Zniesienie obowiązku noszenia maseczek a zakładowy nakaz stosowania maseczek na terenie zakładu pracy

Od 28 marca 2022 r. przestaje obowiązywać nakaz noszenia maseczek – z pewnymi wyjątkami. Natomiast w wielu zakładach pracy maski zostały potraktowane jako środki ochrony indywidualnej. Jak zatem podejść do zakładowego nakazu noszenia maseczek na terenie zakładu pracy wobec zniesienia obowiązku noszenia maseczek?
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
-
Czy zniesienie obowiązku noszenia maseczek uchyla też zakładowy nakaz stosowania maseczek w pracy?
-
Czy nadal możesz egzekwować od pracowników nakaz noszenia maseczek w pracy wynikający z oceny ryzyka?
-
Czy nadal można stosować maseczki jako środek profilaktyczny?
Czytaj także: Nakaz stosowania maseczek w zakładzie pracy – czyli gdzie?>>>
28 marca 2022 r. weszło w życie z rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znosi ono obowiązek stosowania maseczek - z pewnymi wyjątkami.
Do 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.
Zatem czy nadal można egzekwować obowiązek używania maseczek przez pracowników w toku realizacji obowiązków służbowych?
Pomimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek, jeżeli pracodawca to uzna za stosowne i przemawiają za tym dane wynikające z oceny ryzyka, jak najbardziej istnieje możliwość kontynuowania zobowiązywania pracowników do noszenia maseczek w ramach czynności zawodowych, w tym w przestrzeniach zamkniętych. Jest to niezależne od powszechnych przepisów, które mogą uchylić powszechny obowiązek noszenia wspomnianych środków ochronnych.
Aktualizacja oceny ryzyka
Epidemia wiąże się z pojawieniem się w środowisku pracy nowego czynnika biologicznego określanym potocznie mianem koronawirusa. Pojawienie się tego czynnika wymusiło wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Wprowadzony został obowiązek aktualizacji oceny ryzyka zawodowego, sporządzonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, z uwzględnieniem klasyfikacji i wykazu szkodliwych czynników biologicznych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem nowelizującym.
Czytaj także: Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego w związku z COVID-19 – co musisz wiedzieć na ten temat>>>>
Ocena ryzyka to jedno a powszechne przepisy to drugie
W wyniku wprowadzonych od 28 marca 2022 r. zmian w przepisach powszechnie obowiązujących pracodawcy mogą mieć wątpliwości dotyczące możliwości egzekwowania noszenia maseczek w zakładzie pracy, które są stosowane w ramach profilaktyki przyjętej na podstawie zaktualizowanej oceny ryzyka.
Odnosząc się do powyższego dylematu należy stwierdzić, że zniesienie powszechnego obowiązku noszenia maseczek, jak i odwołanie stanu epidemii i nie wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego nie ma wpływu na przyjmowane przez pracodawców środki ochrony indywidualnej.
Mimo zniesienia obowiązku powszechnego noszenia maseczek czynnik biologiczny, jakim jest koronawirus w takiej czy innej wersji pozostanie. Rozporządzenie uchylające obowiązek noszenia maseczek nie spowoduje bowiem, że koronawirus zniknie, w tym ze środowiska pracy.
Uwzględniając powyższe w sytuacji zniesienia obowiązku noszenia maseczek w ramach przepisów powszechnie obowiązujących, pracodawca będzie miał możliwość kontynuowania stosowania maseczek, jako środków profilaktycznych. Mając na uwadze cały czas funkcjonujące w środowisku pracy zagrożenie biologiczne, jakim jest koronawirus.
-
§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. 2020 r., poz. 2234);
- § 7 rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r., poz. 679).
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.