Będzie nowy wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i karty szkolenia wstępnego

Do opiniowania trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz nowych wzorów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i karty szkolenia wstępnego zaktualizowane oraz dostosowane do niedawno zmienionych przepisów zostaną m.in. przepisy dotyczące szkoleń okresowych. Zobacz na czym mają polegać zmiany.
Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przewiduje m.in. rezygnację z obowiązku stosowania pieczęci pracodawcy, wymaganej dotychczas we wzorze karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp oraz we wzorze zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, określonych w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Zmiana ta jest następstwem przyjęcia w czerwcu 2018 r. przez Radę Ministrów dokumentu dotyczącego deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. W myśl tego dokumentu członkowie Rady Ministrów zostali zobowiązani do zmiany przepisów (w ciągu 1 roku od dnia przyjęcia niniejszego dokumentu) przez zniesienia obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. Z tym dokumentem wiąże się m.in. propozycja zmiany wzoru protokołu powypadkowego.
Dotychczasowe wzory karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp mogą być nadal stosowane bez obowiązku stawiania na nich pieczęci/pieczątek, nie dłużej jednak niż do końca dnia 31 grudnia 2019 r. Natomiast karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp wydane przed wejściem w życie zmian do rozporządzenia zachowują moc – nie trzeba wydawać ich od nowa.
Jednocześnie w projekcie rozporządzenia wprowadzono zmiany dostosowujące do aktualnego stanu prawnego, zmienionego głównie wejściem w życie ustawy Prawo przedsiębiorców i przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Chodzi tu o treść art. §1a pkt 2) odnoszącego się do pojęcia jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy– przez którą rozumie się:
a) placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego (zmiana na: placówkę kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego),
b) szkołę ponadgimnazjalną (zmiana na: szkołę ponadpodstawową),
c) jednostkę badawczo-rozwojową, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową (zmiana na:instytut badawczy, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową),
d) stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
e) osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej (zmiana na:przedsiębiorcę prowadzącego działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców),
jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
Prowadzący działalność nieewidencjonowaną nie będą mogli prowadzić szkoleń bhp jako jednostka organizacyjna.
Zmiany w odniesieniu do ostatniego punktu lit e) – dot. działalności gospodarczej – są jednak dość istotne dla wielu osób prowadzących tzw. działalność nieewidencjonowaną. Mianowicie na gruncie tej zmiany osoby takie nie będą mogły prowadzić działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp w roli jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp.
Osoba fizyczna prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie jest przedsiębiorcą i do czasu zarejestrowania działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie stanowi jednostki organizacyjnej w rozumieniu niniejszego rozporządzenia. Zatem, aby dalej móc prowadzić szkolenia bhp jako jednostka organizacyjna osoby te musiałyby zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zwolnienie ze szkoleń bhp pracowników administracyjno-biurowych wpływa również na zmiany w przepisach rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp.
Zmienione zostaną również przepisy rozporządzenia w zakresie szkolenia okresowego. Zmiana ta jest bezpośrednio związana ze zmianą przepisów art. 2373 Kodeksu pracy, pozwalającą od 1 stycznia 2019 r., na zwolnienie niektórych pracowników administracyjno-biurowych z odbywania szkoleń okresowych w dziedzinie bhp.
Zwolnienie dotyczy pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Obecnie obowiązujący § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie szkoleń okresowych bhp obejmuje dwie grupy pracowników:
-
pracowników administracyjno-biurowych oraz
-
innych niewymienionych w pkt 1-4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.
Projekt zakłada rozdzielenie powyższego przepisu na dwa punkty:
-
pkt 5) miałby odnosić się do pracowników administracyjno-biurowych, z zastrzeżeniem art. 2373 § 22 - 24 Kodeksu pracy – czyli zwolnionych od szkolenia okresowego oraz
-
pkt 6) mówiłby o: pracownikach innych niewymienionych w pkt 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Taka konstrukcja przepisu § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia jasno wskazuje, że zwolnieni ze szkolenia okresowego w dziedzinie bhp są tylko pracownicy administracyjno-biurowi, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Natomiast pozostali pracownicy administracyjno-biurowi nadal podlegają szkoleniom okresowym.
Proponowany zapis może również ułatwić pracodawcom określanie poszczególnych grup stanowisk dla potrzeb szkolenia w dziedzinie bhp. Obecny przepis § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia może bowiem prowadzić do kwalifikowania wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach określonych w tym punkcie (w tym np. nauczycieli, pracowników podmiotów leczniczych, instytutów badawczych) do jednej grupy pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych.
To rozdzielenie przepisów w § 14 ust. 2 wymusza również zmianę w innych miejscach rozporządzenia, w których ten przepis jest przywoływany, jak również w załączniku z ramowymi programami szkoleń w odniesieniu do ramowego programu szkolenia okresowego bhp pracowników administracyjno-biurowych i innych (…).
Wejście w życie zmian jeszcze przez wakacjami.
Przewiduje się że projektowane zmiany do rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego w Dzienniku Ustaw. Jednak resort pracy przewiduje, że nastąpi to już w maju 2019 r. Wyjątek stanowią zmiany w § 1a pkt 2 lit. a) rozporządzenia – ta zmiana miałaby wejść w życie od 1 września 2019 r., gdyż z tym dniem tworzy się „centrum kształcenia zawodowego” oraz przekształca się w centrum kształcenia zawodowego dotychczasowe placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego.
-
Ustawa z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646, ze zm.),
-
ustawa z 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60, ze zm.),
-
ustawy z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2245, ze zm.).
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy
w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Słowa kluczowe:
karta szkolenia wstępnegoszkolenia bhpzaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhpzmiany w przepisach bhp
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.