Będzie nowe uprawnienie inspektora PIP – nakaz przekształcenia umowy zlecenia w umowę o pracę

Co jakiś czas jak bumerang wraca pomysł, aby wyposażyć inspektorów PIP w kompetencje zastrzeżoną dla sądów – czyli inspektor, jako organ kontroli nadzoru, w drodze decyzji administracyjnej mógłby przekształcić umowę prawa cywilnego w umowę o pracę. Pomysł wrócił w ostatnim czasie. Czy ostatecznie zostanie wprowadzony – czas pokaże. Pytanie jednak, czy jest to słuszny kierunek zmian?
Czytaj także: Kontrola PIP bez upoważnienia>>>
Pojęcie pracy – jako wydawałoby się podstawowe w obszarze prawa pracy – nie jest uregulowane. Uregulowane są jednak formuły, według których praca może być wykonywana. Podstawową jest oczywiście stosunek pracy i wszystko co się z nim kojarzy – czyli w pierwszej kolejności umowa o pracę. Zarówno stosunek pracy, jak i umowa o pracę uregulowana jest w podstawowym źródle prawa pracy, jakim jest Kodeks pracy. Wykonywanie pracy nie jest jednak, póki co, zastrzeżone wyłącznie dla pracowniczej formuły zatrudnienia. Przepisy dopuszczają bowiem możliwość wykonywania pracy na podstawie umów prawa cywilnego, w szczególności umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.
Zatrudnienie na umowę o pracę – cechy
Należy pamiętać, że praca wykonywana na podstawie stosunku pracy wiąże się z bardzo konkretnym schematem organizacyjnym w zakresie wykonywania pracy. Z definicji stosunku pracy wynika bowiem, że obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy w miejscu i w czasie przez pracodawcę wyznaczonym. Natomiast obowiązkiem pracodawcy zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem.
Kierownicza rola podmiotu zatrudniającego, w tym bieżący monitoring procesu pracy, możliwość wydawania poleceń, które wiążą się z umówioną pracą – to przede wszystkim to, co odróżnia stosunek pracy od umów prawa cywilnego.
Weryfikacja formy zatrudnienia przez inspektora PIP
Częstym zjawiskiem, które jest weryfikowane przez inspektorów PIP, jest zatrudnianie pracobiorców na podstawie elastycznych form zatrudnienia, jakimi są umowy cywilnoprawne – z jednoczesną organizacją pracy przyjętą dla pracowniczej formuły zatrudnienia.
Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy określonych w definicji stosunku pracy.
W sytuacji gdy, inspektor badając dany przypadek zatrudnienia ustali, z dużym prawdopodobieństwem, że wpisuje się on w stosunek pracy, a nie w umowę prawa cywilnego, według obowiązującego stanu prawnego, ma prawo wnieść powództwo ustalające do Sądu Pracy. Może również uczestniczyć, za zgodą osoby zainteresowane, w takim postępowaniu.
Starty, nowy pomysł na uprawnienie inspektora PIP do przekształcania umowy cywilnej w umowę o pracę
Od lat, co jakiś czas, pojawia się pomysł, aby inspektor pracy wyposażyć w nowe narzędzie – nakaz przekształcania umów prawa cywilnego w umowie o pracę. Oznaczałoby to, że inspektor w praktyce otrzyma kompetencje sądu – tyle, że w sprawie nie będzie zapadał wyrok, a będzie wydawana decyzja administracyjna.
Pomysł wrócił, a w projekcie zmian można przeczytać, że:
„W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy, przepisów dotyczących legalności zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy będą uprawnione odpowiednio do nakazania potwierdzenia na piśmie warunków umowy o pracę, w sytuacji kiedy nie zawarto z pracownikiem umowy o pracę w formie pisemnej lub zawarto umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy powinna być zawarta umowa o pracę. Nakazy w tych sprawach będą podlegać natychmiastowemu wykonaniu.”
Co oznacza dla pracownika i pracodawcy wprowadzenie nowego uprawnienia dla inspektora PIP?
Uwzględniając powyższe planowane zmiany w przepisach mają na celu wyposażyć inspektora w możliwość wydawania nakazu, na podstawie którego pracodawca zostanie przymuszony do przekształcenia umowy prawa cywilnego w umowę prawa pracy. Działoby się to niezależnie od woli podmiotów zatrudniającego oraz samego zatrudnionego.
Pracodawca zatrudnia osobę do wykonywania zadań służby BHP, specjalistę z poza zakładu pracy, na podstawie umowy prawa cywilnego. Natomiast osoba taka wykonuje swoje realne obowiązki w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy. W takiej sytuacji, co do zasady, byłaby podstawa do wydania przez inspektora decyzji, aby pracodawca zatrudnił taką osobę na podstawie stosunku pracy.
Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że specjalista spoza zakładu pracy nie ma z mocy prawa statusu pracownika. To niejako spowoduje, że inspektor nie będzie miał możliwości wydania nakazu przekształcającego umowę prawa cywilnego w umowę prawa pracy. Co najwyżej, będzie możliwość wymuszenia, aby organizacja pracy specjalisty zewnętrznego była wykonywana w warunkach charakterystycznych dla umowy cywilnoprawnej, a nie umowy prawa pracy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.