceważony? Odpowiedź znajdziemy w słowach prof. Widerszal – Bazyl, psychologa z CIOP-PIB. Zdaniem Pani profesor dzieje się tak, gdyż dolegliwości psychiczne są traktowane jako oznaka słabości, a zatem są tematem tabu. Z drugiej strony często uważane są za niegroźne, a w konsekwencji osoby z tym problemami psychicznymi pozostawiane są samym sobie. Jak podkreśla Pani prof. „Pracodawcy powinni mieć świadomość tego, że nadmierne obciążenie psychiczne pracownika w dłuższej perspektywie sprawi, że będzie on pracował gorzej, będzie niechętny zmianom i mało kreatywny.”
Op.red
http://www.ciop.pl/ i wyniki badania dotyczących zjawiska stresu zawodowego wśród pracowników sektora bankowego NSZZ ”Solidarność” i NEXTMEN.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.